PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Gegužės 16 d. 09:01

Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje – susitikimas su menininku M. Sauka

Zarasai

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos nuotr.

Jurga SagadinaitėŠaltinis: Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka


362204

Gegužės 13-ąją Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje įvyko jaukus ir prasmingas susitikimas su įvairiapusiu, ryškiu menininku Mykolu Sauka. Jis – rašantis skulptorius, kurio kūryba – tai pasaulio, savo kartos ir paties savęs tyrinėjimas, persmelktas stiprios vidinės energijos, meistriškumo ir savitos, „saukiškos“ ironijos.

Literatūros pasaulyje Mykolo pavardė nuskambėjo prieš dešimtmetį – tuomet jis laimėjo Pirmosios knygos konkursą ir išleido apsakymų rinkinį „Grubiai“. Šįkart į Zarasus autorius atvyko pristatyti naujos savo knygos „Kambarys“. Autorių kalbino docentė, humanitarinių mokslų daktarė Irena Baliulė.

Rašymas, atvirai mintimis dalijosi Mykolas, jį lydi jau seniai – ilgus metus rašė „į stalčių“, kol galiausiai nutarė tuo pasidalyti su skaitytojais. Pasirinkęs autofikcijos formą, jis rašo apie aplinką, kurią puikiai pažįsta, o pats tampa tam tikru pagrindu, karkasu savo personažui.

Kalba, pasak rašytojo, yra ne tik bendravimo priemonė, bet ir kūrybinė medžiaga. Paradoksalu, bet jam, mylinčiam lietuvių kalbą, nebuvo lengva į literatūrą atnešti buitinę, ne visada gražią, tačiau kasdienybėje girdimą šneką.

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos nuotr.

Kambarys – tai ne tik fizinė erdvė, bet ir vieta, kur gimsta kūryba, mezgasi bendravimas, o kartais apsigyvena vienatvė. Čia – ir kompiuteris, ir Tinderis (taip, jis – vienas iš veikėjų!), ir bandymai perkelti romantinius santykius iš virtualybės į realybę. Pats autorius šią knygą vadina meniniu tyrimu, kuris pateisina visus veikėjo sprendimus. Pokalbio metu gvildentos ir gilesnės temos – žmonių nesusikalbėjimas, kartų skirtumai, kalbos kaita, skaitmeninio bendravimo iššūkiai.

Zarasai ir Dusetos – Mykolui artimos vietos – taip pat minimos „Kambaryje“. Pasak vakaro moderatorės, jos tampa ne tik prisiminimų, bet ir literatūrinės tapatybės dalimi. Neapsieita ir be klausimo apie menišką Mykolo šeimą – juk nuo „genų“ niekur nepabėgsi.

Dešimt metų skiria „Grubiai“ ir „Kambarys“, o Mykolas pažadėjo, kad bus dar ne viena knyga, o ir laukti tiek ilgai gal nereikės. Jis nuoširdžiai atsakinėjo į visus susirinkusiųjų klausimus – nuo literatūrinių paralelių iki virtualaus gyvenimo subtilybių. Vakaro atmosfera buvo gyva, atvira – tokia, kaip ir pats autorius.

Susitikimai su rašytojais primena, kad knyga – tai ne tik žodžių rinkinys, bet ir tiltas tarp žmonių. Tikimasi, kad literatūros mylėtojai dar ne kartą susiburs įkvepiančiam bendravimui bibliotekoje.


Foto galerija:


#ZARASAI#BIBLIOTEKA#MYKOLAS SAUKA