PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Kovo 17 d. 13:43

Vyko pasitarimas dėl karo pabėgėlių apgyvendinimo – jau registruota apie 17 000 karo pabėgėlių

Utena

Ignalinos sav. nuotr.

Reporteris EditaŠaltinis: Etaplius.lt


209314

Kovo 17 dieną Ignalinos rajono savivaldybės vadovai, atsakingi darbuotojai dalyvavo Ukrainos karo pabėgėlių apgyvendinimo klausimams skirtame nuotoliniame pasitarime su Vyriausybės, Lietuvos savivaldybių asociacijos, nevyriausybinių organizacijų atstovais.  

Vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abromavičius informavo, kad šiuo metu registracijos centruose jau registruota apie 17 000 karo pabėgėlių. Registracijos centruose jiems suteikiama pirminė humanitarinė pagalba, registravimas ir laikinas apgyvendinimas 72 val. Vėliau ieškomas būstas savivaldybių pasiūlytose patalpose ir stipruskartu.lt sistemoje. Pabėgėliams suteikiamas laikinas leidimas gyventi Lietuvoje iki 1-erių metų ir jie gauna teisę naudotis socialine parama, švietimo ir sveikatos pasaugos paslaugomis. Na, o atvykstančių srautai yra išties dideli – maždaug 2 000 žmonių kasdien. Apgyvendinimo koordinavimas pavestas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kanclerė Selčinskienė minėjo, kad apgyvendinimui į savivaldybes žmonės bus nukreipiami atsižvelgiant į Užimtumo tarnyboje registruotas darbo vietas. Savivaldybės atstovai nuo šios savaitės jau turi galimybę ne tik matyti duomenis apgyvendinimo sistemoje, bet ir juos atnaujinti.

Savivaldybes labiausiai domina išlaidų kompensavimas. Finansų ministerijos viceministras Gediminas Norkūnas sakė, kad savivaldybių tarybos gali priimti sprendimus dėl biudžetų pakeitimų, numatant lėšas pabėgėlių apgyvendinimui ir kitoms jų reikmėms. Taip pat aptartas klausimas dėl savivaldybės administracijos direktoriaus fondo panaudojimo. Jei bus toks sutarimas, Finansų ministerija parengs Biudžeto sandaros įstatymo pakeitimo projektą. Svarstoma ir finansinės paramos galimybės pabėgėlius priglaudusioms šeimoms.

„Tikiuosi, kad mums neprireiks apgyvendinti žmones mokyklų sporto salėse, o esant tam tikriems finansavimo mechanizmams, jie prieglobstį ras gyventojų namuose“,– sakė „Stiprūs kartu“ vadovas Edmundas Jakilaitis.

Kalbėta apie tai, kad vieną mėnesį apgyvendinti žmones savo namuose yra moralinis įsipareigojimas, tačiau jau nuo antro mėnesio turėtų būti įvesta finansinė paskata. Minėta, kad organizuojant apgyvendinimą, registruojant pabėgėlius šiuo metu labai trūksta darbo rankų, todėl valstybės ir savivaldybės institucijų prašyta skirti darbuotojų, kuriam laikui atleidžiant juos nuo tiesioginių pareigų, kad jie galėtų patalkinti.

Aptartas ir pabėgėlių įdarbinimas. Minėta, kad aktyviai vyksta visų kliūčių naikinimas, sprendžiami kvalifikacijos pripažinimo, valstybinės kalbos mokėjimo ir kiti klausimai. Jokių išlygų dėl atlyginimų dydžio ar apmokėjimo darbdaviui už ukrainiečių įdarbinimą nebus taikoma. Pastebėta, kad vienas iš trukdžių yra tas, kad pabėgėliai dažnai nepriimami į darbą, kol jie nėra atsidarę sąskaitos banke. Taip pat informuota, kad visi užsiregistravę pabėgėliai gaus ne maisto paketus, o maisto apsipirkimo korteles su 115 Eur.

Savivaldybių atstovai uždavė labai konkrečių klausimų, iškilusių organizuojant apgyvendinimą, pavėžėjimą, maitinimą, padedant pabėgėliams gauti medicinines paslaugas. Apibendrindamas situaciją vidaus reikalų viceministras A. Abromavičius akcentavo migracijos procedūrų organizavimo kiekvienoje savivaldybėje būtinybę, galimų kompensacijų skyrimo privačiam sektoriui svarstymą. Atsižvelgiant į pabėgėlių srautus, bus svarstomas ir naujų registracijos centrų steigimas.