PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Sausio 31 d. 10:54

VRM skelbiamame nusikaltimų prevencijos projektų ir iniciatyvų konkurse – sukčiavimo internete, neapykantos kurstymo ir smurto temos

Zarasai

Etaplius.LTŠaltinis: Zarasų rajono savivaldybė


342059

Vidaus reikalų ministerija organizuoja tradiciniu tapusį Nusikaltimų ir kitų teisės pažeidimų prevencijos projektų bei bendruomenių iniciatyvų gerosios praktikos konkursą. Juo siekiama įvertinti per pastaruosius trejus metus vykdytus ar tebevykdomus projektus ir iniciatyvas, kurie prisideda prie nusikaltimų prevencijos ir viešojo saugumo šalyje stiprinimo.

Šiais metais skelbiamos aktualios projektų konkurso temos, skirtos svarbioms visuomenės problemoms spręsti. Pirmoji tema – sukčiavimo ir kitų nusikalstamų veikų elektroninėje erdvėje prevencija, kuria siekiama didinti visuomenės sąmoningumą ir apsaugą nuo kibernetinių grėsmių. Antroji tema nukreipta į smurto artimoje aplinkoje prevenciją, skatinant veiksmingus šios problemos sprendimo būdus ir pagalbos teikimą nukentėjusiems asmenims. Trečioji tema – neapykantą kurstančios kalbos ir neapykantos nusikaltimų prevencija, kurios tikslas yra mažinti diskriminaciją, skatinti toleranciją ir kurti pagarba grįstus santykius visuomenėje.

Konkursui teikiami projektai ir iniciatyvos (temos gali būti ir kitos), turi atitikti nustatytus Nusikaltimų ir kitų teisės pažeidimų prevencijos projektų ir bendruomenių iniciatyvų gerosios praktikos konkurso nuostatų reikalavimus, paraiškos priimamos iki 2025 m. kovo 1 d.

Konkurse gali dalyvauti ne anksčiau kaip per praėjusius trejus kalendorinius metus, t. y. 2022–2024 metais, vykdytas (baigtas vykdyti arba tebevykdomas) nusikaltimų ir kitų teisės pažeidimų prevencijos projektas ar bendruomenės iniciatyva. Nustatyta premija laimėtojams – iki 2000 eurų.

Teiksiantiems projektus:

Sukčiavimo ir kitų nusikalstamų veikų elektroninėje erdvėje prevencija

Sparčiai tobulėjant technologijoms, nusikalstamų veikų skaičius elektroninėje erdvėje nuolat auga – šis reiškinys stebimas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Sukčiavimai, duomenų apsaugos pažeidimai, dezinformacijos skleidimas, autorių teisių pažeidimai yra tik keli iš pažeidimų elektroninėje erdvėje pavyzdžių. Elektroninėje erdvėje veikiantys nusikaltėliai tampa vis sumanesni, pasitelkia naujausias technologijas ir prisitaiko prie nuolat besikeičiančių tendencijų.

Šios temos kategorijai teikiami projektai turi būti nukreipti į elektroninės erdvės saugumo didinimą, veiksmingų prevencinių priemonių diegimą, taip pat visuomenės informuotumo apie galimas grėsmes stiprinimą.

Neapykantą kurstančios kalbos ir neapykantos nusikaltimų prevencija

Neapykantos nusikaltimai ir neapykantą kurstanti kalba kelia didelę grėsmę demokratinėms vertybėms ir visuomenės saugumui. Neapykantos nusikaltimų ir neapykantą kurstančios kalbos atvejais kėsinamasi į asmens tapatybę, kurios asmuo įprastai negali pakeisti (dėl savo rasės, odos spalvos, tautybės, kalbos, kilmės, amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, negalios, religijos ar tikėjimo, ar kitų savybių), ir taip siunčiama neigiama žinutė apie tokio asmens teisę priklausyti visuomenei, t. y. pažeidžiamas visuomenės narių lygiateisiškumo principas, kuris demokratinėje valstybėje yra laikomas konstitucine vertybe. Nuo neapykantos nusikaltimų ir neapykantą kurstančios kalbos nukenčia ne tik konkretus asmuo, bet ir visa bendruomenė, kuriai jis priklauso ar su kuria yra siejamas. Neapykantos nusikaltimai ir neapykantą kurstanti kalba daro žalą ir visuomenei plačiąja prasme: kelia įtampą, skaldo visuomenę ir kuria terpę, palankią konfliktams.

Šios temos kategorijai gali būti teikiami projektai, kuriais siekiama didinti gyventojų sąmoningumą ir informuotumą apie neapykantą kurstančią kalbą bei neapykantos nusikaltimus; mažinti visuomenės toleranciją neapykantą kurstančiai kalbai; informuoti pažeidžiamas visuomenės grupes, kaip atpažinti ir kaip pranešti apie neapykantos incidentus, kitaip prisidėti prie neapykantą kurstančios kalbos ir neapykantos nusikaltimų prevencijos.

