PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugsėjo 26 d. 16:59

Etikos sargai nepradės tyrimo dėl buvusios ministrės M. Navickienės kelionės į Dubajų

Lietuva

Monika Navickienė. Žygimanto Gedvilos (ELTA) nuotr.

Ūla KlimaševskaŠaltinis: ELTA


320746

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) ketvirtadienio posėdyje nusprendė nepradėti tyrimo dėl buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės elgesio, kai jos kelionės į Dubajų apmokėjimas, įtariama, galėjo pažeisti viešus ir privačius ryšius. Visgi, gavusi papildomų duomenų, komisija šį klausimą galėtų spręsti pakartotinai.

„Komisija negavo rašytinių įrodymų, vienareikšmiškai patvirtinančių, kad būtent Ieva Trinkūnaitė, Vilhelmas Germanas ar kitas fizinis ar juridinis asmuo teikė M. Navickienei dovaną (t. y. apmokėjo kelionės į Dubajų išlaidas)“, – ketvirtadienį pranešė komisija.

Kaip VTEK skelbė anksčiau, komisija aiškinosi M. Navickienės privačios praėjusių metų kelionės į Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sostinę aplinkybes, politikės ryšius su šią kelionę apmokėjusiais asmenimis ir jų atžvilgiu tuomet ministrės pareigas ėjusios M. Navickienės atliktus tarnybinius veiksmus bei priimtus sprendimus.

„Posėdyje buvo vertinti pranešimai ir Komisijos iniciatyva papildomai surinkta informacija dėl buvusios ministrės kelionės į Dubajų 2023 metų vasario mėnesį. Aiškintasi, kas apmokėjo šią kelionę – būtent ši aplinkybė yra svarbi sprendžiant, ar pradėti tyrimą“, – nurodė VTEK.

VTEK informaciją iš fizinių ir juridinių asmenų, reikalingą apsispręsti dėl tyrimo pradžios, rinko beveik tris mėnesius.

Pagal įstatymą, tik Lietuvos institucijos ir įstaigos privalo pateikti VTEK prašomą informaciją, tad užsienio šalių jurisdikcijoje esantiems subjektams šie reikalavimai nėra privalomi.

Visgi VTEK kreipėsi į užsienio valstybės skrydžio organizatorių (tarpininką) bei viešbučio administraciją, prašydami suteikti informaciją, tačiau rašytiniais įrodymais informacija dėl subjekto, apmokėjusio kelionės išlaidas, nebuvo suteikta.

„Todėl Komisija neturėjo galimybių įvertinti, ar M. Navickienė dovaną gavo dėl jos tarnybinio statuso ir/ar pareigų“, – teigė VTEK.

Į VTEK dėl kilusio skandalo kreipėsi pati M. Navickienė bei Seimo opozicinės „valstiečių“ frakcijos atstovai.

Liepos pabaigoje nelaukti VTEK sprendimo nusprendė Seimo Etikos ir procedūrų komisija – ji aiškinsis, ar buvusi ministrė į Dubajų keliavo gavusi parlamento valdybos leidimą.

ELTA primena, kad buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė iš posto pasitraukė kilus skandalui dėl ryšių su tolima giminaite ir finansinių technologijų įmonės „Foxpay“ savininke Ieva Trinkūnaite bei jos sugyventiniu, už sukčiavimą kalėjusiu Vilhelmu Germantu.

Viešojoje erdvėje iškylant vis daugiau informacijos apie M. Navickienės sutuoktinį Mindaugą Navicką bei I. Trinkūnaitę bei V. Germantą, jų valdomus verslus, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl „Foxpay“. Lietuvos bankas, savo ruožtu, tęsia įmonės patikrinimą – pranešta, jog nuspręsta apriboti dalį įmonės veiklos.

Visgi, sprendimą trauktis iš pareigų M. Navickienė priėmė po to, kai 15min.lt paskelbė, jog ši su I. Trinkūnaite ir V. Germantu privačiu lėktuvu keliavo į Dubajų. Iš pradžių negalėjusi paaiškinti, kas finansavo šią viešnagę, vėliau konservatorė deklaravo, jog tai buvo dovana.

M. Navickienė yra teigusi, jog I. Trinkūnaitė yra tolima jos giminaitė – vyro brolio žmonos sesuo. Anot politikės, su ja bendrauta retai, o apie I. Trinkūnaitės sugyventinio V. Germano nusikalstamą praeitį nieko nežinojo.