PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Gegužės 30 d. 16:22

Žygis partizanų takais

Utena

Visvaldo Butkio nuotr.

Valdas MintaučkisŠaltinis: Etaplius.LT


268730

Partizanų pagerbimo kariuomenės ir visuomenės dieną Lietuvos šaulių sąjungos Utenos plk. Pr. Saladžiaus devintosios rinktinės 909 – os „Žalčio“ kuopos šauliai nusprendė atžymėti žygiu į paskutinio mūšyje žuvusio Lietuvos partizano Antano Kraujalio žūties vietą Utenos rajono Papiškių kaime.

Reikėjo parinkti maršrutą, poilsio vietas, užtikrinti medicininį aptarnavimą, maitinimą, visuomenės įformavimą, darbą su jaunaisiais šauliais ir kandidatais į šaulius.

Žygis, kuriame dalyvavo 82 dalyviai - šauliai, Utenos mokyklų moksleiviai, Utenos ir kitų rajonų gyventojai, praėjo tikrai sklandžiai. Pirmieji partizano namus pasiekė žygeivių pora iš Vilniaus, netrukus atžygiavo ir pagrindinė grupė.

Sodyboje jų laukė Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos nariai. Utenos garbės pilietis, partizano Antano Kraujelio labdaros ir paramos fondo narys dim. plk Vitas Antanas Kelevišius, žygeiviams papasakojęs partizano biografiją, jo slapstymosi istoriją, slėptuvės, kurios išdėstymas, kaip mokomoji medžiaga buvo įtraukta į KGB auštųjų mokyklų vadovėlius, archeologinių tyrinėjimų rezultatus.

Kieme jaukiai ruseno šaulių rinktinės virtuvė, kurios šeimininkai šauliai Zita Jasiuniavičienė ir Nazarovų šeima jau buvo paruošę skanias šauliškos košės ir kvapnios arbatos vaišes. Namų ir medžių pavėsyje papietavę ir pailsėję žygeiviai pasuko atgal į Uteną, atgal į namus. Tiesa, ne visi galėjo džiaugtis artėjančiu poilsiu namuose – 909 „Žalčio“ kuopos šauliai nužygiavo tiesiai į telkimosi rajoną pravesti kuopos plane numatytas naktines pratybas.

Kuopa išsikėlusi užduotį – tęsti žygių tradiciją, surengiant kas metai porą žygių. Pirmasis žygi skirtas prisiminti partizaną Antaną Kraujelį, rudens žygis numatytas į netoli Vyžuonų ošiantį Dvarašilio mišką, prie atstatytos partizanų žeminės ir paminklo žuvusiems partizanams Jonui Zabuliui – Žiburėliui, Stasiui Garunkščiui ir Stasiui Žvirbliui – „Bartukui“.

Visvaldo Butkio nuotr.