PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Balandžio 26 d. 11:02

Vyriausybė nepalaiko idėjos leisti VSAT naikinti leidimus laikinai gyventi Lietuvoje

Lietuva

Etaplius.lt nuotr.

Vilmantas VenckūnasŠaltinis: BNS


358283

Vyriausybė nepritaria siūlymui leisti Valstybės sienos apsaugos tarnybai (VSAT) naikinti leidimus laikinai gyventi Lietuvoje.

Tokį sprendimą Ministrų kabinetas priėmė šią savaitę, teikdamas išvadą parlamentaro Vytauto Sinicos projektui, kuriam po pateikimo jau yra pritaręs Seimas.

Šiuo metu sprendimus dėl leidimo laikinai gyventi Lietuvoje panaikinimo priima Migracijos departamentas.

Įstatymą teikęs Nacionalinio susivienijimo atstovas V. Sinica teigia, kad VSAT savo kasdieniame darbe nuolat susiduria su situacijomis, kai fiksuoja suklastotus duomenis ar kitus pažeidimus, dėl kurių į Lietuvą atvykstantiems ar jau šalyje esantiems užsieniečiams leidimas laikinai gyventi Lietuvoje turėtų būti naikinamas.

Tačiau VSAT pareigūnai turi teisę naikinti tik vizas, o ne leidimus laikinai gyventi.

„Tai didelė problema, nes pastaraisiais metais, ypač po lemtingų 2022 metų įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties pakeitimų, vyraujančia teisinio pagrindo gyventi Lietuvoje forma tapo būtent leidimas laikinai gyventi Lietuvoje. Dėl to faktiškai didele apimtimi sumažėjo VSAT vykdomos kontrolės efektyvumas ir galimybės tinkamai atlikti savo funkcijas“, – aiškinamajame projekto rašte teigia parlamentaras.

Pasak jo, toks pakeitimas mažintų apkrovimą Migracijos departamento darbuotojams ir gerintų migracijos kontrolę, įtraukiant VSAT.

Kaip teigia išvadą parengusi Vidaus reikalų ministerija (VRM), panaikinimo procedūra reikalauja didelių institucinių išteklių bei kompetencijos, kurios VSAT šiuo metu neturi, o Migracijos departamentas efektyviai įgyvendina jam suteiktus įgaliojimus.

„Siūloma teisinio reguliavimo priemonė – suteikti įgaliojimus VSAT naikinti leidimus laikinai gyventi – netikslinga, sukurtų prielaidas nepagrįstam Migracijos departamento ir VSAT funkcijų dubliavimui, efektyviam išteklių naudojimui, o atsakomybės išskaidymas – rizikas efektyviai migracijos kontrolei“, – rašoma išvadoje.

Pasak ministerijos, pasieniečiai negalėtų iškart priimti sprendimo panaikinti leidimą laikinai gyventi, nes siekiant nustatyti visas reikšmingas aplinkybes, dažniausiai nepakanka tik patikrinti informaciją apie užsienietį informacinėse sistemose, bet reikia gauti informaciją iš kitų valstybės institucijų ar įstaigų.

„Įstatymo projektu siūlomas reguliavimas neatitiktų pagrindinės VSAT paskirties – įgyvendinti valstybės sienos apsaugą ir jos kirtimo kontrolę, o karo metu, priklausant ginkluotosioms pajėgoms, ginti valstybę“, – nurodoma išvadoje.

VRM teigimu, jei pasieniečiams būtu leista naikinti leidimus laikinai gyventi Lietuvoje, tam taip pat reikėtų skirti papildomų biudžeto lėšų VSAT, kad ši įdarbintų daugiau pareigūnų, keltų jų kompetencijas. Šiuo metu papildomų pinigų tam nėra numatyta.

Migracijos departamento duomenimis, 2023 metais panaikinti 8 tūkst. leidimai laikinai gyventi Lietuvoje, 2024 metais – beveik 30 tūkst. leidimų.

#VYRIAUSYBĖ#VSAT#LEIDIMAI