Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žygimanto Gedvilos (ELTA) nuotr.
Žygimantas ŠilobritasŠaltinis: ELTA
„Vietoje yra mano atstovas, yra ministerijos kancleris. Kaip sakiau, poreikio nėra važiuoti. Kalbėjau su kolegomis iš Lenkijos ir irgi niekas neketina važiuoti. Bet mes esame pasirengime, mes dirbame čia. Ir manau, kad yra daugiau poveikio, kai aš galiu dirbti iš kabineto, nes turiu priemones ir personalą, kuris gali padėti“, – žurnalistams teigė K. Navickas.
„Važiuosiu, jeigu bus poreikis“, – paminėjo jis.
Ministras taip pat paminėjo, kad nemato racionalaus pagrindo Lenkijos ūkininkų baimei, kad į šalį grįžta ukrainietiški grūdai, nes ji į Lietuvą eksportuoja daugiau grūdų, nei įsiveža iš jos.
Anot jo, ukrainietiškų grūdų kiekis, gabenamas į Lietuvą, po ankstesnių protestų taip pat sumažėjo.
„Jeigu ir būtų, kad kažkaip Ukrainos kilmės grūdai grįžta į Lenkiją, tai pasižiūrėjus Lenkijos ir Lietuvos grūdų prekybos balansą, tai mes įsivežame apie 70 tūkst. tonų grūdų iš Lenkijos ir įvežame 30 tūkst. tonų. Matosi, kad balansas yra Lenkijos pusėje. Tai racionalių dalykų mąstyme nėra“, – tvirtino jis.
„Lietuvos muitinės duomenys, kad po 2023 m. spalio mėn. Lenkijos ūkininkų protesto, ukrainietiškų grūdų apimtys įvežamos į Lietuvą ženkliai sumažėjo. Tą reikia akcentuoti“, – pabrėžė jis.
Tuo metu rusiškų grūdų klausimu, K. Navickas teigė, kad palaikytų Seimo sprendimą apriboti jų importą. Be to, anot juo, šiuo metu ruošiamos priemonės bendrai apriboti grūdų užaugintų Rusijoje ar jos okupuotose teritorijose importą ar tranzitą.
„Dėl rusiškų grūdų mes pateikėme visą sąrašą priemonių. Tai dėl importuojamų grūdų kokybės parametrų sustiprinimo iš Rusijos, jos neteisėtai okupuotų ir aneksuotų teritorijų bei Baltarusijos. Su tranzitu yra sudėtingiau, nes tranzito kontrolėje dirbame visai kitu aspektu ir iki teisės akto nepriėjo, bet mintis yra ta, kad yra techninės galimybės nustatyti kilmę.
Ir mes siekiame įvesti, kad būtų nustatyta, patikra dėl grūdų kilmės, nūstant ar jie nėra iš Rusijos užgrobtų teritorijų“, – komentavo K. Navickas.
„Jeigu Seimas apsispręs taip, aš palaikau idėja apriboti rusiškų grūdų importą“, – sakė jis.
Ministras taip pat priminė, kad šiuo metu nėra ribojamas rusiškų grūdų importas į Lietuvą, nors jam taikomi muitai.
Susitiko su Lenkijos žemės ūkio ir kaimo plėtros ministru
Penktadienį K. Navickas nuotoliu susitiko su Lenkijos žemės ūkio ir kaimo plėtros ministro Czesław Siekierski, su kuriuo aptarė situaciją pasienyje. Šiuo metu derinamas ir bus paskeltas oficialus bendras ministrų pranešimas, kuris atspindės susitikimo išvadas.
„Šiandieną 10 val. nuotoliu bendravau su C. Siekierski jis informavo apie žemdirbių susitikimą su D. Tusku ir tai, kad ūkininkai vykdo protestus 270 vietų“, – sakė K. Navickas.
Esant tokiai situacijai, abu žemės ūkio ministrai pabrėžė labai atsakingai vertinantys susidariusią situaciją Lietuvos ir Lenkijos pasienyje.
