Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asociatyvi iliustracija. / Scanpix
Alfa.ltŠaltinis: ALFA.LT
Žmogaus metapneumovirusas (HMPV) – tai kvėpavimo takų liga, kuri sukelia į gripą ar peršalimą panašius simptomus, tačiau gali padidinti riziką arba sukelti rimtesnes komplikacijas, pavyzdžiui, bronchitą ar plaučių uždegimą ypač vyresnio amžiaus žmonėms, mažiems vaikams ir žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs.
Ši liga priklauso tai pačiai šeimai kaip ir respiracinis sincitinis virusas (RSV) ir yra žinoma mažiausiai nuo 2001 m., kai pirmą kartą buvo nustatyta Nyderlanduose. Jos protrūkiai dažniausiai kyla šaltuoju metų laiku.
Kodėl HMPV yra naujiena?
Vietos valdžios institucijų duomenimis, Šiaurės Kinijoje padaugėjo atvejų ypač tarp vaikų. Šalies Ligų kontrolės centras įspėjo žmones imtis atsargumo priemonių, susijusių su sveikata ir higiena, tačiau taip pat neigia internete pasirodžiusius teiginius apie perpildytas ligonines ir nuogąstavimus, kad gali kilti dar viena į COVID-19 panaši pandemija.
„Kvėpavimo takų infekcijos paprastai būna didžiausios žiemos sezono metu, – penktadienį sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Mao Ning. – Atrodo, kad ligos yra ne tokios sunkios ir plinta mažesniu mastu, palyginti su praėjusiais metais.“
Akivaizdus susirgimų skaičiaus padidėjimas greičiausiai iš dalies susijęs su naujomis technologijomis, kuriomis lengviau aptikti ir nustatyti žmogaus metapneumovirusą, sakė ekspertai laikraščiui „The Guardian“.
„Manau, kad dabar tiesiog atsargiau vertiname protrūkius, – sakė Australijos Flinderso universiteto visuomenės sveikatos vyresnioji lektorė daktarė Jacqueline Stephens. – Visi yra itin budrūs, o terminas „žmogaus metapneumovirusas“ skamba bauginančiai.“
Kiek rimtas yra HMPV?
HMPV simptomai panašūs į peršalimo ar gripo, ir tai yra vienas iš kelių virusų, kurie dažnai priskiriami plačiam „peršalimo“ apibrėžimui, sakė J. Stephens. Tai nėra liga, apie kurią reikia pranešti, kaip COVID-19 ar gripas.
„Yra daugybė kitų... apie kurias nereikia pranešti, nes jos labai paplitusios ir jomis serga daug žmonių. Dėl jų kelias dienas jaučiamės siaubingai, bet jei kelias dienas ilsimės ir atsigauname, pasveikstame“, – sakė ekspertė.
Kam gresia didžiausia rizika?
HMPV gali sukelti rimtesnes ligas, pavyzdžiui, bronchitą ir plaučių uždegimą, pagyvenusiems žmonėms, labai mažiems vaikams ir žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs.
„Jis tikrai gali sukelti ir sukelia sunkias ligas, todėl manau, kad svarbu, jog žmonės žinotų, kad jis egzistuoja, – teigė profesorius Paulas Griffinas. – Iššūkis yra tas, kad šiuo metu mes nelabai ką galime padaryti, tik šviesti žmones, kad sumažėtų ligos plitimas. Nėra vakcinos ar antivirusinių vaistų, nors kai kurios vakcinos kuriamos.“
Ar turėtume nerimauti?
Ekspertai teigė, kad HMPV nėra panašus į COVID-19, nes jis egzistuoja jau kelis dešimtmečius, ir pasaulio gyventojai turi tam tikrą imunitetą nuo ankstesnių infekcijų. COVID-19 buvo nauja liga, kuria žmonės dar niekada nebuvo užsikrėtę, todėl ji išplito pandemijos lygiu.
„Nemanau, kad mums būtinai gresia šio viruso pandemija, tačiau atvejų skaičiaus didėjimas ir jo poveikis yra reikšmingas, – sakė P. Grifinas. – Galima [iš pandemijos] pasimokyti, kaip sumažinti plitimą, ypač atsižvelgiant į tai, kad neturime vakcinų ar antivirusinių vaistų nuo HMPV.“
Ką turėtume daryti?
„Kelerius metus [per kovidą] gerai laikėmės atsargumo priemonių, kad sumažintume sergančiųjų skaičių, dabar darome mažiau ir matome padidėjimą, – kalbėjo P. Grifinas. – Tikrai nesiūlau grįžti prie griežtų kovido apribojimų, tačiau žiemos sezono metu labai svarbu likti namie, laikytis gero kosulio ir čiaudulio etiketo bei rankų higienos.“
Abu ekspertai taip pat paragino sergančius žmones neiti į darbą, o J. Stephens pasiūlė dėvėti kaukę, jei vis dėlto tenka eiti į visuomenę, kad nebūtų toliau užkrečiami kiti, ypač tie, kuriems gresia didesnė rizika.