PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Rugpjūčio 20 d. 12:36

Vokietijos teismas patvirtino nuosprendį 99 metų buvusiai nacių stovyklos sekretorei

Pasaulis

Teismas. Freepik.com nuotr.

Živilė AleškaitienėŠaltinis: ELTA


314655

Vokietijos Federalinis Teisingumo Teismas antradienį paliko galioti nuosprendį 99 metų buvusiai Štuthofo koncentracijos stovyklos sekretorei už bendrininkavimą nuo 1943 metų birželio iki 1945 metų balandžio mėnesio masiškai nužudant daugiau kaip 10 000 žmonių.

Rytų Vokietijos Leipcigo mieste posėdžiavęs teismas atmetė apeliaciją dėl nuosprendžio, kurį 2022 metų gruodį paskelbė šiauriau Hamburgo esančio Icehojės miesto regioninis teismas.

Šis teismas moteriai buvo skyręs dvejų metų lygtinę nepilnamečiams skiriamą bausmę už bendrininkavimą nužudant 10 505 asmenis ir pasikėsinimą nužudyti penkiais atvejais.

Moteriai, kuri pagal Vokietijos privatumo įstatymus įvardijama kaip Irmgard F, buvo skirta tokia bausmė, kadangi nusikaltimų padarymo metu ji buvo jaunesnė nei 21 metų. Antradienio nuosprendis yra galutinis.

Ši byla laikoma galbūt paskutiniu baudžiamuoju procesu, skirtu nacių masinėms žudynėms nagrinėti.

Irmgard F, būdama 18-19 metų, įsidarbino mašininke Štuthofo nacių koncentracijos stovyklos, buvusios netoli tuometinio laisvojo Dancigo miesto (dabar – Gdanskas Lenkijoje), komendantūroje.

Regioninis teismas nusprendė, kad savo darbu jauna moteris padėjo stovyklos pareigūnams sistemingai žudyti kalinius. Be to, pagalbinė veikla teisiškai galėjo būti vertinama kaip bendrininkavimas žudynėse.

Irmgard F gynybos komanda pateikė apeliacinį skundą. Federalinis teisingumo teismas, Vokietijos aukščiausiasis civilinių ir baudžiamųjų bylų teismas, liepos pabaigoje surengė žodinį svarstymą šiuo klausimu.

Advokatai, be kita ko, bandė sukelti abejonių, ar galima įrodyti jos tyčinius ketinimus. Jie teigė, kad neįrodyta, jog ji tikrai žinojo, kas vyksta stovykloje. Tuo metu jai buvo 18 ar 19 metų.

Be to, jie teigė, kad jos, kaip mašininkės, darbas iš esmės nesiskyrė nuo ankstesnio darbo banke. Jos požiūriu, ji atliko „neutralius veiksmus“. Federaliniai teisėjai su šiuo argumentu nesutiko.

Federalinis Teisingumo Teismas patvirtino Icehojės regioninio teismo vertinimą, kad Irmgard F žudikams padėjo savanoriškai jiems tarnaudama. Beveik visas stovyklos susirašinėjimas perėjo per mašininkės darbo stalą.

Arolseno archyvo dokumentų centro duomenimis, 1939-1945 metais Štuthofo koncentracijos stovykloje ir 39 jos padaliniuose kalėjo apie 110 000 žmonių iš 28 šalių. Beveik 65 000 jų neišgyveno.

Živilė Aleškaitienė (DPA)