PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Liepos 28 d. 18:44

Ypatingas dėmesys – žemių melioravimui

Kaunas

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


139768

Lietuva yra tarp daugiausia melioruotų žemių turinčių valstybių – pagal melioruotų žemių santykį su dirbamų žemių plotais mūsų šalis yra viena iš pirmaujančių.

Mūsų šalis yra drėgmės pertekliaus zonoje, kur kritulių kiekis apie 1,48 karto viršija išgaravusio vandens kiekį, todėl palankios žemės ūkio sąlygos gali būti sukurtos tik sausinant žemes. Žemių sausinimas pašalina drėgmės perteklių ir sureguliuoja dirvožemio vandens režimą, skatinantį dirvožemio mikroorganizmų ir augalų šaknų sistemos intensyvesnį vystymąsi, padidina augalams prieinamų maisto medžiagų kiekį dirvožemyje, tręšimo efektyvumą ir daugelio dirvožemių derlingumą.. Pasak specialistų, tinkamai atlikta melioracija nedaro žalos gamtai, nedarko landšafto. Intensyviai nusausintuose dirvožemiuose pavasarį galima sėti 2-3 savaitėm anksčiau negu nenusausintuose dirvožemiuose, pagerėja žemės ūkio mechanizmų darbo sąlygos. Žemių sausinimas techninėmis arba kitokiomis priemonėmis gerina nepalankias gamtines naudojamų žemių sąlygas žmonių poreikiams tenkinti.

Kaišiadorių savivaldybėje vyrauja žemės ūkis, todėl melioracija yra labai svarbi visiems žemės ūkyje dirbantiems subjektams. Pasak Žemės ūkio skyriaus vyr. specialosto Laimono Ivaškevičiaus, rajone dabar yra 702 kilometrai magistralinių melioracijos griovių, o drenažo linijos driekiasi 24 tūkst. kilometrų.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu Kaišiadorių rajonui 2020 metams skirta 196 tūkstančiai eurų, iš kurių 52 tūkstančiai skirti sausinimo siurblinių priežiūrai. Panaudojant šias valstybės biudžeto lėšas, bus suremontuota apie 12 kilometrų griovių, o iki 20 proc. lėšų bus skirta avariniams drenažo gedimam suremontuoti. 2020 metų pavasarį LR žemės ūkio ministras įsakymu nurodė skirti specialiųjų tikslinių dotacijų žemės ūkio ministerijai priskirtoms valstybinėms funkcijoms atlikti ir skyrė papildomas lėšas savivaldybėms. Šių lėšų gavėjų tarpe yra ir Kaišiadorių rajono savivaldybė, mūsų kraštui 2020 metams papildomai skirta 150 tūkst. Eur griovių priežiūros remonto darbams.

Pasak Laimono Ivaškevičiaus, planuojami darbai bus pradėti vykdyti, kai tam pritars Kaišiadorių rajono savivaldybės taryba, o darbai turės būti baigti iki 2020 m. gruodžio mėnesio.

Siekiant pagerinti melioracijos statinių būklę, ieškoma ir kitų lėšų šaltinių. Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija, pirmą kartą Lietuvos kaimo plėtros programos rėmimo laikotarpiu, 2019 m. liepos mėnesį teikė paraišką paramai gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklą „Parama žemės ūkio vandentvarkai“. Šiuo metu yra rengiami techniniai projektai, rekonstrukcijos darbų realizavimas numatomas baigti 2022 m pavasarį. Investicinio projekto metu planuojama rekonstruoti apie 28 km griovių, 1 tiltą. Bendra projekto vertė siekia daugiau kaip 369 tūkst.eurų. Iš šios sumos 295,9 tūkst. Eur numatyta Europos sąjungos parama. Šių metų birželio mėnesį Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos vardu Žemės ūkio skyrius pateikė antrą paraišką pagal minėtą priemonę - Palomenės ir Stabintiškių kadastro vietovių dalies griovių rekonstrukcijai. Kaip tvirtina Žemės ūkio specialistai, tikimasi sulaukti šių reikalingų investicijų.

Vasara – labai palankus metas melioracijos grioviams tvarkyti. Per visą rajono teritoriją driekiasi valomi magistraliniai melioracijos griovai – darbų metu nušienaujama žolė, išpjaunami krūmynai, keičiamos žiotys.

Jau treti metai iš eilės Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtinta tvarka skiriamos žemės naudotojams kompensacijos už atliktus drenažo remonto darbus. Žemės naudotojai iš anksto suderinę planuojamus remonto darbus su Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriumi turi galimybę samdytis įmones, atestuotas dirbti melioracijos srityje, o vėliau už atliktus darbus sumokėję rangovui gali kreiptis į Savivaldybę, kad patirtos išlaidos būtų iš dalies kompensuotos. Savivaldybės parama vienam ūkio subjektui gali siekti iki 70 proc. išlaidų (be PVM). 2018 m. kreipėsi 23 žemės naudotojai, 2019 m. sulaukta 11 tokių prašymų. Šiais metais tikimasi ne mažesnio ūkininkų ir kitų subjektų aktyvumo, nes tai gera paskata gražinti savo laukus, didinti jų derlingumą.

 

image-b92fo0.png

Kalbiname Ūkininkų sąjungos Kaišiadorių skyriaus pirmininką Saulių Stirną. Kokia melioracijos įrenginių būklė rajone, kokie pokyčiai vyksta? Pasak S. Stirnos, melioracijos būklė rajone yra tragiška. „Šiek tiek buvo savivaldybė skyrusi lėšų, 2019 metai buvo sausį, tai fonde liko lėšų. Aš pats tvarkiau melioraciją pernai – apie 3 kilometrai naujų melioracijos sistemų buvo atnaujinta, išvalyta daug melioracijos griovių. Labai ūkininkus motyvuoja tai, kad 70 procentų išlaidų yra kompensuojama. Kai žmonės prisideda savo lėšomis, tai jau ir saugo tuos įrenginius, tvarkingiau eksploatuoja. Šiaip rajone buvo gerai atlikta melioracija, bet sistemos nuo 1990 metų netvarkytos sunyko. Šiemet projektai yra, prižiūri melioracijos specialistai, pinigai bus pilnai išnaudoti“, - tvirtino s. Stirna.