Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Kertami medžiai Žemaitijos nacionaliniame parke (ŽNP) sulaukė Plungės žaliųjų klubo dėmesio. Klausiama, kodėl kertama plynai, kiek bus iškirsta, kur keliaus mediena ir kodėl neinformuojama visuomenė? Tuo tarpu VĮ Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio vadovas Romualdas Zebčiukas ramina, jog minėti kirtimai yra skirti formuoti produktyvius medynus, kad būtų tinkamai atliktos dirvožemio, oro, vandens ir kitos aplinkos apsaugos funkcijos, griežtai laikomasi teisės aktų.
„Galbūt įdomu pasidomėti, kas plynai pjauna Žemaitijos nacionalinio parko mišką netoli Mažeikių–Tauragės plento, pasisukus į pirmą kelią link Platelių? Nacionalinis parkas, rodos, yra saugoma teritorija. Gal panaikinti šį gamtos apsaugos statusą, paliekant tik šokius su klumpėm? – ketvirtadienį į redakciją kreipėsi Plungės žaliųjų klubas ir pridūrė, – stovi apie dešimt tralų, kertama plynai. Kas kerta, kiek kirs, kur keliaus mediena, niekas neinformuoja žmonių. Atsiveria tikrai „reprezentacinis“ vaizdas…“
Išties, važiuojant Mažeikių–Tauragės plentu ir pasisukus senuoju keliu į Platelius, vos už kelių šimtų metrų abiejose plento pusėse matosi miško kirtimai, o šalia įvažiavimų į mišką – sukrauti nukirsti medžiai.
Redakcija apie kirtimus paklausė Žemaitijos nacionalinio parko direktoriaus Ramūno Lydžio: kas ir kodėl kerta nacionalinio parko teritorijoje ir ar nepažeidžia teisės aktų?
„Šioje vietoje miško kirtimą vykdo Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninis padalinys. Kiek man žinoma, kirtimas vykdomas laikantis teisės aktų reikalavimų, pagal miškotvarkos projektą ir išduotą leidimą kirsti mišką. Deja, pagal teisės aktų reikalavimus kirtimai saugomose teritorijose yra galimi. Šiuo atveju yra daromi ne plyni, bet atvejiniai kirtimai, – redakcijai teigė ŽNP direktorius R. Lydys ir pridūrė – mes, kaip Žemaitijos nacionalinio parko direkcija, irgi norėtume, kad parke būtų vykdoma tik atsargi gamtotvarka miškuose, bet teisminis reglamentavimas yra kitoks. Svarbu pažymėti ir tai, kad šioje vietoje nėra išskirtų Europos svarbos buveinių. Jei jos būtų, matyt, urėdija ir nekirstų.“
VĮ Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio vadovas R. Zebčiukas suskubo raminti sunerimusius žaliųjų klubo atstovus.
„VĮ Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninis padalinys vykdo atvejinius kirtimus Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje netoli sankryžos Plateliai–Mažeikiai–Tauragė. Atvejiniai kirtimai yra skirti formuoti produktyvius medynus, kad būtų tinkamai atliktos dirvožemio, oro, vandens ir kitos aplinkos apsaugos funkcijos. Kirtimai vykdomi vadovaujantis vidinės miškotvarkos projektu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2017 m. gegužės 26 d. įsakymu Nr. D1-451. Vidinės miškotvarkos projektas buvo pristatytas visuomenei svarstyti, apie tai informuojant vietinėje spaudoje, kaip to reikalauja Teritorijų planavimo įstatymo nuostatos.
Atkreipiame dėmesį, kad minimoje vietoje yra ne rezervatinis miškas, o III miškų grupės miškas, kurio nustatyti ūkininkavimo tikslai – apsauginiai“, – redakcijai sakė R. Zebčiukas.
Vadovui antrino ir VĮ Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio Gamtotvarkos specialistė Edita Lydienė, kuri informavo, kad atvejiniai kirtimai nėra plyni kirtimai.
„VĮ Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio teritorijoje esantys valstybinės reikšmės miškai yra sertifikuoti pagal FSC standartą. Sertifikatas garantuoja, jog miškuose laikomasi griežtų aplinkosauginių ir darbų saugos reikalavimų. FSC standarto laikymąsi kasmet tikrina auditoriai“, – sakė specialistė.
Tuo tarpu įmonės Komunikacijos skyriaus specialistė Jolita Macelytė neigė, kad nuo visuomenės buvo slepiama informacija.
„Viešasis svarstymas, į kurį buvo kviesta ir bendruomenė, vyko 2016 12 16, 10 val., VĮ Telšių miškų urėdijos patalpose. Apie rengiamą miškotvarkos projektą, viešą svarstymą skelbta 2016 11 15 VĮ Telšių miškų urėdijos tinklalapyje ir laikraščių „Plungės žinios“, „Telšių žinių“ priede „Vakarų Lietuva“, – informavo J. Macelytė ir pridūrė, kad medienos tikrai niekas sau nepasiima: ji parduodama pagal viešojo elektroninio aukciono būdu sudarytas sutartis.
Nors vaizdas šiuo metu ir nėra gražus bei nepasitarnauja parko reprezentacijai, tačiau ateityje, kaip teigia miškininkai, tikrai pasikeis į gerąją pusę.