Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Algimanto Barzdžiaus nuotr.
Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt
Oficiali valdžios pozicija – pataisos namai skirti nuteistiesiems perauklėti ir sugrįžti į doros kelią. Tačiau lyg ir vieša paslaptis, kad įkalinimo įstaigose kaliniai ne visada pasitaiso. Maža to, kai kuriuose pataisos namuose darbuotojai netgi nepajėgia susitvarkyti su pavojingais kaliniais.
Kad pataisos namai nei padeda pasitaisyti, nei apsaugo nuo pavojaus, puikiai parodo Donato Šimonio istorija – už nužudymą nuteistas ir Kybartų pataisos namuose šiuo metu kalintis vyras 2014 m. vasarį taip sumušė Marijampolės pataisos namų prižiūrėtoją, kad šis paniro į komą. Tuo D. Šimonio išpuoliai nesibaigė – praėjusią savaitę Kauno apygardos teismas pripažino, kad kalinys grasino jau Kybartų pataisos namų darbuotojui, kad šį „užvers“ ir „padės į vietą“.
Akistata su žudiku pakeitė gyvenimą
Ne vieną kartą teistas ir recidyvistu pripažintas D. Šimonis 2009 metais ilgam sėdo už grotų, kai padarė itin rimtą nusikaltimą – užmušė kitą žmogų. Kaip paaiškėjo, žudikas kitam vyrui per galvą smogė alaus bokalu – smūgio būta tokio stipraus, kad nelaimėlis apleido šį pasaulį.
Už šį ir kitus nusikaltimus D. Šimonis buvo ilgiems metams pasiųstas už grotų, tačiau laisvės atėmimo bausmė, rodos, visiškai nepaveikė žudiko – po penkerių metų už grotų vyras vėl padarė sunkų nusikaltimą.
Nors mobilieji telefonai ir kiti įvairūs daiktai laisvės atėmimo vietose yra uždrausti, 2014 m. vasario 5 d. Marijampolės pataisos namuose D. Šimonis sugebėjo gauti narkotinių medžiagų, kurių ir laisvėje tenka paieškoti. Maža to, nuo „žolės“ apsvaigęs kalinys tądien kontrolės poste taip sumušė pareigūną, kad šis paniro į komą.
Kaip paaiškėjo, tuo metu poste turėjo dirbti du darbuotojai, tačiau vienas buvo išėjęs pašnekėti telefonu. Pasinaudojęs tuo, kad liko akis į akį, D. Šimonis smogė bent tris kartus aukai į galvą, ši nuo patirtų sužalojimų ilgą laiką buvo komoje, o atsigavęs vyras išsaugojo tik nedidelę dalį darbingumo, liko invalidas visam gyvenimui.
Kalinys ikiteisminio tyrimo metu teigė, kad tądien ėjo sportuoti, tačiau pareigūnas jam padarė pastabą ir įžeidė necenzūriniais žodžiais. Už tai žudikas smogė vyrui į galvą, o kai auka nukrito, sudavė dar du smūgius. 2015 metais D. Šimoniui buvo skirta 8 metų laisvės atėmimo bausmė, iš viso bendra laisvės atėmimo bausmė tąkart pailgėjo iki 17 metų, tačiau vyras vėliau įrodė, kad penkeri už grotų jau praleisti metai turi būti įskaityti į bausmės laiką.
Grasino nužudyti apsaugos viršininką
Iš Marijampolės į Kybartus po tokio nuosprendžio perkeltas D. Šimonis prieš keletą metų galėjo tikėtis, kad į laisvę galės išeiti bent jau 2027-aisiais, tačiau žudikui toliau pagalius į ratus kiša karštas jo būdas – praeitą savaitę Kauno apygardos teismas konstatavo, kad žudikui pagrįstai buvo paskelbtas dar vienas nuosprendis.
Rodos, kad D. Šimonis itin nemėgsta pataisos namų pareigūnų – 2018 m. gegužės 8 d. ryte kalinys, dalyvavęs drausmės komisijos posėdyje, ėmėsi grasinti ne eiliniam pareigūnui, bet Kybartų pataisos namų apsaugos ir priežiūros skyriaus viršininkui.
„Aš tave užversiu ir padėsiu į vietą, nes vieną jau padėjau, padėsiu ir tave“ – tokius žodžius apsaugos skyriaus viršininkui ištarė D. Šimonis.
Kaip paaiškėjo, tądien žudikas buvo iškviestas į drausmės komisijos posėdį, kadangi galimai buvo padaręs drausminę nuobaudą. D. Šimonio pyktį išprovokavo apsaugos skyriaus viršininko nurodymai prisistatyti ir laikyti rankas už nugaros – įpykęs kalinys pareiškė, kad susidoros su vyru, ir be leidimo paliko kabinetą.
Marijampolės apylinkės teismo Vilkaviškio rūmai dar praėjusį spalį nuteisė D. Šimonį už grasinimą nužudyti. Vyrui buvo skirta pusantrų metų laisvės atėmimo bausmė, iš viso už grotų kalinys turėtų praleisti dar 13 metų. Tačiau nuosprendis įsiteisėjo tik pastarosiomis dienomis, nes D. Šimonis jį skundė ir prašėsi būti išteisinamas.
Anot D. Šimonio, jo grasinimai tebuvo nevykęs pokštas, o byla prieš jį sufabrikuota – liudytojai apklausinėti tik kelias minutes, be to, į bylą įdėta neaiški medicininė pažyma. Tačiau Kauno apygardos teismo teisėjai tokį skundą atmetė ir paliko galioti D. Šimoniui paskelbtą nuosprendį. Anot teisėjų, apsaugos skyriaus viršininkas turėjo realų pagrindą bijoti D. Šimonio, kadangi žinojo jo praeities „žygdarbius“.
14348970-1250132908350986-623096437-n.jpg