PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Birželio 30 d. 10:39

Žodžių, turinio ir nuomonių mūšio lauke

Šiauliai

EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


271614

Pagal 2021 m. „Euro-stato“ duomenis, lietuviai informaciją internete tikrina rečiausiai iš visų ES šalių (Lietuva – 11 proc., ES vidurkis – 23 proc.). Kitos apklausos rodo, kad vyresni nei 65 m. suaugusieji septynis kartus dažniau nei jaunesni tiki netikromis naujienomis.

Nors vyresnių žmonių pastangos neatsilikti nuo skaitmeninės pažangos pastebimos (jie naudojasi socialiniais tinklais, mobiliosiomis programomis, el. bankininkyste ir pan.), tačiau jie nėra skaitmeninės eros žmonės, kaip dabartinis jaunimas, ir informacinio budrumo įgūdžio dauguma jų neturi. Vyresnio amžiaus žmonėms sunkiau rasti patikimų naujienų šaltinių, identifikuoti vis dažniau pasitaikančią toksišką informaciją, socialiniuose tinkluose jie dažniau atsiduria žodžių, turinio, nuomonių mūšio lauke, o ne patikimoje informacijos erdvėje.

Atsižvelgiant į tai, VšĮ „Nepriklausomų kūrėjų gildija“, dirbanti su įvairiais socialiniais ir švietėjiškais projektais, sutelkė dėmesį į kovą su dezinformacija bei regionų gyventojų atsparumo propagandai didinimą per įgyvendinamą „Erasmus+“ projektą „Vyresnių suaugusiųjų bendruomenių įgalinimas dezinformacijos burbule“.

Siekiant įgauti patirties, buvo vykdomas darbo stebėjimas Graikijos nacionalinio transliuotojo kanale EPT, susipažinta su metodikomis, taikomomis atskiriant dezinformaciją. Vizitas Atėnuose buvo pilnas susitikimų su skirtingų žiniasklaidos priemonių atstovais – naudinga palyginti, kaip skirtingų kanalų žurnalistai stengiasi įveikti tuos pačius iššūkius.

Graikijoje projekto dalyviai domėjosi informacijos rinkimo ir tikrinimo būdais, dalyvavo, rengiant tiesiogines transliacijas, stebėjo televizijos, radijo, interneto portalų redakcijų darbą, bendravo su žurnalistais, kalbėjosi apie kovą su
dezinformacija ir propaganda. Graikijos medijų atstovai tvirtino, kad jie susiduria su žiniasklaidos laisvės problema: ją stipriai veikia politinės partijos, oligarchai, todėl žurnalistų veiklai dažnai trūksta skaidrumo. Kaip paaiškėjo, Graikijoje daug žmonių neskiria propagandos, žurnalistais dirba daug vyresnių žmonių, kurie neturi reikiamo išsilavinimo, jų atlyginimai maži.

Stipriausius įrankius prieš dezinformaciją turi pasitelkti interneto portalų darbuotojai, nes internete naudojami įrankiai (komentarai, reakcijos, dalijimasis ir kt.) palengvina kelią klaidingai ar nepatikrintai informacijai sklisti. Projekto partneriams Graikijoje buvo pristatyta, kokių priemonių imamasi Lietuvoje, kad sumažintų dezinformacijos įtaką žmonėms, kad būtų lavinamas kritinis mąstymas, pavyzdžiui, Lietuvoje sukurtas specialus interneto portalas www.debunk.eu.

Žurnalistų darbo stebėjimas natūralioje aplinkoje ir jų pastangos pasiekti įvairaus amžiaus auditoriją suteikė idėjų ir įžvalgų, kaip galėtume tobulinti savo darbą. Projekto dalyviai taip pat mokosi kursuose Vokietijoje, Brėmeno mieste, kur gilina žinias, kaip naudoti novatoriškus skaitmeninius įrankius ir patikimai valdyti informacijos srautus. Kursus organizuoja daug patirties turinti organizacija „Infobalt“.

Pasibaigus mobilumo projektui, „Nepriklausomų kūrėjų gildijos“ atstovai dalysis informacija su vyresnių žmonių ir kitų tikslinių grupių organizacijomis, skleis informacinio raštingumo skatinimo iniciatyvas ir didins informacijos aspektu pažeidžiamesnės visuomenės atsparumą dezinformacijai, propagandai melagingoms naujienoms, organizuos susitikimus su partneriais, pasidalys mokymuose įgytomis žiniomis.

VšĮ „Nepriklausomų kūrėjų gildija“ yra visuomeninė ne pelno siekianti organizacija, veikianti kaip socialinė platforma laisvai samdomiems darbuotojams. Jos tikslas – vienyti nepriklausomus įvairių sričių kūrėjus, tyrėjus, ekspertus, specialistus, žiniasklaidos atstovus, kurti bendrą socialinį tinklą bendroms visuomeninės iniciatyvoms, švietėjiškoms veikloms, įvairiems projektams įgyvendinti.

Reklama