Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Pixabay.com nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Trakų rajone pagautam mišką vogusiam gyventojui už aplinkai padarytą žalą gresia bauda, siekianti apie 20 tūkst. eurų, kai pavogtos medienos vertė įvertinta vos apie 3 tūkst. eurų.
„Valstybinių miškų urėdija perspėja, kad kiekvienas vagystės atvejis yra nuodugniai tiriamas, apie kiekvieną atvejį pranešama policijai, o baudos už žalą aplinkai dažniausiai gerokai viršija pavogtos medienos vertę, tad nusprendus pasigviešti valstybinio miško geriau devynis kartus pagalvoti ir atsisakyti šios minties“, – sako Valstybinių miškų urėdijos vadovas Marius Pulkauninkas.
Vagystė Trakų regioninio parko Aukštadvario girininkijos Mergiškių valstybinės reikšmės miške pastebėta š. m. balandžio 24 d. „Ganėtinai atokioje vietoje pastebėjome miško kirtimo pėdsakus, kurių vagys nė nesistengė slėpti – išsivežė vertingiausią medieną, o šakas, viršūnes tiesiog paliko miške“, - pasakoja Trakų regioninio padalinio l.e.p. vadovas Vaidotas Pauželis.
Pasak V. Pauželio, iškart buvo galima įtarti, kad nusikaltęs asmuo gerai pažįsta vietinius miškus, nes pasirinkta atoki nuo kelių ir gyvenviečių vieta, kad pjūklų ir technikos garso negirdėtų pašaliniai žmonės. Specialistai nustatė, kad valstybiniame miške nukirstos 63 eglės bei pušys ir pavogti 37 kietmetriai likvidžios medienos, taip pat žala padaryta šalia esančiam privačiam miškui.
Valstybės miške pavogtos medienos vertė siekia apie 3 tūkst. eurų, o gamtai padaryta žala – apie 20 tūkst. eurų, mat vagystė įvykdyta regioniniame parke, kur aplinkai padaroma žala vertinama daugiau nei ūkinės paskirties miške.
Jau balandžio 27 d. V. Pauželis, kartu su Aukštadvario girininkijos girininku Juozu Urbanavičiumi, rado dalį pavogtos medienos ir nustatė įtariamąjį vietos gyventoją, kurio tapatybė neatskleidžiama kol Trakų rajono policijos komisariatas vykdo tyrimą.
„Vagystė nustebino įžūlumu, mūsų regione jau senai neturėjome tokio masto stataus miško vagystės, jos baigėsi gal prieš dešimt metų, po to fiksavome tik vieną kitą nupjautą medį. Galbūt pagalvota, kad vykstant reformai būsime mažiau budrūs. Tačiau mes dirbame kaip dirbome ir tiriame kiekvieną vagystės atvejį“, – sako V. Pauželis.
Pasak M. Pulkauninko, nors vagysčių mastai, palyginti su tuo, kas buvo prieš dešimtį metų, gerokai sumažėję, bet vis dar išlieka opia problema. 2017-aisiais valstybės miškuose fiksuotos 66 vagystės, kurių metu pavogta daugiau kaip 500 kub. metrų medienos.
„Vagystėms išaiškinti skiriame didelį dėmesį. Pernai išaiškintos 43 vagystės ir surasta beveik 240 kub. metrų pavogtos medienos. Labai tikimės, kad nuo nusikaltimų atgrasys ir šiuo metu tikrai nemažos baudos. Jei pernai žala miško valdytojų turtui įvertinta beveik 14 tūkst. eurų, aplinkai padaryta žala viršija 150 tūkst. eurų, tad rizika dešimt kartų didesnė nei galima nauda“, – sako Valstybinių miškų urėdijos vadovas.
Pernai fiksuota 15 jau pagamintos miško produkcijos grobimų, 11 atvejų išaiškinti, bendra nusikaltimų žala siekia 16,5 tūkst. eurų.
Valstybinių miškų urėdija yra valstybės įmonė, patikėjimo teise valdanti, naudojanti valstybinius miškus ir jais disponuojanti įstatymų nustatyta tvarka, taip pat vykdanti juose kompleksinę miškų ūkio veiklą, kuri apima miškų atkūrimą, priežiūrą, apsaugą, racionalų miškų išteklių naudojimą ir prekybą mediena bei miško ištekliais. Valstybinių miškų urėdijos visas turtas nuosavybės teise priklauso Lietuvos Respublikai, o miškų urėdija turtą valdo, naudoja bei disponuoja juo turto patikėjimo teisėmis.
Pagrindinis šių metų Valstybinių miškų urėdijos tikslas – įgyvendinti įmonės reorganizaciją, suformuoti regioninių padalinių vadovų komandą, apjungti dalį regioninių padalinių sumažinant jų skaičių iki 26. Girininkijų skaičius liks nepakitęs – 337. Valstybinių miškų urėdija siekia tapti modernia, profesionalia, ekonomiškai stipria įmone, kurios valdymas grindžiamas šiuolaikiniais vadybos metodais ir pažangiomis technologijomis, kurios veikloje galioja aukščiausi skaidrumo ir viešumo standartai.