Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Leidyklos „Verslas ar Menas“ nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas spaudai
Neregių kasdienybė – daugybė iššūkių
Tėvai, auginantys regėjimo ar kitų sutrikimų turinčius vaikus, neslepia – visuomenėje vis dar trūksta supratimo ir empatijos. Daugiau kaip dešimtmetį socialinį verslą vystančios leidyklos „Verslas ar Menas“ vadovė Eglė Jokužytė pastebi, kad net pedagogai, dirbantys su specialiųjų poreikių vaikais, ne visada turi pakankamai žinių apie Brailio raštą ir taktilinių priemonių svarbą.
„Mažai kas žino, kad Lietuvoje galima apsilankyti unikalioje parodoje visiškoje tamsoje. Mes ne tik leidžiame interaktyvias knygas ir patyriminius žaidimus Brailio raštu bei taktiliniais vaizdais, bet ir kuriame socialinį pokytį – daugiau nei dešimtmetį vedame edukacijas mokyklose ir darželiuose, organizuojame patyriminius renginius šeimoms ir įstaigų darbuotojams. Tokios patirtys padeda geriau suprasti, kaip pojūčiai veikia mūsų suvokimą ir kasdienį gyvenimą“, – sako E. Jokužytė.
Eglė Jokužytė / Leidyklos „Verslas ar Menas“ nuotr.
Apie Brailio raštą nežino net pedagogai
Leidykla atliko tyrimą edukaciniuose užsiėmimuose, kuris atskleidė, kad 65 proc. 1–6 klasių mokinių niekada nesusidūrė su Brailio raštu, o regionuose šis skaičius siekia net 85 proc.
„Dar didesnis iššūkis – suaugusiųjų žinių stoka. Daug pedagogų nežino, kaip rašomas ir skaitomas Brailio raštas, o kai kurie net mano, kad tai – kurčiųjų raštas. Tai parodo, kad labai svarbu įvairiomis priemonėmis didinti visuomenės sąmoningumą ir ruošiant tiek vaikus, tiek pedagogus, užtikrinti, kad įtraukusis ugdymas būtų sėkmingas“, – sako E. Jokužytė.
Nors gali atrodyti, kad knygos Brailio raštu skirtos tik neregiams, E. Jokužytė pastebi, kad jos turi teigiamą poveikį visiems vaikams: „Taktilinės knygos ne tik moko socialinės empatijos, bet ir padeda vaikams pažinti ne tik savo, bet ir kito pasaulį.
Liečiamos iliustracijos – ne tik regėjimo alternatyva, bet ir pažinimo įrankis. Knygose, stalo žaidimuose ir edukacinėse priemonėse ypatingas dėmesys skiriamas liečiamų iliustracijų perteikimui. Patyriminiai žaidimai ir taktiliniai elementai padeda vaikams geriau suvokti formas, tekstūras, struktūras, lavina dėmesio koncentraciją ir skatina kūrybinį mąstymą.
Taktilinės knygos nėra skirtos tik vaikams su regos sutrikimais – jos praturtina kiekvieno vaiko pažinimo procesą, skatindamos tyrinėti, mokytis ir suprasti pasaulį per pojūčius. Tai turi stiprų poveikį pažinimo, emocinių ir socialinių įgūdžių lavinimui, ugdo kūrybiškumą, empatiją ir stiprina bendravimo gebėjimus.”
Leidyklos „Verslas ar Menas“ nuotr.
Knygos, kurios skatina dialogą ir įtraukia visus
Lietuvoje, kur vis daugiau dėmesio skiriama įtraukiajam ugdymui, priemonės, lavinančios per pojūčius, tampa ypač aktualios. Jos padeda atrasti naujus būdus, kaip pritaikyti ugdymą pagal kiekvieno vaiko poreikius ir padėti jam lengviau įsitraukti į mokymosi procesą.
Mokymasis per regos ir lytėjimo pojūčius yra ypač svarbus vaikams, turintiems kalbos ar komunikacijos sunkumų, raidos, dėmesio ir motorikos sutrikimų. Smegenys efektyviau apdoroja informaciją, kai ji pasiekia per kelis pojūčius vienu metu. Taigi, pedagogams ir specialistams šios priemonės suteikia galimybę atrasti naujus ugdymo metodus, pritaikytus kiekvieno vaiko poreikiams, ir padeda geriau įtraukti juos į mokymosi procesą.
Pristatys vadovą tėvams apie autizmą
E. Jokužytė sako, kad visuomenėje vis dar trūksta žinių ne tik apie Brailio raštą, bet ir apie autizmą. Todėl šiais metais Vilniaus knygų mugėje leidykla „Verslas ar Menas” pristatys Kanados biomedicinos mokslų daktarės Sonyos Doherty knygą „Autizmas – Išgijimas: vadovas tėvams“. Knygos pristatymas vyks vasario 27 d., 12 val., 1.1. konferencijų salėje. Ši knyga skirta tėvams, bei visiems specialistams, dirbantiems autizmo spektro srityje, kurie siekia geriau suprasti ir padėti vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimų.
„Mūsų stende šeimos ir pedagogai atras patyriminių leidinių, kurie skatina emocijų atpažinimą per patirtį bei ugdo empatiją ir sąmoningumą. Taip pat čia bus priemonių vaikams, turintiems regos, skaitymo, kalbos, autizmo spektro ir kitų sutrikimų. Pedagogams ir specialistams pristatysime kūrybines sesijas bei praktinius užsiėmimus, kuriuose jie galės įgyti vertingų žinių ir metodikų, reikalingų dirbant su vaikais įtraukiojo ugdymo srityje.
Esame tikri, kad tai svarbu kiekvienam pedagogui. Empatija ir sąmoningumas ugdomi per mokymąsi, bendravimą ir patirtį, o patyriminės priemonės regimuoju ir Brailio raštu padeda vaikams lavinti svarbius įgūdžius, mokytis, augti ir jaustis priimtiems. O tai reiškia, kad dirbdami su šiomis priemonėmis kuriame pasaulį, kuris yra atviras ir prieinamas kiekvienam, stipriname ryšį tarp vaikų ir padedame jiems geriau suprasti vieni kitus”, – sako E. Jokužytė.
Leidyklos „Verslas ar Menas“ nuotr.