PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Rugpjūčio 30 d. 15:42

Žmo­gaus pa­pi­lo­mos vi­ru­so in­fek­ci­ja – klas­tin­ga

Šiauliai

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


143718

Žmo­gaus pa­pi­lo­mos vi­ru­so in­fek­ci­ja yra pa­pi­lo­mos vi­ru­so su­ke­lia­mas epi­te­li­nio au­di­nių sluoks­nio pa­žei­di­mas. ŽPV in­fek­ci­jos šal­ti­nis – 
už­sikrėtęs ŽPV žmo­gus. ŽPV in­fek­ci­ja ga­li už­sikrės­ti tiek vy­rai, tiek mo­te­rys.

ŽPV – tai virusas, sukeliantis karpas. Dažniausiai tai lėtinė liga, kai šios infekcijos sukėlėjas išlieka latentinėje fazėje, tačiau, veikiant rizikos veiksniams, gali sukelti kliniškai įvairių odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimų ar galimi ikivėžiniai ar vėžiniai susirgimai. Šis virusas turi daugiau nei 200 formų, 40 iš jų – lytinių organų gleivinėje.

ŽPV plitimo keliai:

  • Lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.
  • ŽPV plinta tiek per heteroseksualius, tiek per homoseksualius santykius.
  • ŽPV galima užsikrėsti visų rūšių, ne tik lytinių, santykių metu, bet ir bet kokio kontakto su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu.
  • Didelis lytinių partnerių skaičius (taip pat reikia turėti omenyje, kad galite turėti vieną lytinį partnerį, bet jeigu jis yra turėjęs daug lytinių partnerių, jis gali būti užsikrėtęs ir šį virusą perduoti jums).
  • Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti vaikui gimdymo metu.
  • Kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.

Blogiausia tai, kad šio viruso formomis galima užsikrėsti ir nejausti jokių simptomų. Vienu metu gali būti randami net keli viruso tipai organizme, nesukeldami jokių simptomų.

Infekcija per porą metų gali praeiti savaime, tačiau neretai virsta į lėtinį uždegimą, įvairias sveikatos problemas, kurios priklauso nuo ŽPV tipo. Pavyzdžiui, ilgainiui gali sukelti vėžį, audinių supiktybėjimą, odos ir genitalijų karpas (makšties, varpos, išangės, tarpvietės ir kt.); gerklės, gerklų papilomatozę; makšties, varpos, išangės vėžį; gimdos kaklelio vėžį; tonzilių, liežuvio ir kt. vėžius.

ŽPV sukeltomis genitalinėmis karpomis užsikrečiama lytinių santykių metu. Inkubacijos laikotarpis trunka nuo 1 iki 8 mėnesių. Daugumai (apie 75 proc.) lytiškai kontaktavusiųjų su asmenimis, sergančiais genitalinėmis karpomis, pasireiškia ŽPV klinikinių simptomų.

ŽPV genitalinės karpos dažniau paplitusios tarp seksualiai aktyvių žmonių, ypač tų, kurie dažnai keičia lytinius partnerius. Infekuotumas ŽPV priklauso nuo lytinių partnerių skaičiaus ir didėja, didėjant partnerių skaičiui. Karpų ant lytinių organų nebuvimas nereiškia, jog jūsų partneris nėra ŽPV nešiotojas. Dažnai ŽPV virusas fiziškai yra nematomas, todėl akimi nustatyti, ar jūsų partneris turi ŽPV, negalima.

Kaip apsisaugoti?

  • Norint išvengti karpų atsiradimo, reikia laikytis asmens higienos: dažnai plauti rankas ir kojas, kasdien keisti kojines, naudotis tik savo rankšluosčiu. Viešose vietose: baseinuose, pirtyse – avėti tam skirtą avalynę.
  • Riziką susirgti ŽPV sukeltais lytinių takų susirgimais mažina saugesnis, atsakingesnis lytinis elgesys, atsitiktinių lytinių partnerių mažinimas, taisyklingas apsaugos priemonių (prezervatyvų) naudojimas lytinių santykių metu.

Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija