Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
BNS / Fotobankas nuotr.
Milena AndrukaitytėŠaltinis: BNS
Už tokią išvadą VRK nariai balsavo vienbalsiai.
Pripažinus pažeidimus šiurkščiais, planuojama parengti projektą, kuriuo būtų siūloma naikinti K. Komskio laimėtą Pagėgių savivaldybės tarybos nario mandatą.
VRK svarstymo išvakarėse gavo paties K. Komskio prašymą naikinti jo mandatą dėl nesuderinamų pareigų, tačiau komisijos nariai nusprendė iš pradžių apsvarstyti ir apsispręsti dėl darbo grupės parengtos išvados.
Joje buvo siūlymas spręsti dėl K. Komskio mandato panaikinimo, tačiau nutarta šį klausimą svarstyti, kai bus parengtas atitinkamas projektas, remiantis ketvirtadienį patvirtinta išvada dėl šiurkštaus įstatymo pažeidimo.
VRK narė Olga Kilkinova taip pat pastebėjo, kad K. Komskio kaip nesuderinamos su mandatu nurodytos pareigos – Būbliškės kaimo bendruomenės pirmininkas – net nepatenka į tokių, kurių negalėtų eiti tarybos narys, sąrašą.
Papirko 40 rinkėjų
VRK darbo grupė nustatė, kad balsų pirkimo schemoje per Pagėgių mero rinkimų antrąjį turą dalyvavo trys kandidatai – Lietuvos regionų partijos į merus iškeltas K. Komskis ir taip pat rinkimuose į tarybą dalyvavusios tuomet Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) priklausiusios Vijeta Stonienė ir Danutė Bardauskienė-Baužienė.
„Yra visa organizacinė schema – gyventojų, kuriuos galima papirkti, paieška, papirkimas, vyko grynųjų pinigų judėjimas, ir tai buvo sąmoninga, tyčinė ir vardan politinių interesų veikusi schema. Tai šiurkštus rinkimų tvarkos pažeidimas, šiuo atveju, buvo paminti visi demokratinių rinkimų principai“, – per posėdį sakė VRK narė Jolita Baušytė.
Remdamasi ikiteisminio tyrimo medžiaga VRK konstatavo, kad K. Komskis kovo 16 dieną, prieš rinkimų antrąjį turą, parduotuvėje „Čia Market“ dirbusiai pardavėjai V. Stonienei perdavė 440 eurų, kad ji surastų ir papirktų asmenis balsuoti už K. Komskį.
Taip pat nurodoma, kad D. Bardauskienės-Baužienės iš ikiteisminio tyrimo metu nenustatytų asmenų pinigų nuo kovo 14 iki kovo 19 dienos surado ir už 30 eurų papirko kaimo gyventojus, kad balsuotų už K. Komskį.
Nustatyta, kad iš viso balsuoti už K. Komskį buvo papirkta 40 asmenų.
Visi balsų pirkime dalyvavę asmenys per ikiteisminį tyrimą savo kaltę pripažino ir buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.
„Šiuo metu suprantu, kad pasielgiau negerai ir kad nereikėjo tų pinigų duoti V. Stonienei, kad ši juos duotų kitiems asmenims už tai, kad šie antro turo rinkimų metu balsuotų už mane. Dėl tokio savo elgesio aš nuoširdžiai gailiuosi. Duodamas pinigus aš pasielgiau spontaniškai ir neapgalvotai“, – cituojamas K. Komskio apklausos protokolas.
Mandato nori atsisakyti pats
VRK posėdžio išvakarėse, prieš svarstant rinkėjų papirkimo istoriją Pagėgiuose, K. Komskis atsiuntė prašymą panaikinti jo tarybos nario įgaliojimus, argumentuodamas dviem pagrindais, t y. tiesiog noru atsisakyti mandato bei nesuderinamomis pareigomis.
VRK nariams kilo abejonių tiek dėl jo nurodytų pareigų, tiek dėl klausimų svarstymo eiliškumo, ir buvo nuspręsta iš pradžių balsuoti dėl išvados, kuria papirkimas pripažįstamas šiurkščiu pažeidimu. Dėl šiurkštaus pažeidimo tarybos nario mandatas turi būti panaikintas.
VRK narė Inga Milašiūtė pabrėžė, kad, nors K. Komskio balsų pirkimo schemą jau įvertino teismas, bet jo veiksmai turi būti įvertinti ir rinkimų kontekste, panaikinant mandatą ne jo paties prašymu, o dėl padarytų pažeidimų, nors rinkimų rezultatams įtakos jie ir neturėjo.
„Mes matome pažeidimą tame, ką mes saugome kaip Vyriausioji rinkimų komisija – sąžiningą ir garbingą rinkimų procesą. Artėjant trims rinkimams su keliais turais mes kaip VRK tikrai netoleruosime tokių praktikų, kurios einant jau ketvirtam nepriklausomybės dešimtmečiui, nors vis rečiau, bet pasitaiko“, – kalbėjo I. Milašiūtė.
VRK pirmininkė Lina Petronienė taip pat pažymėjo, kad rinkimų rezultatams balsų pirkimas įtakos nepadarė dėl pačių rinkėjų apsisprendimo, nes K. Komskio konkurentas antrajame ture, Liberalų sąjūdžio atstovas Vaidas Bendaravičius, laimėjo 801 balso persvara.
VRK taip pat nusprendė negrąžinti rinkimų užstato Pagėgiuose rinkėjus pirkusius kandidatus iškėlusioms partijoms, nors Lietuvos regionų partija pranešė, kad K. Komskis nėra jos narys, tik buvo keltas kandidatu, o „valstiečių“ atstovės iš partijos atstovės iš LVŽS išstojo dar iki paaiškėjant balsų pirkimo istorijai.
Balsų pirkėjai atleisti nuo atsakomybės
Liepos pabaigoje į Pagėgių merus nesėkmingai kandidatavęs K. Komskis, dvi minėtos LVŽS keltos kandidatės ir dar du asmenys buvo pripažinti pirkę rinkėjų balsus, bet nuo baudžiamosios atsakomybės buvo atleisti pagal laidavimą.
Generalinė prokuratūra tuomet skelbė, kad tyrimui dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų ar referendumo teise vadovavęs Tauragės apylinkės prokuratūros prokuroras Raimundas Aukštakalnis nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą ir asmenis atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą vieniems metams priėmė kaltinamiesiems pripažinus kaltę.
Šis prokuroro nutarimas liepos pabaigoje patvirtintas Tauragės apylinkės teismo Tauragės rūmų nutartimi. K. Komskiui skirta tūkstančio eurų bauda.
Ikiteisminis tyrimas dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise buvo pradėtas šių metų kovą įtarus, jog rinkėjams siūlytas 20–40 eurų piniginis atlygis už tai, kad šie per antrą rinkimų turą balsuotų už Lietuvos regionų partijos kandidatu į merus iškeltą K. Komskį.
Šis politikas Pagėgių mero pareigas ėjo 2003–2008 metais.
Baudžiamasis kodeksas už trukdymą pasinaudoti rinkimų ar referendumo teise numato bausmę viešaisiais darbais arba baudą, arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki ketverių metų.
Asmuo teismo gali būti atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, jeigu jis pirmą kartą padarė nusikalstamą veiką, visiškai pripažino savo kaltę ir gailisi padaręs nusikalstamą veiką, bent iš dalies atlygino ar pašalino padarytą žalą arba įsipareigojo ją atlyginti, jeigu ji buvo padaryta.