PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Lapkričio 29 d. 20:10

Zyplių dvaro oficinoje veiks viešbutis

Marijampolė

Šalia rūmų esančioje oficinoje įsikurs viešbutis. KPD Alytaus-Marijampolės teritorinio skyriaus nuotrauka

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


156282

Netrukus  Zyplių dvaro sodyboje Šakių rajone bus galima svečiuotis ilgiau ir komfortiškiau  – baigiami dvaro sodybos pirmos oficinos  vidaus patalpų tvarkybos darbai, kuriais buvusi oficinos (tarnų namo) paskirtis keičiama į poilsio paskirties pastatą -  sutvarkytoje dvaro  oficinoje veiks viešbutis.

Zyplių dvaro sodybos pirmos oficinos (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 24738) fasado tvarkybos darbai buvo atlikti  jau 2010 m. Visą šį laiką pastatas buvo nenaudojamas. Šakių rajono savivaldybės administracija, valdanti ir tvarkanti kitus šio dvaro sodybos pastatus, o taip pat ir daug kitų  paveldo objektų rajone, neturėjo lėšų, reikalingų ne tik  oficinos vidaus patalpų sutvarkymui, bet ir pastato įveiklinimui.  Paveldosaugininkus džiugina, kad savivaldybei pavyko rasti šiam pastatui  naują valdytoją, jau turintį patirties tvarkant ir prižiūrint greta esantį dvaro virtuvės pastatą – jie Zyplių dvare atidarė greitai  visoje Lietuvoje išgarsėjusį restoraną ,,Kuchmistrai“.

2017 m. oficinos pastato valdytojo UAB ,,Gulbelė“ lėšomis parengtas pastato vidaus patalpų tvarkybos darbų ir paprastojo remonto projektas. Prieš rengiant projektą atlikti architektūros, konstrukcijų ir polichrominiai tyrimai. Architektės Nijolės Kazakevičiūtės parengto projekto  sprendiniais išsaugotas pastato autentiškumas ir visos vertingosios savybės. Oficinos vidaus tvarkybos ir paprastojo remonto darbus vykdo UAB „Termodata“.

Vykdant tvarkybos darbus atliktų polichrominių tyrimų pagrindu dalyje oficinos patalpų atkurtas sienų  trafaretinis dekoras, išsaugoti išlikę autentiški fragmentai, taip pat restauruota pirmoje patalpoje išlikusi  skliautinė niša su medinėmis lentynomis, restauruota išlikusi keraminių plytų danga, remontuotas  ir restauruotas  sienų mūro tinkas, autentiškų tinkuoto plytų mūro dūmtraukiai pastogėje. Taip pat atlikti fasaduose esančių dvivėrių ir vienvėrių durų, medinių palangių ir medinių laiptų, medinių grindų ir perdangos konstrukcijos remonto darbai, baigiami įrengti sanmazgai su  keraminių plytelių danga.

Zyplių dvaro ansamblį šiuo metu sudaro 11 išlikusių pastatų  ir parkas. Dvaro pastatų tvarkymo darbai etapais jau vykdomi nuo 2009 m. Šakių rajono savivaldybės,  Kultūros paveldo departamento ir UAB ,,Gulbelė“ lėšomis.  Šiuo metu jau restauruoti ir pritaikyti lankymui dvaro rūmai, arklidė, vežiminė, amatininko namas, virtuvė.

 Ansamblyje išlikusios  dvi oficinos, pastatytos XIX a.  simetriškai dvaro rūmams reprezentacinėje dvaro sodybos dalyje, kuri nuo ūkinės dalies buvo atskirta medžių alėja apsodintu keliu. Abiejų oficinų architektūra panaši, tai vieno aukšto tinkuoto mūro plytų statiniai. Dvaro laikotarpiu oficinose gyveno tarnai, kartais jose buvo apgyvendinami ir  į dvarą atvykstantys svečiai.

Šiuo metu baigiama tvarkyti oficina taip pat bus pritaikyta artimai pastato istorinei paskirčiai -  viešbučiui, kuriame galės apsistoti norintys išsamiau susipažinti su Zyplių dvaro ansambliu ir  pasilikti jame ilgau. Pati oficinos pastato vieta tam labai  patraukli:  oficina stovi gražiausioje dvaro sodybos dalyje greta dvaro rūmų, partero ir parko, tad pro viešbučio langus atsiveria  nuostabūs vaizdai, o greta esanti restauruota dvaro virtuvė – restoranas ,,Kuchmistrai“ - kviečia vaišintis dvaro virtuvės patiekalais istoriniame interjere.

Nuolat vykstančiais kultūriniais renginiais į dvarą atvykti taip pat vilioja ir dvaro arklidžių pastate ilgamečio dvaro puoselėtojo Vido Cikanos įkurta meno galerija, restauruotoje vežiminėje įsikūręs Zanavykų muziejus, kuris į savo renginius netrukus žada kviesti ir šiais metais baigtame tvarkyti amatininko name.   

Tai pirmas kultūros paveldo objektas, pritaikytas viešbučiui Sūduvos regione.  Tikimasi, kad tai bus patrauklus ir įkvepiantis pavyzdys ir kitiems paveldo objektų valdytojams pritaikyti istorinius pastatus šiai paskirčiai ir atverti visuomenei istorinius pastatus, suteikiant galimybę ne tik juos pamatyti, pažinti, bet ir patiems  juose pagyventi.