PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2017 m. Birželio 7 d. 15:52

VTEK nutraukė tyrimą dėl buvusios Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos direktorės elgesio

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


6028

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) vienbalsiai nusprendė nutraukti tyrimą dėl buvusios Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos direktorės Vaidutės Šumkauskienės elgesio. Toks sprendimas priimtas sukakus trejų metų senaties terminui ir nesant duomenų, reikalingų buvusios vadovės teisinės veikos vertinimui.

Tyrimo metu VTEK aiškinosi, ar V.Šumkauskienė nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimų vengti interesų konflikto, o jam iškilus – nusišalinti, kai galimai sprendė savo vadovautoje mokykloje dirbančių savo sutuoktinio ir tėvo tarnybos eigos klausimus. Taip pat VTEK tyrė, ar buvusi gimnazijos direktorė tinkamai vykdė minėtojo įstatymo reikalavimą vykdyti sau pavaldžių asmenų kontrolę dėl šio teisės akto laikymosi, kai įsakymais galimai pavedė tuometinei savo pavaduotojai ugdymui spręsti jai galimai interesų konfliktą kėlusius klausimus. Tyrimą VTEK atliko savo iniciatyva.

Sutuoktinis ir tėvas yra artimi asmenys, kurie V.Šumkauskienei kėlė interesų konfliktą. Tai suvokdama, su šiais asmenimis susijusius klausimus 2014 m. sausį ji įpareigojo spręsti sau tiesiogiai pavaldžią ir dėl to palankiais sprendimais suinteresuotą direktoriaus pavaduotoją J.Gutauskaitę-Janulevičienę. VTEK kritiškai vertina tokį elgesį, kadangi tai nėra tinkama priemonė išvengti interesų konflikto. Šioje situacijoje V.Šumkauskienė turėjo raštu kreiptis į gimnazijos steigėją – Vilniaus miesto savivaldybę – informuoti apie egzistuojantį interesų konfliktą ir nusišalinti nuo dalyvavimo sprendžiant artimų asmenų darbo eigos klausimus. Gavęs direktorės nusišalinimą, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius arba administracijos Švietimo departamento vadovas, kuriam buvo pavaldi V.Šumkauskienė, turėjo pateikti jai rašytines rekomendacijas, kaip spręsti šią situaciją.

VTEK neturi duomenų, kad buvusi gimnazijos direktorė būtų pranešusi savo tiesioginiams vadovams apie jai kilusią interesų konflikto situaciją ir prašiusi rekomendacijos. Tačiau minėtąjį įpareigojimą savo pavaduotojai V.Šumkauskienė pasirašė daugiau nei prieš trejus metus, todėl šie jos veiksmai nebegali būti vertinami pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas. Tyrimo metu nenustatyta, kad buvusi direktorė po to dar būtų gimnazijoje sprendusi su artimais asmenimis susijusius klausimus. Taip pat nenustatyta, kad savo vyrą ir tėvą būtų įdarbinusi ji pati.

Vertinant kontrolės funkcijų vykdymą, matyti, kad V.Šumkauskienė ėmėsi aktyvių veiksmų: nušalino savo pavaduotoją ugdymui nuo jos sprendimų, susijusių su gimnazijoje dirbančio sutuoktinio darbo eiga, perėmė šias funkcijas vykdyti asmeniškai, teikė J.Gutauskaitei–Janulevičienei individualią rašytinę rekomendaciją ir įpareigojo jokia forma nedalyvauti sprendžiant jai interesų konfliktą keliančius klausimus dėl sutuoktinio bei patikslino direktoriaus pavaduotojo pareigybės aprašymą, nustatydama griežtesnę direktoriaus pavaduotojos atskaitomybę direktorei.

Nepaisant to, V.Šumkauskienė, VTEK nuomone, neišliko nuosekli, kai į gimnazijos veiklos organizavimą (švenčių rengimas, informacijos apie teisės aktų pakeitimus pateikimas mokytojams, tėvų susirinkimų organizavimas, valstybinių brandos egzaminų organizavimas ir pan.) įsakymais įtraukdavo ir J.Gutauskaitę-Janulevičienę, ir jos sutuoktinį. Tokiu būdu ji sudarė sąlygas realiam interesų konfliktui pavaduotojos veikloje kilti. Tačiau buvusios direktorės įsakymų turinys rodo, kad buvusi direktorė neįpareigojo J.Gutauskaitę-Janulevičienės priimti jokių konkrečių su pastarosios sutuoktinio privačiais interesais susijusių sprendimų.