PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Liepos 24 d. 07:52

Xi Jinpingas ES vadovams: Kinija ir ES privalo stiprinti pasitikėjimą neramiame pasaulyje

Pasaulis

Xi Jinpingas / Scanpix

EtapliusŠaltinis: BNS


375208

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ketvirtadienį Pekine susitiko su Europos Sąjungos (ES) vadovais Ursula von der Leyen ir Antonio Costa, pranešė valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“.

Kinijos lyderis Europos Komisijos (EK) pirmininkei ir Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkui pasakė, kad privalu stengtis didinti pasitikėjimą neramiame pasaulyje, kad Kinija ir ES gali rasti bendrą pagrindą nepaisydamos nuomonių skirtumų, sakoma valstybinio transliuotojo CCTV reportaže.

„Kuo sunkesnė ir sudėtingesnė tarptautinė situacija, tuo svarbiau Kinijai ir ES stiprinti bendravimą, didinti tarpusavio pasitikėjimą ir (...) bendradarbiavimą“, – kalbėjo Xi Jinpingas.

Kinų lyderio teigimu, ES ir Kinija neramumų apimtame pasaulyje privalo padaryti „teisingus strateginius pasirinkimus, atitinkančius žmonių lūkesčius ir atlaikančius istorijos išbandymą“.

Prasidėjusiame susitikime turi dominuoti trintį keliantys klausimai, nuo prekybos iki Rusijos karo prieš Ukrainą.

Pekinas siekia suartėjimo su ES ir vadina save patikimesniu už JAV partneriu bei stabilumo pagrindu neramiame pasaulyje.

Tačiau ES yra pažadėjusi kelti klausimus dėl prekybos, dėl nuogąstavimų, kad pigios ir subsidijuojamos kiniškos prekės gali užlieti Europos rinką, ir dėl Pekino nebylios paramos Rusijos karui prieš Ukrainą.

Nors formaliai šiuo susitikimu turi būti paminėtos diplomatinių santykių 50-osios metinės, toną nustatys ilgas problemų sąrašas.

Ketvirtadienį atvykusi į Pekiną U. von der Leyen socialiniame tinkle „X“ parašė, kad šis vizitas suteikia „progą ir plėtoti, ir iš naujo subalansuoti mūsų santykius“.

„Esu įsitikinusi, kad galimas abipusiai naudingas bendradarbiavimas“, – sakė ji.

Briuselis pripažįsta, kad susitikimas su Xi Jinpingu ir kinų premjeru Li Qiangu gali būti įtemptas.

„Žinome, kad į daugelį klausimų žvelgiame nevienodai“, – praėjusią savaitę naujienų agentūrai AFP sakė vienas ES aukšto rango pareigūnas.

Svarbiausias darbotvarkės klausimas europiečiams yra didelis prekybos su Kinija deficitas. Pernai jis buvo maždaug 307 mlrd. eurų.

Pekinas susirūpinimą atmeta ir tvirtina, kad Briuselis turi „iš naujo subalansuoti savo galvoseną“, o ne ekonominius ryšius su Kinija.

#KINIJA#ES#PASITIKĖJIMAS#XI JINPINGAS