Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Vyriausybė trečiadienį turėjo svarstyti išvadas Seimui dėl įstatymo projekto, kuriuo siūloma uždrausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose ir terasose, jeigu bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui, tačiau klausimą iš posėdžio perkėlė į pasitarimą. Jame buvo pasiūlyta idėja padaryti bandomąjį projektą Vilniuje, kai namo bendrijos pačios būtų atsakingos už rūkančiuosius daugiabučių balkonuose.
Projektu, kurį parengė Seimo nariai Antanas Vinkus, Tomas Tomilinas ir laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, taip pat siūloma drausti rūkyti dengtose viešojo transporto stotelių vietose (paviljonuose), vaikų žaidimo aikštelėse bei tose vietose, kuriose teikiamos viešojo maitinimo paslaugos, aptarnaujant pirkėjus lauko sąlygomis, išskyrus rūkymui skirtose vietose, laisvalaikio praleidimo vietose lauke, kuriose vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai.
Be to, siūloma taikyti tą patį reguliavimą bedūmiams naujoviškiems tabako gaminiams, taip pat nustatyti pareigą juridiniam ar fiziniam asmeniui, kuris atsakingas už pastato, kuriame yra rūkoma, priežiūrą užtikrinti, kad tabako dūmai iš patalpos, kurioje yra rūkoma, nepatektų į kitas patalpas.
A. Veryga teigė, kad siūlymas rūkyti daugiabučių balkonuose yra prevencinis.
„Gyventojai privalo pasirūpinti, kad dūmai nepatektų kitiems į kambarius. Sprendinių visokių yra, pradedant aktyvia ventiliacija. (...) Ko siekiama įstatymais – tai pasyvaus rūkymo prevencija. Tai paskatina žmonės mesti rūkyti“, – sakė A. Veryga.
Parlamentaras T. Tomilinas buvo įsitikinęs, kad uždraudus rūkyti balkonuose, žmonės per langus nerūkys.
„Nueikite parūkyti savo namuose per langą, gausite sugadintus baldus, piktus namiškius ir daugiau to nedarysite. Jei vienas gyvenate, pats sau gadinate gyvenimą. Iš lango nepatenka dūmai, praktiškai visi eina atgal (į kambarį. – ELTA). Balkono problema, kad pradedi kenkti kitai privačiai erdvei. Čia atsiranda teisė nebūti kankinamam kito žmogaus“, – Vyriausybės posėdyje sakė T. Tomilinas.
Seimo narys siūlo, kad į konfliktų dėl rūkymo daugiabučių balkonuose turėtų įsikišti policijos pareigūnai, tačiau Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis teigė, kad tam trūksta išteklių.
„Policijos departamentas nuosekliai laikėsi pozicijos, kad šiam draudimui nepritariama dėl įrodinėjimo, išteklių problemų. (...) Vienareikšmiškai mes prieš. Teko girdėti, kad panašus dalykas yra Suomijoje, šis klausimas atiduodamas namo bendrijai ar patiems gyventojams. Gali būti taikoma civilinė bendrijos sankcija, jei tariamasi ir nesusitariama, kad mūsų name nerūkoma, tai mes turime teisę priimti sprendimą – dėl to rūkalius tegul moka abonentinį mokestį, 200-300 eurų. Žmonės bendraus ir spręs problemas, o ne jas permes valstybei“, – siūlė M. Akelaitis.
Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pritarė tokiai idėjai bei siūlė policijos neįtraukti į šių problemų sprendimą.
„Jei atsiranda bent vienas, kuris nusprendžia, kad šiame name nėra rūkoma, tai bendruomenės sprendimas, ir jį turi įgyvendinti pati bendruomenė kartu su savivalda, o neįtraukti į tuos santykius policijos, kuri turi ribotus išteklius“, – sakė S. Skvernelis.
„Niekada nenorėčiau, kad kiekvienas tarpusavio santykis būtų sprendžiamas su policijos pagalba. Nesu už policinę valstybę“, – pridūrė premjeras.
Savivaldybių asociacijų vadovė Roma Žakaitienė sutiko su S. Skvernelio siūlymu įgyvendinti bandomąjį variantą sostinėje, kai pati namo bendrija rūpintųsi rūkymu balkonuose.
„Pačių savivaldybių atsakymai daugiausiai yra prieš, bet jei T. Tomilinas sako, kad Vilniaus miestas sutinka, tai padarykime pilotą (bandymą. – ELTA) su Vilniumi, nes daugiabučių yra daugiausiai šiame mieste. Ypač naujuose statybose yra gyventojų bendrijos, ten daug lengviau viską spręsti, po to būtų galima pagalvoti, kaip tuo pagrindu skleisti viską Lietuvos mastu“, – sakė R. Žakaitienė.
Šiuo metu rūkyti draudžiama visose švietimo, sveikatos priežiūros įstaigose ir šių įstaigų teritorijose, darbo vietose, esančiose uždarose patalpose. Įmonėse, įstaigose ir organizacijose gali būti įrengtos specialios patalpos (vietos), kuriose leidžiama rūkyti.
Nuo 2007 m. sausio 1 d. uždrausta rūkyti restoranuose, kavinėse, baruose, kitose viešojo maitinimo įstaigose, klubuose, diskotekose, interneto kavinėse, lošimo namuose, automatų ar bingo salonuose, kitose laisvalaikio praleidimo įstaigose, patalpose, kuriose vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai, ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose, išskyrus specialiai įrengtus cigarų ir pypkių klubus.
Klausimas dėl draudimo rūkyti daugiabučių balkonuose toliau bus svarstomas Vyriausybėje kitą savaitę.
ELTA