Smurto artimoje aplinkoje prevencija

Smurtas artimoje aplinkoje – artimoje aplinkoje veikimu ar neveikimu asmeniui daromas tyčinis fizinis, psichinis, seksualinis, ekonominis ar kitas poveikis, dėl kurio asmuo patiria fizinę, turtinę ir (ar) neturtinę žalą. Artima aplinka suprantama kaip aplinka, kurią sudaro asmenys, siejami arba praeityje sieti santuokiniais, partnerystės, svainystės, giminystės ar kitais artimais ryšiais, taip pat asmenys, kartu gyvenantys ir tvarkantys bendrą ūkį. Smurto artimoje aplinkoje prevencija reikalauja glaudaus bendradarbiavimo tarp įvairių subjektų, be kita ko, įtraukiant nevyriausybines organizacijas, bendruomenes.

Šios temos kategorijai teikiami projektai turi būti nukreipti asmenų sąmoningumo ir informuotumo apie galimus smurto artimoje aplinkoje požymius didinimą; pagalbą aukoms; priemones, skirtas užkirsti kelią smurtiniam elgesiui.

Teikiamas konkursui projektas gali būti finansuotas bet kokių nacionalinių bei tarptautinių fondų ar programų, taip pat vykdytas iš vidinių institucijos, organizacijos išteklių. Projektu turėtų būti siekiama užkirsti kelią nusikaltimams ir kitiems teisės pažeidimams, nustatant ir šalinant bendrąsias nusikaltimų ir kitų teisės pažeidimų priežastis bei sąlygas, taip pat individualiai veikiant asmenis, kurie linkę daryti nusikaltimus ir kitus teisės pažeidimus ar ateityje gali tapti tokių veikų aukomis.

Konkursui projektus gali teikti valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos, nevyriausybinės organizacijos, mokslo ir studijų institucijos, verslo subjektai, taip pat bendruomeninės organizacijos, religinės bendruomenės ir bendrijos, sodininkų bendrijos, daugiabučių gyvenamųjų namų ar kitos paskirties pastatų savininkų bendrijos ir kitokios bendro nekilnojamojo turto valdymo tikslu įsteigtos bendrijos.

Teiksiantiems iniciatyvas:

Teikiamos iniciatyvos neturi atitikti nurodytų konkurso temų, tačiau turi prisidėti prie:

– nusikaltimų ir kitų teisės pažeidimų prevencijos;

– viešojo saugumo užtikrinimo bendruomenės gyvenamojoje teritorijoje (jos dalyje ar keliose gyvenamosiose vietovėse);

– bendruomenės sutelktumo ir saugumo jausmo gerinimo gyvenamojoje teritorijoje.

Konkursui iniciatyvas gali teikti visos juridinio asmens statusą turinčios registruotos ir veikiančios:

– bendruomeninės organizacijos;

– religinės bendruomenės ir bendrijos;

– sodininkų bendrijos, daugiabučių gyvenamųjų namų ar kitos paskirties pastatų savininkų bendrijos ir kitokios bendro nekilnojamojo turto valdymo tikslu įsteigtos bendrijos.

To paties rengėjo konkursui teikiamų paraiškų dėl skirtingų projektų ar iniciatyvų skaičius neribojamas. Paraiškos konkursui turi būti pristatytos vadovaujantis Nuostatų IV skyriuje nustatytais reikalavimais iki 2025 m. kovo 1 d. Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos grupei (Šventaragio g. 2, LT-01510 Vilnius, el. p. vsmpd@vrm.lt). Konkursui pateikiama nustatyto turinio projekto ar iniciatyvos paraiška, kurioje i aprašomi teikiami projektai ar iniciatyvos.

Paraiška su lydraščiu turi būti pateikta Vidaus reikalų ministerijai vienu iš šių būdų: asmeniškai pateikta rengėjo ar jo įgalioto asmens, pristatyta pašto kurjerio, atsiųsta registruotu paštu arba pateikta kaip elektroninis dokumentas, pasirašytas elektroniniu parašu. Lydraštyje rengėjas turi pateikti sutikimą, kad jo visa paraiška būtų viešinama Vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje. Jei rengėjas nesutinka skelbti viešai dalies pateiktoje paraiškoje esančios informacijos (pvz., vaikų nuotraukų), rengėjas kartu pateikia viešinimui skirtą elektroninę versiją (kompiuterinėje laikmenoje kartu su teikiama popierine paraiška arba pirmiau nurodytu elektroninio pašto adresu).

Projektus ir iniciatyvas vertins vidaus reikalų ministro sudaryta komisija. Išsamiau su vertinimo tvarka galite susipažinti Nuostatuose.

Konkursą laimėjusio (-ios) projekto ir iniciatyvos rengėjams bus skirta premija (iki 2 000 eurų). Kitiems konkurso dalyviams gali būti skiriamos paskatinamosios premijos (projektų rengėjams – ne didesnės nei skirtos konkursą laimėjusio projekto rengėjui, iniciatyvų rengėjams – ne didesnės nei skirtos konkursą laimėjusios iniciatyvos rengėjui) ir (arba) įteikti vidaus reikalų ministro padėkos raštai. Konkursą laimėjęs projektas ar paskatinamąja premija apdovanotas projektas (tuo atveju, kai konkursą laimėjęs projektas neatitinka Europos nusikaltimų prevencijos apdovanojimų konkurso temos) gali būti teikiamas Europos nusikaltimų prevencijos apdovanojimų konkursui, kurį kasmet organizuoja Europos nusikalstamumo prevencijos tinklas, jei atitinka konkurso skelbiamą temą.

#ZARASAI#VRM#SMURTAS#PROJEKTAS#INICIATYVA
#KONKURSAS#NUSIKALTIMAS