PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2023 m. Rugsėjo 3 d. 13:50

VMG gamyklos į Akmenę traukia daugiau žmonių, verslo, paslaugų

Akmenė

VMG nuotr.

Goda VileikytėŠaltinis: BNS


276994

Vienai didžiausių Baltijos šalyse medienos ir baldų gamybos grupių VMG Akmenės laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) atidarius jau antrą gamyklą ir netrukus pradėsiant veikti trečiai, rajone pastebimas tiek gyventojų, tiek verslo augimas, žmonėms reikia naujo būsto, prekybos vietų, didėja švietimo, sveikatos, kultūros ir kitų paslaugų poreikis. Rajono vadovas ir VMG grupė teigia, kad darbuotojų ieškoma visur – jie perviliojami iš kitų įmonių, kitų rajonų, grįžta emigrantai.

Akmenės meras Vitalijus Mitrofanovas sako, kad naujoms gamykloms reikia šimtų naujų darbuotojų.

„Aš pastebėjau, kad tie atvykstantys dirbti į tas įmones labai gražiai proporciškai susideda – 30 proc. darbuotojų yra perimama iš kitų įmonių, tie patys specialistai dėl, sakykim, konkurencingesnio atlyginimo, 30 proc. atvykę iš artimų savivaldybių, (...) o 30 proc. yra, kas labiausiai džiugina, – emigrantai, grįžę iš užsienio (...), ir apie 10 proc. ateina iš Užimtumo tarnybos“, – BNS teigė V. Mitrofanovas.

Užimtumo tarnybos duomenimis, nedarbas rajone per metus gerokai sumažėjo – rugpjūčio 1 dieną jis siekė 9,8 proc., kai prieš metus jis buvo 14 proc. Mėnesio pradžioje tarnyboje registruota 1,1 tūkst. darbo ieškančiųjų, o 2022 metais – 1,6 tūkst.

„Rajone verslo plėtra daugiausiai susijusi su VMG. Užimtumo tarnyba bendradarbiauja su šia įmone daugiau nei penkerius metus“, – BNS nurodė Užimtumo tarnyba.

VMG grupės personalo direktorė Raimonda Mačiulskienė BNS teigė, kad šiuo metu vyksta aktyvus naujų darbuotojų samdos etapas.

„Pagrindinis iššūkis – pritraukti potencialius darbuotojus iš kitų regionų, nes Akmenės rajono potencialas nėra beribis. Visgi susidomėjimas iš kitų regionų ir emigracijoje gyvenančių specialistų yra aukštas ir kuriantis kandidatų bazę, tam tikrose pozicijose mums suteikiantis net ir pasirinkimo galimybes“, – komentare BNS teigė R. Mačiulskienė.

Pasak jos, grupė iki 2025 metų Akmenės LEZ bus sukūrusi daugiau nei 1000 naujų darbo vietų, o bendra investicijų suma į gamybos ir energetikos infrastruktūrą sieks apie pusę milijardo eurų.

Akmenės mero teigimu, rajone daugėjant žmonių pradeda trūkti ir mokytojų, medikų.

„2023-ių metų pradžioje mes turėjome pirmąkart po nepriklausomybės augimą gyventojų“, – sakė V. Mitrofanovas.

Anot V. Mitrofanovo, viena problemų pritraukiant naujų darbuotojų – kokybiško būsto trūkumas Akmenėje. Todėl savivaldybė stengiasi padėti verslui – VMG grupės planuojamam kotedžų projektui už 11 mln. eurų suremontuos šaligatvius, sutvarkys aplinką.

„Mes matome, kad tikrai galime strigti bandant surasti aukštos pridėtinės vertės darbuotojus – mokytojus, medikus – todėl (...) verslas planuoja pastatyti Naujosios Akmenės mieste tarsi naują miestelį, tai yra 700 naujų kotedžinio tipo butų“, – BNS sakė meras.

VMG grupės personalo direktorė BNS teigė, kad grupė ieško potencialių šio projekto vystytojų.

„Modernus gyvenamųjų namų kvartalo projektas yra paruoštas, atviras investicijoms. Tai, koks jis gali būti, kiek būstų jame gali būti sukurta, iš esmės priklauso ir nuo potencialių jo vystytojų. Mūsų uždavinys yra sukurti jam poreikį ir šį uždavinį sėkmingai sprendžiame“, – teigė R. Mačiulskienė.

Anot jos, VMG grupė naujiems darbuotojams siūlo didmiesčių atlygį, finansines naudas, tačiau tai yra baziniai poreikiai, vien jų nepakanka, nes nauji darbuotojai turi turėti ir jų lūkesčius atitinkantį socialinio, kultūrinio gyvenimo paketą.