Kaip teigė K. Navickas, Kalvarijų – Budzisko pasienio kirtimo punktas labai svarbus ne tik prekių, bet ir asmenų judėjimui tarp Lenkijos ir Baltijos šalių, todėl transporto trikdymų turi būti išvengta.
„Iš tikrųjų, tai labai svarbus punktas ir yra bendras siekis, kad dėl ūkininkų protestų nestrigtų koridoriaus tranzitas, kuris yra svarbus ne tik Lietuvai ir Lenkijai, bet ir likusioms valstybėms“, – paminėjo jis.
Kaip praneša ŽŪM – ministrų nuomone, reikia ypač atidžiai vertinti Lenkijos ūkininkų reikalavimus dėl grūdų tranzito apskaitos, todėl sutarta intensyvinti bendradarbiavimą šiais klausimais.
Ministrai aptarė situaciją
Po ministrų susitikimo pateikta informacija, kad buvo kartą patvirtinta, jog Rusijos karinė agresija Ukrainoje padidino prekių srautus iš šios šalies ir sukėlė naujų iššūkių maisto ir pašarų kontrolės institucijoms Lenkijoje ir Lietuvoje.
„Pripažino didelį situacijos poveikį ūkininkų padėčiai Lenkijoje ir išreiškė susirūpinimą dėl paskelbtų Lenkijos ūkininkų planų nuo 2024 m. kovo 1 d. blokuoti Budzisko-Kalvarijos pasienio punktą. Lietuvos žemės ūkio ministras pabrėžė, kad pasienyje su Lietuva atlikti patikrinimai nepatvirtina, kad Ukrainos grūdai Lenkijos rinką pasiekia po atliktų muitinės procedūrų Lietuvoje“, – perdavė Lietuvos žemės ūkio ministerija.
Lietuvos ir Lenkijos ministrai taip pat pripažino, jog bendra abiejų šalių atsakomybė – užtikrinti laisvą prekių judėjimą tarp dviejų kaimyninių ES šalių.
„Pabrėžta Budzisko-Kalvarijos pasienio punkto, kaip vienintelio taško, per kurį keliauja visų rūšių kroviniai ne tik iš/į Lietuvą, bet ir Latviją bei Estiją, svarba. Kasdien šį tašką kerta apie 6,6 tūkst. krovininių automobilių.
Pareiškė suprantantys Lenkijos ūkininkų situaciją ir įsipareigojo stiprinti abipuses institucines pastangas siekiant išaiškinti ir laiku pranešti apie bet kokius sąžiningos prekybos pažeidimus.
Įsipareigota tęsti tolesnį tarpinstitucinį koordinavimą ir kompetentingų Lietuvos ir Lenkijos institucijų bendradarbiavimą, siekiant išsiaiškinti Ukrainos grūdų, nukreiptų į Lietuvą ir gabenamų per Lenkijos teritoriją, tranzito maršrutus ir srautus.
Pakvietė Lenkijos ūkininkus susilaikyti nuo pasienio punkto blokavimo ir leisti abiejų šalių vyriausybinėms institucijoms atlikti tyrimą dėl grūdų prekybos srautų tarp Lietuvos ir Lenkijos“, – nurodoma pranešime.
Lenkijos ūkininkai penktadienį pradėjo blokuoti kelią tarp Kalvarijos ir Lenkijos Suvalkų apskrities Budzisko kaimo. Maždaug savaitę turinčios trukti akcijos metu norima tikrinti transportuojamų ukrainietiškų grūdų kiekius.
Praėjusią savaitę Lenkijos ūkininkai blokavo kelius į Ukrainą, taip pat – pagrindinį šalies greitkelį į Vokietiją. Protestuojama dėl, lenkų žemdirbių vertinimu, nesąžiningos konkurencijos, nes ukrainiečių grūdai yra pigesni ir mažina produkcijos kainas visoje Europoje.
Baiminamasi, kad įtampa tarp Lenkijos ir Ukrainos gali būti išnaudota Rusijos provokatorių.