Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Savivaldybės administracija, rengdamasi centrinės Molėtų miesto dalies rekonstrukcijai, buvo pakartotinai paskelbusi planuojamo miesto aikštėje pastatyti atminimo įamžinimo ženklo - paminklo kovotojams už Lietuvos laisvę projekto idėjos konkursą, numatė premijas konkurso prizininkams.
Rugsėjo 3 dieną atplėšti pasiūlymų vokai. Gauti 5 paminklo projekto idėjos pasiūlymai, 3 atitiko konkurso sąlygas. Juos vertins Direktoriaus įsakymu sudaryta komisija. Konkursui pateikti darbai eksponuojami savivaldybės II a. foje iki rugsėjo 20 dienos. Po to vertinimo komisijos posėdyje bus nustatytos vietos ir paaiškės, kas yra pateiktų idėjų autoriai.
Susipažinkite su pasiūlytomis idėjomis ir jų aprašymais.
Kviečiame iki rugsėjo 20 d. pateikti savo nuomonę komentaruose arba el. paštu archi@moletai.lt
Branduolys
befunky-collage.jpg
Skulptūros idėja - Molėtų miesto atsiveriantis branduolys, gyvybės ir tvirtumo simbolis. Objektas puikiai atskleidžia užduotą temą, įsimbolinti visų kovotojų už Lietuvos, tuo pat metu ir Molėtų krašto, laisvę atminimą, byloti apie mūsų istoriją, stiprinti mūsų savimonę, atkurti istorinę tiesą, įteisinti valstybingumą, priversti pamiršti ideologiją ir politizavimą bei užpildyti esamą spragą - įvertinti žmonių heroizmą, žinia, didžiausias heroizmas reiškėsi ten, kur žmonės paprasčiausiai stengėsi išlikti žmonėmis.
Norėjosi sukurti objektą, traukiantį žmones prie savęs, kad tai būtų interaktyvi skulptūra ir žiūrovas galėtų mėgautis kontaktu su kūriniu, galėtų įeiti į vidų iš skirtingų pusių, susitikti kitą, atrasti objekto vidų, liesti, patirti netikėtumo momentą...
Skulptūra asociatyvi, leidžia suvokėjui įvairiai interpretuoti atsivėrimo situaciją, tuo pat metu duoda užuominą, kad viduje kažkas gali būti.
Viduryje natūralaus riedulio „branduolys", kurio pusė išsikišusi virš aikštės horizonto. Kadangi konkurso sąlygose numatytas upelis, šiuo atveju pasirinkta kompozicija įtraukia vandens situaciją objekte. Iš branduolio viršaus nuosaikiai veržiasi vanduo, drėkindamas riedulio paviršių, bei subėgdamas į aplink riedulį esantį subėgimo trapą, kuris yra apie 10 centimetrų perimetru aplinkui branduolį. Pagamintas iš nerūdijančio plieno. Subėgęs vanduo atsiveria upeliu už 2.5 metro nuo skulptūros ir tęsiasi kaip ir buvo numatyta aikštės sprendiniuose. Tokiu būdu išlieka galimybė lengvai prieiti prie skulptūros, o taip pat išlieka užuominos situacija, kad vanduo tikriausiai atiteka iš objekto vidaus...
Išorinė skulptūros dalis pagaminta iš granito, naudojant iškastinį granitą ar natūralų didžiulį lauko riedulį. (priklausomai nuo kokybiškos medžiagos gavimo aplinkybių). „Kevalo" aukštis apie 1.8 metro, padalintas į tris dalis naudojant sudėtingą pjovimo būdą - programuojamas trosinio pjovimo stakles. Skulptūros dalys masyvios, atspindi galingą branduolio uždarymą. Pjūviai dalina formą į tris dalis, tai tarsi trys takai, tuo pačiu dalinimas labai ženkliškas ir paprastai nuskaitomas. Pats objektas yra tarsi ženklas kevalas su branduoliu... Kevalo segmentų pjūvio vidinės plokštumos poliruotos, išorės paviršius natūralus. Tarpas tarp segmentų apie 45 centimetrai. Nakties metu vidus apšviestas į grindinį įmontuotais šviestuvais.
Skulptūros prieigas siūloma keisti, atsisakant vejos ir įrengiant vientisą trinkelių paviršių.
