PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mokslas2018 m. Gegužės 6 d. 09:34

VU studentams paskirtos Mokslų akademijos stipendijos

Vilnius

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


36729

Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto (VU CHGF) magistrantas Mindaugas Gicevičius ir doktorantė Olga Opuchovič už sėkmingiausius studentų mokslinius tyrimus apdovanoti Lietuvos mokslų akademijos (LMA) pagyrimo raštais ir LMA Teodoro Grotuso fondo stipendijomis.

Spalvas keičianti tekstilė

Mindaugas Gicevičius studentų mokslinių darbų konkurse buvo įvertintas už „Erasmus+“ praktikos metu atliktus tyrimus.

„Į Turkiją nuvykau tyrinėti elektrochrominių medžiagų, kurios geba keisti spalvą priklausomai nuo elektrinio potencialo. Praėjus mėnesiui nuo praktikos pradžios man buvo paskirtas individualus projektas, kurio užduotis – savarankiškai ištirti Stambulo technikos universitete susintetinto polimero elektrochromines savybes“, – pasakoja M. Gicevičius.

Deja, šis tyrimas neatnešė lauktų rezultatų, tad praktikos vadovas, atsižvelgdamas į tai, kad M. Gicevičiui jau buvo tekę dirbti su biologiniais jutikliais, pasiūlė atlikti tyrimus su paskirtuoju polimeru būtent šioje srityje. Pasukus kita kryptimi, rezultatas pranoko tiek praktikos vadovo, tiek studento lūkesčius.

Kaip pasakoja M. Gicevičius, antrosios „Erasmus+“ praktikos dalies metu pavyko sukurti gliukozės biologinį jutiklį, kuris, palyginti su kitais žinomais biojutikliais, pasižymėjo tokiu pačiu jautrumu, tačiau daug greitesniu atsaku. Tirpale pasikeitus gliukozės koncentracijai, jutiklio atsakas atsirasdavo per sekundės dalį. Tyrimo duomenys buvo publikuoti moksliniame straipsnyje, o šį jutiklį bus galima tobulinti ir vėliau pritaikyti pramonėje.

Grįžęs į Lietuvą magistrantas toliau vykdo elektrochrominių polimerų tyrimus, kurių tikslas – sukurti spalvas keičiančią elektrochrominę tekstilę, t. y. spalvą keičiančius drabužius.

Geležies neorganinių junginių savybės

Už akademinius pasiekimus LMA skyrė stipendiją Olgai Opuchovič. Doktorantūros studentė atlieka geležies neorganinių junginių sintezę ir tiria platesnį jų panaudojimą. O. Opuchovič siūlo susintetinti junginius ir išbandyti juos mokslinėje, meninėje veikloje, pavyzdžiui, keraminių glazūrų gamyboje.

„Tyriau sintetinius pigmentus, kurie turi spalvines savybes. Iš junginių dariau keramines glazūras. Taip pat tyriau magnetines junginių savybes. Magnetinės medžiagos yra tai, su kuo susiduriame kiekvieną dieną – mobilieji telefonai, kietieji diskai, įrašymo prietaisai. Pradėjau dirbti kartu su mokslininkais iš Prancūzijos, su kuriais šiuo metu sintetiname medžiagas, tikėdamiesi, kad jos pasižymės magnetooptinėmis savybėmis, – apie mokslinę veiklą pasakoja O. Opuchovič.

Dabartinis doktorantės tikslas – gauti magnetooptinėmis savybėmis pasižyminčias medžiagas. Tikimasi, kad šios medžiagos galės būti panaudojamos telekomunikacijos pramonėje.