PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Virtuvė2024 m. Birželio 1 d. 21:14

Kopūstų kepsneliai – pigu ir sveika

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Pranešimas spaudaiŠaltinis: Etaplius.LT


302862

Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be kopūsto. Meniu paįvairinimui pabandykite nesudėtingą rytietišką kopūstų kepsnelių receptą – netruksite pagaminti, o patiekalas visai šeimai atsieis vos du eurus.

Pasak sveikatai palankios mitybos specialistės dr. Editos Gavelienės, kopūstai turi mažai kalorijų ir daug skaidulų, taip pat yra turtingi vitaminų B, C, E, ir K, magnio bei kitų vertingų medžiagų. „Kopūstai priklauso kryžmažiedžių augalų šeimai, kuriai priskiriamos daržovės yra vienos turtingiausių žmogui naudingosiomis medžiagomis. Kopūstai taip pat pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, nes tiek daržovėje, tiek jos sultyse yra daug fitochemikalų“, – pažymi gydytoja dietologė.

Anot jos, kopūstuose taip pat gausu kraujospūdį reguliuojančio kalio, skeleto sistemą stiprinančio kalcio ir fosforo, taip pat odos bei gleivinių būklę gerinančio magnio, geležies, vario ir beta karoteno. Be to, gausus chlorofilo ir didelis vitamino C kiekis skatina geležies įsisavinimą, taip padėdamas kovoti su mažakraujyste.

Nors, termiškai apdorojant kopūstus, fitochemikalų bei vandenyje tirpių vitaminų mažėja, kaip pažymi ekspertė, išlieka skaidulos bei žmogaus organizmui naudingi mikroelementai. Kopūstų privengti ir dėl jų vartojimo su savo gydytoju rekomenduojama pasitarti žmonėms, kurie serga skydliaukės ligomis, nes kopūstuose yra medžiagų, susijusių su skydliaukės hormonų gamyba bei jodo įsisavinimu. Taip pat kopūstuose yra sunkiau virškinamų sieros junginių ir netirpių skaidulų, todėl ši daržovė pasižymi pilvą pučiančiu poveikiu.

Gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė kopūstus rekomenduoja vartoti šviežius, o termiškai apdorojant – jų neperkepti ar nepervirti, kad išliktų kuo daugiau vertingų medžiagų: „Maistingiausias ir labiausiai virškinimą gerinantis būdas šviežio derliaus gūžinius kopūstus yra valgyti žalius, smulkiai supjaustytus ir pagardintus alyvuogių aliejumi ar mėgstamu padažu. Jei kopūstus verdate ar kepate, neperkaitinkite, taip juose išliks daugiau vitaminų.“

Gydytoja dietologė taip pat pataria kopūstus į savo racioną įtraukti tiems, kurie reguliuoja svorį ir nori išvengti perteklinio kalorijų kiekio. „Kopūstuose gausu skaidulų, vitaminų ir mineralų, tad jie palaiko bendrą sveikatą ir gyvybingumą, nepridėdami perteklinių kalorijų, ir puikiai tinka, reguliuojant svorį ir norint laikytis subalansuotos mitybos. Kopūstai taip pat išsiskiria dideliu vitamino C, kuris atlieka svarbų vaidmenį imuninės sistemos veikloje, kolageno sintezėje ir žaizdų gijime, kiekiu“, – kopūsto vertingąsias savybes vardija dr. E. Gavelienė.

Tradicinį lietuvių pamėgtą pigų kopūstą patiekite rytietiškai: norėdami sveikatai palankiausio varianto, kepsnelius kepkite orkaitėje.

Kopūstų kepsneliai

Patiekalui reikės:

  • 500 g šviežio gūžinio kopūsto
  • 1 vnt. didelės morkos
  • 2 vnt. svogūnų
  • 3 vnt. kiaušinių
  • 50 g miltų
  • 1 v. š. sojų padažo
  • 2 a. š. sezamų aliejaus ir aliejaus kepimui
  • 2 v. š. vandens
  • Druskos
  • Šviežiai maltų pipirų

Gaminimo eiga:

Smulkiai supjaustykite svogūnus ir šviežią kopūstą, stambia trintuve sutarkuokite morką.

Suplakite kiaušinius su vandeniu, sojų padažu ir aliejumi, įmaišykite miltus, druską, pipirus, sudėkite smulkintas daržoves ir gerai išmaišykite.

Įkaitinkite aliejų ir ant vidutinės ugnies kepkite kepsnelius, kol jie taps auksinės spalvos, ant popierinio rankšluostėlio sugerkite riebalų perteklių. Kepsnelius galite kepti ir orkaitėje – skardą išklokite kepimo popieriumi, patepkite aliejumi, formuokite kepsnelius ir kepkite 190 °C temperatūroje, kol gražiai pagels, o krašteliai apskrus, apie 10–15 minučių.

Patiekite su grietine, jogurtu arba mėgstamu padažu.

Skanaus!