Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Zenono Ripinskio nuotr.
Zenonas RipinskisŠaltinis: Etaplius.lt
Gegužės 28 d. Petro Būtėno ir jo mokinės Aleksandros Kazickienės atminimo premijos komisijos sprendimu 2021 metų šios premijos laureatu išrinktas Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos profesorius emeritas habil. dr. Kazimieras Romualdas Župerka – žymus stilistikos specialistas, Lietuvių kalbos draugijos garbės narys, ilgametis asociacijos „Baltų centras“ narys. Premiją profesoriui nutarta skirti už viso gyvenimo indėlį į lituanistikos tyrimus, mokyklinės lituanistikos plėtojimą, mokytojų ir viešosios kalbos specialistų rengimą, visuomenės švietimą.
Prof. habil. dr. Kazimiero Župerkos gyvenimas, aktyvi pedagoginė ir mokslinė veikla neatsiejamai susiję su Šiauliais: 1954–1958 m. studijavo Šiaulių pedagoginiame institute, baigęs liko jame (nuo 1997 m. – Šiaulių universitetas; nuo 2021 m. – Vilniaus universiteto Šiaulių akademija) dirbti. Po aspirantūros Vilniaus universitete (1966–1969) apgynė daktaro (tuomet vadintą kandidato) disertaciją Šalutinių sakinių ir dalyvių, pusdalyvių ir padalyvių konstrukcijų sinonimika dabartinėje lietuvių kalboje (1969), o 1996 metais – habilitacinį darbą Kalbos priemonių konkurencija kaip lietuvių kalbos stilistikos objektas. 1972 m. suteiktas docento vardas, 2000 m. – profesoriaus vardas. K. Župerka buvo mokslo ir mokymo reikalų prorektorius (1972–1977), ilgametis Lietuvių kalbos katedros vedėjas (1987–2007), Šiaulių universiteto senato narys.
2003 m. K. Župerkai suteiktas Šiaulių miesto garbės piliečio vardas. 2018 m. už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi, (2016), įvertintas Šventojo Kazimiero ordino Lelijos garbės ženklu (2016), gavęs įvairių padėkų.
K. Župerka – pedagogas ir mokslininkas, daugelio lietuvių kalbos stilistikos vadovėlių autorius, visuomenės kalbotyros pagrindų kūrėjas, teksto lingvistikos tyrėjas, visuomenės švietėjas, tautinės ir pilietinės visuomenės žmogus, savo aukštosios mokyklos ir miesto patriotas, kuris savo įžvalgomis mielai dalijosi su studentais ir doktorantais, dalijasi su kolegomis.
Petro Būtėno ir jo mokinės Aleksandros Kazickienės atminimo premijos 2021 metų laureatas sako buvęs nustebęs šia žinia. „Apie ankstesnius apdovanojimus dažnai žinodavau iš anksto, tačiau ši premija man buvo lyg griaustinis iš giedro dangaus. Šiaip tai premijų nesu gavęs, tik visokių ordinų, padėkų ir kitų apdovanojimų. Matyt, kuo ilgiau žmogus gyvena, tuo daugiau visokių apdovanojimų susikaupia“, – sarkastiškai naujo apdovanojimo faktą komentuoja prof. K. Župerka.
Profesoriui labiau rūpi prastėjanti lietuvių kalbos situacija. „Šiaip esu optimistas. Gyvenimas gražus, įdomus, tačiau lietuvių kalbos ateitis, mano manymu, yra labai miglota. Čia gimę ir gyvenantys žmonės turėtų ją puoselėti, saugoti. Pastaraisiais metais įsivyrauja iškreipta nuomonė, jog gimtoji kalba nėra svarbi, ypač įsibėgėjus migracijai, atsivėrus verslo ir socialiniams ryšiams su užsieniu. Gimsta įvairios ideologijos, kurios skleidžia mintį, kad gimtoji kalba yra nesvarbi, atsirado net kalbininkų, kurie pripažįsta kalbų košę. Tai jau nenormalu“, – sako profesorius. Jo nuomone, jeigu remsimės tokia šių ideologų nuomone, gimtosios kalbos situacija dar labiau prastės, taip pat netobulės ir mūsų mokslinė lietuvių kalba, o ji bus vartojama tik gatvėje, namuose. Pasak profesoriaus, labiausiai jį džiugina tikrų inteligentų – dailininkų, rašytojų, filosofų ir kitų profesijų atstovų – požiūris į savo gimtąją lietuvių kalbą, kuris jiems nuo mažens buvo skiepijamas šeimoje. „Norėtųsi, kad teisingo požiūrio į savo gimtąją kalbą pamatai būtų klojami nuo pat vaikystės. Pirmiausia vaikas turi pajusti žemę po kojomis, o paskui gali tyrinėti pasaulį, kuris šiuo metu yra labai sudėtingas“, – sako Petro Būtėno ir jo mokinės Aleksandros Kazickienės atminimo premijos šių metų laureatas prof. K. Župerka.