Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Valstybės saugumo departamentas (VSD) / Alfa.lt
Ingrida SteniulienėŠaltinis: ELTA
„VSD įspėja, kad priešiškos tarnybos, siekdamos kurstyti etninę įtampą ir didinti nesaugumo jausmą Lietuvoje, organizuoja vis pavojingesnes operacijas“, – rašoma trečiadienį paskelbtame VSD pranešime.
Kaip teigia VSD, nuo 2023 metų Rusijos ir Baltarusijos žvalgybos tarnybos Lietuvoje vykdo informacinę-psichologinę operaciją, kuria siekiama kurstyti etninę įtampą tarp Lietuvos visuomenės ir naujosios baltarusių diasporos bei priversti juos jaustis nesaugiai Lietuvoje. Taip bandoma formuoti Lietuvos, kaip ksenofobinės valstybės, įvaizdį.
Per šią operaciją organizuojami teisės pažeidimai tampa vis pavojingesni ir jau nustatyta bandymų įvykdyti smurto išpuolius prieš Lietuvoje gyvenančius baltarusių bendruomenės atstovus. Jos organizatoriai bando imituoti dviejų tarpusavyje susipriešinusių jėgų – litvinizmo ideologiją propaguojančių baltarusių ir prieš juos tariamai kovojančių lietuvių grupių veiklą.
Pradiniame operacijos etape Lietuvos politikai bei visuomenės veikėjai iš tariamų litvinizmo šalininkų ar baltarusių diasporos atstovų sulaukė grasinančio turinio laiškų, o socialiniuose tinkluose plito litvinistų grupių tariamai nufilmuoti prieš Lietuvą nukreipti vaizdo įrašai.
Nuo 2024 m. pavasario operacija nebeapsiribojo vien tik grasinimais virtualioje erdvėje – litvinizmo ideologines nuostatas imta platinti viešose erdvėse: pradėti klijuoti plakatai su litvinizmo ideologijos šūkiais (tokiais kaip „Вiльня наша! “ („Vilnius mūsų“), skelbti provokuojantys užrašai (pavyzdžiui, „Litvinai ateina, litvinai jau čia“).
2024 m. vasarą pradėti vykdyti išpuoliai, imituojantys prieš baltarusių diasporą Lietuvoje veikiančių grupių veiklą. Buvo įvykdyta serija vandalizmo aktų prieš baltarusių diasporai priklausančius ar jai svarbius statinius Vilniuje: išdaužtas Baltarusijos piliečiui priklausančios parduotuvės durų stiklas, pneumatiniu ginklu peršautas baltarusių koplyčios langas, išdaužti langai Baltarusių bendruomenės ir kultūros centre. Taip pat viešose erdvėse pradėti rašyti prieš Baltarusijos demokratinę opoziciją ir diasporą nukreipti užrašai (pavyzdžiui, „Cichanouskaja, dink iš miesto“, 2024 m. rugpjūtį išpurkštas ant Europos humanitarinio universiteto (EHU) sienos).
2025 m. socialiniuose tinkluose pradėta ieškoti asmenų, už finansinį atlygį galinčių užpulti Lietuvoje gyvenančių baltarusių bendruomenės atstovus.
Siekdami suorganizuoti baltarusių diasporos atstovų užpuolimą, operacijos įgyvendintojai apsimetė kitos Europos Sąjungos šalies gyventojais, ieškančiais Vilniuje studijuojančių baltarusių, kurie sutiktų už atlygį nusifilmuoti muzikiniame vaizdo klipe. Darbo pasiūlymu susivilioję jauni baltarusiai sutiko atvykti į sutartą vietą, kurioje, remiantis išpuolio organizatorių planais, jie turėjo būti sumušti.
Tuo pat metu užduoties užsakovai kontaktavo ir su potencialiais jos vykdytojais, perduodavo jiems informaciją apie baltarusių išvaizdą, sutartą susitikimo vietą, laiką bei teikė detalias smurtinių veiksmų atlikimo instrukcijas. Potencialūs vykdytojai taip pat raginti patys susirasti bei užpulti bet kokį pasirinktą baltarusių tautybės asmenį ir šią nusikalstamą veiką užfiksuoti vaizdo technika.
Tokių užduočių vykdytojų dažniausiai ieškoma tarp rusakalbių Lietuvos gyventojų populiariuose „Telegram“ kanaluose ir kitų socialinių tinklų grupėse. Taip pat nustatyta atvejų, kai smurto išpuolių prieš Lietuvoje gyvenančius Baltarusijos piliečius vykdytojų buvo bandoma ieškoti dešiniojo ekstremizmo ideologijų šalininkus vienijančiose socialinių tinklų grupėse.
Tokio pobūdžio pasiūlymais dažniausiai susivilioja finansiškai pažeidžiami asmenys: bedarbiai, studentai, asmenys, gaunantys nedideles pajamas ar dirbantys įvairius trumpalaikius darbus.
Užsakovai su vykdytojais dažniausiai bendrauja rusų arba anglų kalba, o jų perduodami lietuviški tekstai yra nerišlūs ir pasižymi nenatūralia lietuvių kalba. Dažnai pirmiausia pasiūloma atlikti lengvesnę užduotį, kuri atitinka asmens turimas kompetencijas ar pomėgius – prašoma filmuoti ar fotografuoti su baltarusių diaspora susijusius pastatus ar Baltarusijos opozicijos renginius. Siūlydami šias užduotis, užsakovai neretai prisistato baltarusių diasporos atstovais ar prisidengia tariamais ryšiais su Baltarusijos opozicija.
Už įvykdytą užduotį siūlomas užmokestis kriptovaliuta (dažniausiai „Tether“) arba kitais atsiskaitymo būdais, kurie leidžia paslėpti mokėtojo tapatybę. Užmokestis išmokamas tik tada, kai vykdytojas užsakovui atsiunčią vaizdo įrašą ar nuotrauką, patvirtinančius užduoties atlikimą. Kartais reikalaujama atsiųsti ir vietų, kuriose buvo palikti užrašai ar priklijuoti plakatai, GPS koordinates. Siūlomo atlygio dydis varijuoja nuo kelių dešimčių iki kelių tūkstančių eurų ir priklauso nuo užduoties sudėtingumo bei planuojamo teisės pažeidimo pavojingumo lygio.
Lietuvos žvalgyba įspėja, kad Rusijos ir Baltarusijos žvalgybos tarnybų veikla Lietuvoje išlieka intensyvi ir agresyvi.
VSD ragina Lietuvos gyventojus nepasiduoti priešiškų žvalgybos tarnybų provokacijoms. Tokių užduočių vykdymas nėra suderinamas su Lietuvos nacionalinio saugumo interesais ir gali užtraukti administracinę arba baudžiamąją atsakomybę. Susidūrus su panašiais atvejais raginame kreiptis į VSD telefonu +370 700 70 007 arba el. paštu pranesk@vsd.lt.