PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sekundė pliusams2023 m. Rugsėjo 26 d. 08:28

Sekundė pliusams: dėl laikino išlaikymo priteisimo, vykstant mediacijos procesui

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


278900

Tinklalaidėje „Sekundė pliusams“ advokatė Daiva Rusakienė atsako į Etaplius.lt portalo skaitytojo užduotą klausimą: „Noriu nutraukti santuoką, šiuo metu vyksta mediacijos procesas, bandome rasti kompromisą, tačiau panašu, jog tai bus ilgas procesas. Ar yra galimybė teisinėmis priemonėmis užtikrinti, kad vaikai gautų išlaikymą iki kol baigsis mediacija ir bus išnagrinėta byla?“.

Šiuo atveju rekomenduotina kreiptis į teismą su prašymu dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo (laikymo išlaikymo priteisimo) iki ieškinio pateikimo. Pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau tekste ir CPK) 144 straipsnio 1 dalį teismas dalyvaujančių byloje ar kitų suinteresuotų asmenų prašymu gali taikyti laikinąsias apsaugos priemones, jeigu šie asmenys tikėtinai pagrindžia savo ieškinio reikalavimą ir nesiėmus šių priemonių teismo sprendimo įvykdymas gali pasunkėti arba pasidaryti nebeįmanomas.

Pagal CPK 147 straipsnio 3 dalį, teismas gali taikyti laikinąsias apsaugos priemones, remdamasis pagrįstu rašytiniu suinteresuoto asmens prašymu dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo, iki ieškinio teismui pareiškimo dienos. Paduodamas šį prašymą, pareiškėjas turi nurodyti priežastis, dėl kurių ieškinys nebuvo pareikštas kartu su šiuo prašymu, pateikti įrodymus, patvirtinančius grėsmę pareiškėjo interesams. Teismas, pritaikęs laikinąsias apsaugos priemones, nustato terminą, per kurį turi būti pareikštas ieškinys. Šis terminas negali būti ilgesnis kaip keturiolika dienų.

Tais atvejais, kai pareiškiant ieškinį teismui įstatymų nustatytais atvejais privaloma pasinaudoti privalomąja mediacija, terminas, per kurį turi būti pareikštas ieškinys, pradedamas skaičiuoti nuo privalomosios mediacijos pabaigos dienos.

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.65 str. 1. d. 4 p. taip pat yra numatyta galimybė atsižvelgiant į vaiko interesus taikyti laikinąsias apsaugos priemones, kol bus priimtas teismo sprendimas, t. y. priteisti laikiną išlaikymą nepilnamečiam vaikui. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje ne kartą yra konstatuota, kad išlaikymas skirtas vaiko kasdieniams poreikiams tenkinti yra reikalingas nuolat, kiekvieną dieną, o ne kada nors ateityje, kai tėvai turės galimybę ar norą vaikų poreikius patenkinti, taigi svarbus ir vaiko išlaikymo stabilumo išsaugojimas.

Teismui pritaikius laikinąsias apsaugos priemones (priteisus laikiną išlaikymą), nepilnamečių vaikų interesai nebus pažeidžiami, kol vyks mediacijos procesas.