Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Šiemet virtualiame konkurse „American Art Awards 2018“ dalyvavo dailininkai iš 59 pasaulio šalių. Į šiųmetį konkursą Rimas Nakrašas jau buvo kviečiamas dalyvauti kaip praėjusių metų dalyvis ir laimėtojas. „Kvietė: dalyvauk, tavo puikūs darbai – laimėsi“, – šypsosi šiaulietis. (Audronio Rutkausko nuotr.)
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Spalio 5-ąją šiaulietis dailininkas Rimas Nakrašas gavo teisę paskelbti žinią: jo nutapyti žiedai virtualiame „American Art Awards 2018“ konkurse pelnė I, III ir IV vietas „Gėlių realizmo“ kategorijoje. Interneto konkurse iš viso pasaulio dailininkų siunčiamus darbus vertino 25 Jungtinių Amerikos Valstijų galerijos ir muziejai. „Kol išmokau realistiškai tapyti, esu bandęs aliejinius dažus net sviestu ar grietine skiesti“, – droviai šypsosi dailininkas.
Darbus fotografuoja telefonu
„Fenomenas“, „Megatalentas“, „Šaunuolis“, „Vertas to“ – tokie pagyrimai feisbuke pasipylė po fotografija, kurioje užfiksuotas virtualaus konkurso diplomas, kuriame skelbiama apie JAV laimėtą I vietą. Pakalbintas pasidalyti džiugia naujiena straipsniui, 58-erių dailininkas Rimas Nakrašas mielai sutinka susitikti.
Vyras pakviečia į nuosavo namo svetainę, kurios visa viena siena ištapyta kaimo apylinkių vaizdais. Ties ja ant molberto ir grindų išdėlioti paveikslai, kuriuose – kone vien gėlių žiedai. Ir gėlės: ramunės, piliarožės, nasturtos, rudbekijos ir kitos – nutapytos taip realistiškai, kad atrodo, jog jų žiedai dar skleidžia aromatą. O vanduo stiklo vazose toks skaidrus, kad palietus gali sušlapti rankas.
Rimas šypsosi: „Ramunės tai iš Bekerienės (Liuda Bekerienė – nusipelniusi vaikų ligų gydytoja, – aut. past.) sodo. Ji kaimynė mano. Pakvietė jos šeima prisiskinti, tai ir nutapiau.“
Ramunės Rimo paveiksle rodosi ką tik nuskintos ir padėtos ant blizgančio lakuoto tamsaus stalo, prieš pamerkiant jas į vazą. Dailininkas sako labai daug laiko praleidęs prie šio paveikslo. Galėjo piešti didesnį, tada nebūtų tekę ilgam užtrukti ties baltais žiedlapiais, kad jie atrodytų lyg gyvi. Beje, pastangos nenuėjo veltui. Jo nupieštos ramunės pelnė III vietą, o lyg gyvos saulės apšviestos ežiuolės – IV vietą.
I vietą pelnė jo nutapytos geltonos rudbekijos, kurios pamerktos į vandens pripiltą stiklo vazą. Vyras perskaitė vieno konkurso organizatoriaus komentarą, kad I vieta šiam darbui skirta, nes realizmas persipynęs su impresionizmu.
„Svarbiausia – geras apšvietimas. Saulė turi būti čia, objektas – čia, dailininkas – čia“, – šypteli ir tęsia, kad, ir fotografuojant paveikslą, labai svarbu apšvietimas. Turi fotografuoti iš šono, kad paveikslas neblizgėtų ir išliktų natūralus vaizdas.
Ne, nesamdo jis profesionalaus fotografo. Telefonu geba darbus nufotografuoti taip, kad jie tiktų tarptautiniam virtualiam konkursui.
2018-07-26-092120.jpg
Gėlės nekalba
Tiesa, Rimas virtualiame „American Art Awards“ konkurse laurus susižeria antrus metus iš eilės. Pernai jo nupiešti gėlių žiedai pelnė tris pirmąsias vietas, aukštus įvertinimus gavo ir jo nupiešti impresionizmo natiurmortai.
Rimas sako, kad konkursas, kuriame dalyvauja, – vienas ilgiausių, vertinant nugalėtojų paskelbimą. Organizatoriai geriausius darbus turi atrinkti iš jau atrinktų 1,5 tūkst. paveikslų. Konkursui darbus galima teikti 50 kategorijų, tad nugalėtojai yra skelbiami palaipsniui.
2018-07-27-092817.png
„Rezultatus asmeniškai sužinojau rugsėjo 15 d.
Kadangi mano kategorija – 17, o konkurse per dieną paskelbiami vis kitos kategorijos nugalėtojai, mano laimėjimą paskelbė tik spalio 5-ąją. Tik tada leidžiama pasidžiaugti pasiekimu. Tokios konkurso sąlygos, organizatoriai turi pirmenybę paskelbti rezultatus“, – paaiškina šiaulietis.
2018-07-26-065201.jpg
Nuo ko viskas prasidėjo? Dailininkas sako, kad, kaip dabar tapo įprasta, – nuo feisbuko. Jo darbus socialiniame tinkle pamatė dailininkė Danguolė Šerstinskaja, kuri jau dalyvavo virtualiame konkurse ir yra pelniusi ne vieną prizinę vietą. Moteris paaiškino šiauliečiui, ką ir kaip daryti, ir prašau – išsyk aplankė sėkmė.
Kodėl dailininkas piešia tik gėles? Vyras sako piešiantis ir natiurmortus, portretus, labai mėgsta pieštuką, o labiausiai – raudoną šratinuką. Juo piešiamos linijos būna pilnos energijos. „O gėles piešiu, nes jas galiu tapyti, kada tik noriu. Jos nekalba“, – nusijuokia jis.
img-4017.JPG
Eksperimentai – net su grietine
Rimas yra baigęs Šiaulių pedagoginio instituto Dailės fakultetą, ketverius metus dirbęs kaime mokytoju, vėliau – reklamos biure, tad tapybą buvo apleidęs. Gal prieš aštuonerius metus jis vėl pasiėmė teptuką ir pabandė susigrąžinti prarastus įgūdžius.
Dailininkas atvirauja, kad, siekdamas realistiškai perteikti objektus, daug eksperimentuoja. Kažkur perskaitęs, kad Rembrantas dažams pasigaminti naudojo smulkiai sugrūstą raudoną stiklą, pats nesėkmingai bandė jų pasigaminti.
Vyras juokiasi, pasakodamas, kad bandė tapyboje naudoti ir sviestą, net grietinę. O dabar atrado aliejų, skirtą masažams, kuris puikiai pasitarnauja dažams atskiesti, kad potėpiai atitiktų sumanymus.
„O aliejaus pavadinimo tai tikrai neatskleisiu“, – šypsosi jis.