Kūrinys šiuolaikiškas, originalus, paveikus praeiviams ir kartu įprasminantis Molėtų miesto svarbius įvykius bei žmones. Skulptūra puikiai dera bendrame architektūriniame kontekste ir puoštų miestą.
Šulinys
befunky-collage-2.jpg
Paminklas simbolizuoja šulinį, iš kurio teka vandens versmė per laiptus. Saikingomis formomis siekiama formuoti viešąją miesto erdvę, kurioje būtų suderintos reprezentacinės ir visuomeninės rekreacijos funkcijos.
Aikštės teritorijoje numatytoje vietoje kuriamas paminklas iš granito, aukštis 125 cm, šulinio skersmuo 80 cm., pjedestalo skersmuo 140 cm. Kovotojams už Lietuvos laisvę atminimo įamžinimo ženklas - su valstybės simboliais Vyčio kryžius ir Gedimino stulpai iškalti granite. Poliruotoje plokštumoje iškalamas įgilintas tekstas KOVOTOJAMS UŽ LIETUVOS LAISVĘ.
Įamžinimo ženklas - paminklas turėtų įsimbolinti visų kovotojų už Lietuvos, tuo pat metu ir Molėtų krašto laisvę, atminimą. Molėtų krašto partizanų vardai galėtų būti iškalti ant laiptų pakopų granito priekinės plokštumos.
Paminklo pastatymo zona yra pažymėta projektuojamos aikštės plane. Paminklas neturi tapti pagrindiniu aikštės akcentu, kuris savo tūriu, masteliu ir emocija užvaldytų aikštės erdvę ir aikštė prarastų visuomeninę rekreacinę funkciją. Paminklo idėja turi būti betarpiškai susieta su visos aikštės sprendiniais ir turi tapti neatskiriama bendros kompozicijos dalis, turi įsilieti į aplinką ir nedisonuoti su aikštės stilistiniais sprendimais.
Žmogus
befunky-collage-3.jpg
"Laisvas žmogus. Dedikacija kovotojams už Lietuvos laisvę".
Skulptūros idėja
Skulptūra- atminties ženklas, dedikacija kovojusiems už Lietuvos, tuo pat metu ir Molėtų krašto laisvę. Simbolis- menantis kovotojų gyvą atminimą. Tai galėtų būti simbolinis „miško brolis" atgijęs mūsų atmintyje medžio pavidalu. Žmogaus formos medis- kaip pasaulio medžio simbolis suponuoja gilesnes, būdingas lietuvio pasaulėjautai prasmes.
Medžio formos struktūra simbolizuoja augimą, nuolatinį atsinaujinimą. Įamžinimo ženklas- paminklas yra erdvinės kalbos tekstas, pasakojantis apie žmogaus minties amžinąją kelionę.
Skulptoriaus rankomis ir mintimis sukonstruotas tvarinys dėliojamas erdvėje iš medžio šakelių simbolizuoja žmogaus laisvę, pamirštant ideologiją ir politizavimą, gyvybingumą, žmogaus norą išlikti laisvu žmogumi.
Skulptūra ir jos aplinkos kompoziciniai ypatumai
Iš medžių šakų sukonstruotas žmogaus vaizdinys įsilieja į architektūrinę aikštės aplinką. Šaltinis, šalia augantis medis ir „augantis žmogaus formos medis" prasmine ir plastine prasme tampa sudedamąja aikštės dalimi.
Skulptūros dydis ir forma įsilieja į architektūrinę aplinką, tačiau ji neištirpsta kontekste, yra gerai matoma, lengvai prieinama, liečiama. Skulptūros mastelis derinimas su urbanistinės, landšaftinės erdvės dydžiais. Siūloma skulptūra- paminklas yra savarankiškas kūrinys, turintis savitą estetinę ir energetinę aurą, suteikia žiūrovui daugiau prasmių negu gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Skulptūra ženkliška, lengvai suvokiama erdvėje. Skulptūra liejama iš bronzos. Disko formos pjedestalas kalamas iš akmens, poliruojamas, ant kurio briaunos kalamas tekstas "Kovotojams už Lietuvos laisvę", iniciatoriai ir autorius.
Skulptūros dirbtinis apšvietimas
Nakties metu skulptūra apšviečiama prožektoriais.