PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2018 m. Vasario 20 d. 13:31

Vokiečio karo belaisvio pėdomis

Šiauliai

Kristina ŠapytėŠaltinis: Etaplius.lt


29576

Šiuo maršrutu, kuriuo keliaus ekskursijos „Vokiečių belaisvio tiltais – tarp pokario ir nūdienos Šiaulių“ dalyviai, pirmą kartą eita prieš 25 metus. Svetimšalis, grįžęs į Šiaulius po 50 metų, vedė savo likimo keliu, pasakodamas savo – nelaisvės, sunkaus darbo, baimės, bado ir meilės – istoriją. Laisvas žmogus vokietis Aloyzas Fetas 1993-iųjų gegužę panoro savo akimis pamatyti, kad mes TAI padarėme: susigrąžinome Nepriklausomybę ir demontavome paminklą „Pergalei“. Ekskursija - apie mažą žmogų didelėje istorijoje, apie pokario ir apie pirmųjų susigrąžintos Nepriklausomybės metų Šiaulius.

Šiandien miesto centre, „Prisikėlimo“ aikštės viduryje, kur dar neseniai būta skulptūros „Verksmas“, kažkada stovėjo „Pergalės“ paminklas, skirtas sovietinei armijai išvaduotojai. Jis čia, konkuruodamas savo dydžiu su Katedros bokštu, dangų automatu rėmė vos ne pusamžį (lygiai 44 su puse metų). 1947-ųjų vasario 23-iąją su nuotykiais atidengto „Pergalės“ paminklo galas atėjo vėlų 1991 m. rugpjūčio 23-iosios vakarą. Dar nesudegus prie Talkšos ežero Ribentropo-Molotovo pakto minėjimo laužams, pirmieji šiauliečiai, užsikorę į paminklo viršų, bandė išjudinti ir nuversti sovietinio kario skulptūrą. Nepavyko, tačiau išaušęs rytojus vis tiek buvo paskutinis. Šiandien skulptūra – 10-tas eksponatas Grūto parke, prie kurio stovintis akmuo su sunkiai įskaitomomis raidėmis suteikia šiek tiek žinių: rusų karys. Autorius A. Penkovas. Darbą atliko vokiečiai karo belaisviai. 1947 m.

Nukėlus anuomet skulptūrą, savo eilės sulaukė postamentas, vėliau paaiškėjo, visus tuos metus saugojęs paslaptį. Griaunant rastas butelis, kurį vokiečių belaisviai, statę paminklą, su statytojų sąrašu ir dviem reichsmarkėmis paliko ateities kartoms. Radinius statybininkai perdavė „Aušros“ muziejui. Po restauratorių ir muziejininkų pastangų iš 70 įrašų 30 pavardžių perskaityta, iššifruota. Dar tuomet, nors buvo sunkiai įskaitomi įrašai, žinia apie radinį pasiekė ausis tų, kurie visus tuos metus žinojo apie raštelį ir jo turinį. Aukščiausiojo valia to momento sulaukė ir tie, kurie statė paminklą. 1993-iųjų gegužę į Šiaulius atvyko pirmoji buvusių vokiečių karo belaisvių delegacija. Joje – ir vienintelis „Pergalės“ paminklą statęs belaisvis Aloyzas Fetas (1926-2002), kurio tada papasakota istorija tapo šios ekskursijos pagrindu. Paskatino papasakoti Jums, kaip bebūtų sunku, kad visuomet yra vietos tikėjimui, vilčiai ir meilei.

Ateikite ir sužinosite šią istoriją, o kas negalite, priimkite Aloyzo Feto prisiminimuose užrašytus žodžius, nepaklūstančius senačiai ir liudijančius jo begalinę pagarbą, padėką Lietuvos žmonėms, leidusiems ir padėjusiems jam išlikti: „Lietuvių tautai, daugiausia šiauliečiams, dar kartą noriu padėkoti už jų draugiškumą ir pagalbą. Didžiausio turto – laisvės, daug kentėjusi šalis Lietuva tebūna dabar visada laisva!“

Ekskursija „Vokiečių belaisvio tiltais – tarp pokario ir nūdienos Šiaulių“ vyks vasario 24 d. 12 val. Ekskursijos pradžia – skvere priešais Šiaulių miesto savivaldybę. Būtina išankstinė registracija tel. (8-41) 523 110 arba el. paštu tic@siauliai.lt. Kaina 3 Eur.

Šiaulių turizmo informacijos centro inf.