„Šiais klausimais dar iki 2020 metais ėmėme aktyviai bendradarbiauti su savivaldybe“, – sakė R. Mačiulskienė.

„Šis dialogas mums leidžia ne tik nuolat matyti besivystančią regiono infrastruktūrą – kelius, dviračių takus, rekreacijos vietas, tačiau taip pat ir galimybę potencialiems kandidatams duoti pažadą dėl laisvų vietų mokyklose, darželiuose, sveikatos ir socialinių paslaugų prieinamumo. Mes prisidedame prie kultūrinių renginių, kino vakarų ir kitų kultūrinių veiklų organizavimo“, – pasakojo VMG grupės personalo direktorė.

„Aš suprantu, kad mes gal jaunimui studentiškam neturime nei kolegijų, nei studentų miestelių, nei pasibuvimui naktinių klubų“, – sakė Akmenės rajono meras.

Vis dėl to, anot V. Mitrofanovo, rajonas jau dabar itin sparčiai plečiasi – sparčiai kyla NT vertė, čia ketina kurtis didieji prekybos centrai.

„Prašosi didieji prekybos centrai, tiek „Lidl“, tiek „Norfa“, tiek „Maxima“, kiek žinau kuriasi, „Iki“ turėjom atstovus, kurie nori įsikurti. (...) Aš su šypsena veide visada sakydavau, kad Akmenės rajone nekilnojamojo turto kainos kyla tūkstančiais procentų“, – sakė jis.

Nors statistika rodo kol kas nedidelį gyventojų prieaugį Akmenės rajone, mero teigimu, realus atvykusiųjų skaičius yra kur kas didesnis – atvykę žmonės, tikėtina, nuomojasi būstą ar neregistruoja savo gyvenamosios vietos.

„Mes pasitikrinom pagal mūsų šiukšlių rinkliavos mokestį, (...) pas mus šiuo metu yra 8 tūkst. butų daugiabučiuose, nustebau – nė vieno deklaruoto žmogaus 1,8 tūkst. butų. Nesueina skaičiai, nėra tiek tuščių butų. (...) Ar tai nėra šešėlinės nuomos butai, arba dar vienas galimas variantas, kad žmonės tiesiog nedeklaruoja savo gyvenamosios vietos“, – komentavo jis.

V. Mitrofanovas aiškino, kad šią problemą stengiasi spręsti pasitelkę Akmeniečio kortelę, kurią gavę čia gyvenamąją vietą deklaravę žmonės gali nemokamai naudotis viešuoju transportu, gauti nuolaidas įvairiose Akmenės įstaigose.

Viešbučio „Naujoji Akmenė“ direktorė Jolanta Ada Januitienė BNS teigė, kad per pastaruosius ketverius metus jo užimtumas gerokai išaugo: „Jeigu apgyvendinimas būdavo 30 procentų, tai dabar išaugo iki 70 procentų“.

Anot viešbučio direktorės, tam įtakos turėjo suaktyvėjusi nekilnojamojo turto rinka.

„Lyginant su prieš 4 metus kaip buvo ir kaip yra dabar, tai yra žymiai geriau, nes daug įmonių atvažiuoja, daug darbuotojų atvažiuoja į Akmenės rajoną dirbti, nebėra laisvų butų kur nusipirkti įmonėms, nes dažniausiai įmonės pirkdavo naujus butus ir ten apgyvendindavo darbuotojus“, – aiškino J. A. Januitienė.

VMG grupė pradėjo veiklą Akmenės LEZ 2020 metais, kai ten atidarė medienos drožlių plokščių gamyklą. Į ją investuota apie 150 mln. eurų ir sukurta per 170 naujų darbo vietų.

2022 metų rudenį veiklą pradėjo „VMG Akmenės baldai“, o šiemet rugpjūtį gamykla oficialiai atidaryta, į ją grupė investavo 82 mln. eurų, o iki metų pabaigos ten bus sukurta 200 naujų darbo vietų. Rugsėjo 13 dieną numatytoje atidaryti trečiojoje gamykloje iki 2025 metų bus įdirbinta apie 350 žmonių, o investicijos turėtų siekti 140 mln. eurų.

VMG grupės įmonėse Akmenės rajone iš viso dirba apie 500 darbuotojų.

Užimtumo tarnybos duomenimis, šiais metais rajone įdarbinti iš viso 904 darbo ieškantys žmonės, iš jų 91 – VMG įmonėse.