Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asta IvoškienėŠaltinis: Etaplius.lt
Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) nurodo, kad pirmuosius dvejus gyvenimo metus veiksmingiausios priemonės normaliai kūdikio ir mažo vaiko mitybai užtikrinti yra ankstyva žindymo pradžia, išimtinis žindymas iki 6 mėn. amžiaus, žindymo pagal poreikį iki 24 mėn. amžiaus ir ilgiau saugojimas, skatinimas ir palaikymas, kūdikį maitinant papildomu jo sveikatai palankiu maistu.
Lietuvoje nėščiųjų ir naujagimių priežiūra bei sveikatos būklė reikšmingai pagerėjo, tačiau iškeltas tikslas, kad 40 proc. kūdikių iki 4-6 mėn. amžiaus būtų išimtinai žindomi, vis dar liko nepasiektas. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį išimtinio vaikų žindymo iki 6 mėnesių situacija tolygiai gerėjo. Šių vaikų dalis augo nuo 27,4 proc. 2010 m. iki 37,8 2019 m. Lietuvos statistikos departamento duomenys taip pat patvirtina, kad žindymo trukmės rodikliai Lietuvoje juda pozityvia linkme: 2013 m. iki 3 mėnesių žindė 60 proc., o iki 6 mėn. – 41,4 proc. moterų, 2015 m. iki 3 mėn. žindė 64,4 proc., o iki 6 mėn. – 44,7 proc. moterų, 2017 m. – atitinkamai 65,3 proc. ir 46,7 proc. moterų. Nepaisant to, išimtinio žindymo iki 6 mėnesių statistikos rodikliai Lietuvoje gana žemi. Lyginant Lietuvos ir Norvegijos situaciją, išimtinai iki 6 mėnesių žindomų kūdikių Lietuvoje yra tris kartus mažiau.
2017 m. atnaujintose PSO rekomendacijose apie naujagimio sveikatą pabrėžiama, kad sveikai žmogaus gyvenimo pradžiai labai svarbus kūdikių žindymo skatinimas ir palaikymas. Todėl visi naujagimiai, net ir gimę per mažo svorio, turi būti dedami prie krūties kuo greičiau po gimimo, o motinos turi gauti visą įmanomą – tiek specialistų, tiek ir visuomenės – paramą ir palaikymą. Svarbu, kad vis daugiau vaikų būtų maitinami krūtimi bent iki rekomenduojamo termino.
Šių metų Pasaulinės kūdikių žindymo savaitės tema "Palaikykime žindančias dirbančias mamas!" primena, kad prie sėkmingo kūdikių žindymo pagal PSO rekomendacijas labai prisideda ne tik sveikatos priežiūros specialistų indėlis, bet ir tam tinkamos sąlygos, kurias gauna į darbą grįžti nusprendusi maitinanti mama. Lietuvos Respublikos įstatymai užtikrina, kad krūtimi maitinančiai darbuotojai, be bendros pertraukos pailsėti ir pavalgyti, ne rečiau kaip kas trys valandos suteikiamos ne trumpesnės kaip pusės valandos pertraukos kūdikiui krūtimi maitinti. Darbuotojos pageidavimu pertraukas kūdikiui krūtimi maitinti galima sujungti ar pridėti prie pertraukos pailsėti ir pavalgyti arba perkelti į darbo dienos pabaigą, atitinkamai sutrumpinant darbo dieną. Pertraukos kūdikiui krūtimi maitinti apmokamos pagal darbuotojos darbo užmokestį.
Visgi bene svarbiausia sėkmingo ir ilgo žindymo prielaida yra pačios moters informuotumas apie žindymo naudą bei pozityvus jos nusiteikimas žindyti. 2018 m. Lietuvoje atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad didesnės pagimdžiusių moterų dalies žinios apie žindymo naudą yra pakankamos. Geresnės žinios apie žindymą būdingos aukštesnio išsilavinimo moterims. Požiūris į žindymą buvo palankus tiek pačių moterų, tiek ir jų artimųjų. Dauguma apklaustų moterų ketino tęsti išimtinį žindymą iki 6 mėnesių. Moterys, neturėjusios žindymo patirties, labiau pasitikėjo savimi žindant. Nustatyta, kad palankesnis požiūris į žindymą susiformavo moterims, kurios lankė nėščiųjų mokyklėles.
Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuras nuo rugsėjo mėnesio pradės vykdyti antrąjį visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos sveikatinimo projekto – mokymų šeimai „Sveikas mažyli!“ ciklą. Besilaukiančioms ar neseniai pagimdžiusioms moterims bei jų šeimos nariams skirti nemokami nuotoliniai ir kontaktiniai savaitiniai užsiėmimai, kuriuose specialistai dalinsis žiniomis apie psichologinį pasirengimą gimdymui, kūno pokyčius nėštumo metu bei jų priėmimą, gimdymo patirtis ir pagalbą gimdymo procese, nėščiosios ir naujagimio burnos priežiūrą, kūdikio kraitelį, žindymo praktinius aspektus. Taip pat dalyviai gaus žinių apie atsakingą antibiotikų vartojimą bei galės pasikonsultuoti dėl vaikų skiepijimo. Tad kviečiamos dalyvauti besilaukiančios ar vaikučius auginančios šeimos – mamos, tėčiai, seserys, močiutės, anytos ir visi, kurie domisi šiomis temomis.