Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
A. Rutkausko nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Vyriausybė nusprendė laisvinti karantino ribojimus didindama galimą žmonių skaičių teikiant paslaugas atvirose vietose, tačiau siekiant užkirsti kelią įvežtiniams COVID-19 atvejams, nuspręsta drausti užsieniečiams atvykti į Lietuvą.
Vyriausybė nusprendė padidinti maksimalus asmenų skaičius iki 10, kai yra teikiamos sporto, laisvalaikio ir pramogų paslaugos atvirose erdvėse.
Leidžiama fiziškai aptarnauti lankytojus bibliotekų ir valstybės archyvų skaityklose, esančiose visose savivaldybėse. Kaip nurodoma nutarimo projekte, mokslinių institucijų darbuotojams kyla kliūčių susipažinti su tyrimams ar projektams vykdyti reikalingais dokumentais valstybės archyvų skaityklose, o ypač ši problema aktuali Vilniuje veikiančių valstybės archyvų veiklai.
Siekiant sudaryti sąlygas mokiniams, kurie mokosi pagal tarptautinio bakalaureato diplomo programą (TBD), laikyti baigiamuosius egzaminus kontaktiniu būdu ir baigti TBD programą, kad galėtų studijuoti Lietuvos ir užsienio universitetuose, leidžiama vykdyti egzaminus mokiniams, kurie baigia vidurinio ugdymo programą pagal užsienio valstybių ir tarptautinių organizacijų švietimo programas, kai egzamine vienoje patalpoje dalyvauja ne daugiau kaip 5 mokiniai.
Leidžiama neformalųjį vaikų ir suaugusiųjų švietimą atvirose erdvėse vykdyti dalyvaujant iki 10 asmenų, o uždarose erdvėse, esančiose tam tikrose nurodytose savivaldybėse, reikalavimą paslaugos plotui sumažinant iki 20 kv. metrų vienam asmeniui, o negalint tokio ploto užtikrinti, leidžiant dalyvauti ne daugiau kaip vienam asmeniui.
Taip pat nebegalioja rekomendacijos prekybos vietoms nenaudoti trumpalaikių pardavimų skatinimo priemonių, padidinti dirbančių kasų skaičių ir kita.
Nedraudžiama ir sveikatinimo paslaugų centrų, teikiančių poilsio paslaugas, veikla. Kitos paslaugos – kaip laisvalaikio, pramogų, pirčių, baseinų – yra draudžiamos. Sveikatinimo paslaugų centrai, kaip ir kiti ūkio subjektai, galėtų veikti teikdami nutarimu tiesiogiai nedraudžiamas paslaugas.
„Buvo diskusija, kad jei situacija rimtai nepablogės, tai galėtume svarstyti šią savaitę tam tikrus papildomus veiklų atvėrimus. Tačiau yra taip, kad pagal tuos duomenis, kuriuos turime šiandien, turime seniai nematytą atvejų skaičių per praėjusią parą, viršijančią tūkstantį, ir pusė Lietuvos yra eksponentinio augimo fazėje, kita pusė ne. Išsiskyrimas yra kurį laiką“, – kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.
Pasak premjerės, Vilniaus apskrityje naujų koronaviruso atvejų yra trigubai daugiau.
„Vilniaus apskrityje turime trigubai daugiau atvejų naujų, ligoninėse yra du kartus daugiau žmonių nei buvo prieš pusantro mėnesio. Pastarąjį savaitgalį turėjome gana ryškų užimtų ligoninių lovą didėjimą, bet jau ne tik Vilniuje. Kaune per savaitę ligoninių užimtumas trečdaliu išaugo“, – nurodė I. Šimonytė.
Į Lietuvą uždrausta atvykti užsienio piliečiams
Vyriausybė taip pat nusprendė uždrausti užsieniečiams atvykti į Lietuvą. Šis draudimas nebus taikomas išimtiniais atvejais, kai užsieniečiams leidžiama atvykti į Lietuvą atskiru atitinkamos valdymo srities ministro leidimu. Vadovaudamasis šia nuostata, susisiekimo ministras suteikia leidimus užsieniečiams atvykti į Lietuvą dalyvauti aviacijos specialistams skirtuose mokymuose.
Visgi numatoma galimybė užsieniečiams vykti per Lietuvą tranzitiniais traukiniais, be teisės išlipti ir įlipti Lietuvos teritorijoje. Pažymima, jog nesant teisės keleiviams įlipti ir išlipti Lietuvos teritorijoje, grėsmė COVID-19 platinimui Lietuvos teritorijoje dėl trečiųjų šalių piliečių įvažiavimo lieka minimali.
Siekiant užkirsti kelią įvežtiniams COVID-19 atvejams, taip pat siekiant užtikrinti saugias tarptautines keliones, numatyta, kad ekipažų ir įgulų nariai, kurie vykdo keleivių vežimus tarptautinio susisiekimo maršrutais visų rūšių transporto priemonėmis, grįžtant ar atvykstant į Lietuvą gali neturėti atlikto tyrimo COVID-19 nustatyti ir gauto neigiamo COVID-19 tyrimo atsakymo tik tuo atveju, jei jų buvimo Lietuvos teritorijoje laikas yra trumpesnis nei 72 val.
Be to, nuspręsta, kad grįžtant ar atvykstant į Lietuvą asmenys persirgusieji COVID-19 gali neturėti atlikto tyrimo koronaviruso infekcijai nustatyti ir gauto neigiamo COVID-19 tyrimo atsakymo, jeigu nuo teigiamo tyrimo rezultato praėjo ne daugiau kaip 180 dienų (vietoje buvusių 90 dienų) iki grįžimo / atvykimo į Lietuvą.
Vyriausybės nutarimu taip pat numatomos išimtys, kad atlikto tyrimo COVID-19 nustatyti ir gauto neigiamo COVID-19 tyrimo atsakymo gali neturėti užsieniečiai, atvykstantys į Lietuvą dėl ypatingų humanitarinių priežasčių, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro leidimu, kai yra gautas motyvuotas Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro ar jo įgalioto asmens siūlymas dėl šių užsieniečių atvykimo į Lietuvos Respubliką. Kadangi galimos situacijos, kai dėl objektyvių priežasčių šie asmenys gali neturėti galimybės atlikti koronaviruso tyrimo prieš atvykdami į Lietuvos Respubliką, todėl tokie asmenys COVID-19 tyrimą atliktų jau atvykę.
Naujieji nuostatai įsigalios nuo balandžio 12 d.
Monika Grigutytė
Kornelija Mykolaitytė
ELTA