PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Sausio 31 d. 19:08

Vokietijos parlamentas pradėjo diskusijas dėl prieštaringo imigracijos įstatymo projekto

Pasaulis

Pixabay nuotr.

EtapliusŠaltinis: BNS.LT


342172

Vokietijos parlamentarai penktadienį pradėjo diskusijas dėl prieštaringai vertinamo griežtų imigracijos priemonių paketo, kurį pateikė konservatyvioji opozicija ir kurį remia kraštutinių dešiniųjų partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD).

Įstatymo projektas Bundestagui pateiktas po to, kai trečiadienį įstatymų leidėjai, padedant AfD, priėmė konservatyviojo CDU/CSU bloko rezoliuciją dėl imigracijos taisyklių sugriežtinimo. Kitos partijos pasmerkė tokį ilgamečio tabu sulaužymą.

Penktadienio debatai prasidėjo maždaug trimis valandomis vėliau, partijoms paskutinę minutę mėginant rasti kompromisą be kraštutinių dešiniųjų.

Trečiadienį pateiktas pasiūlymas buvo neįpareigojantis raginimas apriboti imigraciją, o penktadienio darbotvarkėje numatytas pasiūlymas turėtų įstatymo galią ir taptų dar vienu svarbiu momentu Vokietijos politikoje.

Jei šis įstatymas bus priimtas, jis taip pat išplės federalinės policijos įgaliojimus sulaikyti dokumentų neturinčius migrantus, kuriuos konservatorių lyderis Friedrichas Merzas nori kuo greičiau išsiųsti į jų kilmės šalis.

Vokietijos rinkimų favoritas F. Merzas penktadienį pažadėjo su kraštutinių dešiniųjų AfD parama priimti imigracijos apribojimo įstatymą, neišsižadėdamas savo taktikos, kuri sukėlė pasipiktinimą ir gatvės protestus.

Parlamentarams kaltinant vieniems kitus, centro kairiųjų kancleris Olafas Scholzas įspėjo, kad F. Merzu nebegalima pasitikėti, ir išreiškė nuogąstavimus, kad konservatorių kandidatas ateityje gali pakviesti AfD į koalicinę vyriausybę.

Virtinė kruvinų išpuolių, dėl kurių kaltinami prieglobsčio prašytojai, pakurstė įtampą Vokietijoje, o F. Merzas, kurio konservatyvi sąjunga CDU-CSU pagal populiarumą pirmauja prieš vasario 23 dieną vyksiančius rinkimus, pažadėjo pažaboti nelegalią migraciją ir sustiprinti pasienio kontrolę.

Trečiadienį jis sulaukė didžiulio pasmerkimo dėl ilgamečio tabu, draudžiančio bendradarbiauti su AfD, sulaužymo, tačiau penktadienį pažadėjo toliau laikytis šio kurso.

Per kelias valandas trukusias užkulisines derybas tarp pagrindinių partijų lyderių nepavyko rasti kompromiso, todėl F. Merzas sakė, kad laikysis savo ir emocingai pareiškė, kad Vokietijos rinkėjai reikalauja didesnio saugumo.

„Žmonės, kurie klausosi ir stebi šias neramias dienas, nenori, kad ginčytumėmės tarpusavyje dėl AfD“, – sakė jis parlamente. Jo žodžiai buvo palydėti oponentų nepritarimo šūksniais.

„Jie nori, kad mes rastume sprendimus su kasdieniu žmonių gyvenimu susijusiems klausimams, kad mūsų šalies gyventojai vėl jaustųsi saugūs“, – teigė jis.

O. Scholzo Socialdemokratų partijos (SPD) lyderis parlamente Rolfas Muetzenichas ragino F. Merzą nesivienyti su AfD.

„Mes vis dar galime kartu uždaryti pragaro vartus, – Bundestage dramatiškai kalbėjo jis E. Merzui. – Jūs vėl turite pastatyti ugniasienę!“

Ginčas su A. Merkel

AfD džiaugėsi dėl trečiadienį įvykusio istorinio balsavimo prieš imigraciją. Tačiau F. Merzas sulaukė griežtos kritikos. Net buvusi jo partijos kanclerė Angela Merkel nutraukė daugelį metų trukusią tylą dėl kasdienės politikos ir pasmerkė šį sprendimą kaip neteisingą.

O. Scholzas svetainei „Zeit Online“ sakė, jog dėl šią savaitę vykusių parlamentinių manevrų konservatyviosios CDU lyderį F. Merzą galima kaltinti tuo, kad jis yra nepatikimas.

O. Scholzas netgi pareiškė, kad F. Merzas, jei laimėtų, vieną dieną galėtų leisti AfD patekti į vyriausybę. Toks scenarijus kelia siaubą pagrindinėms partijoms Vokietijoje – šalyje, vis dar siekiančioje išpirkti kaltę dėl nacių režimo ir Holokausto.

F. Merzas yra griežtai kritikavęs AfD ir pažadėjo niekada nevaldyti kartu su ja, taip pat teigė, kad diskusijose dėl imigracijos neturėtų dominuoti ši ekstremistinė partija.

Siekdamas įtikinti rinkėjus, kurie linksta AfD pusėn, jis pažadėjo, kad jo pirmtakės ir varžovės partijoje A. Merkel vykdyta atvirų durų politika bus atšaukta.

Penktadienį CDU ir jos sąjungininkė, Bavarijos CSU, nori priimti vadinamąjį Įtekėjimo apribojimo įstatymą. Juo būtų apribotas prieglobsčio prašytojų, kuriems atsisakyta suteikti prieglobstį ir kurių deportacija atidėta, šeimų susijungimas.

Ketvirtadienį tūkstančiai žmonių išėjo į gatves protestuoti prieš F. Merzą. Demonstrantų plakatai skelbė: „Gėda tau“, „Frydrichas Merzas kelia pavojų mūsų demokratijos saugumui“, „Mes esame ugniasienė“.

#VOKIETIJA#IMIGRACIJA#PARLAMENTAS