PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Spalio 22 d. 20:30

Visai netrukus bus atšauktas vasaros laikas – kaip į tai reaguoja gyventojai ir kokį poveikį įžvelgia psichologai

Marijampolė

Asociatyvi nuotrauka / Pexels

Greta PaulevičiūtėŠaltinis: mmm.lt


325292

Paskutinį spalio savaitgalį, naktį iš šeštadienio į sekmadienį, vėl pereisime prie žiemos laiko – laikrodžius suksime valanda atgal. Nors laiko persukimas Lietuvoje jau įprastas reiškinys, tačiau vis dar sukelia įvairių nuomonių tiek tarp specialistų, tiek tarp gyventojų.

Lietuvoje šią savaitę bus atšauktas vasaros laikas – jau šį savaitgalį, naktį iš šeštadienio į sekmadienį, visi suksime laikrodžio rodykles viena valanda atgal. Pastaraisiais metais diskusijų šia tema būta ne viena, bandyta ir apsistoti ties vienu laiku – bet kol kas nesėkmingai.

Platformos visipsichologai.lt psichologė pasakoja, kad laiko sukimas, nesvarbu, ar mes persukam laiką į žiemos, ar į vasaros, turi poveikį mūsų psichologinei, emocinei ir fizinei sveikatai

„Pirmiausia gali sutrikdyti mūsų natūralų biologinį ritmą, tai yra tą cirkadinį ritmą, kurio metu žmogaus organizme vyksta skirtingi procesai. Miego budrumo, temperatūros, pulso, hormonų išsiskyrimo ir panašiai“, – sako psichologė Justina Ribakovaitė.

Pasak jos, laikrodžio sukimas dažniausiai sutrikdo tokių hormonų kaip melatonino, dar kitaip vadinamu miego hormonu, išsiskyrimą ir turi įtakos tam, kaip lengvai mes užmiegam bei kokie pailsėję jaučiamės ryte.

„Pereinant prie žiemos laiko tiesiog gali būti sunkiau užmigti vakare ir automatiškai sunkiau keltis ryte, dėl ko mes galime jaustis mažiau pailsėję, mažiau darbingi, todėl pablogėja mūsų koncentracija ir gebėjimas prisitaikyti prie tam tikrų dienos iššūkių ir užduočių“, – pasakoja ji.

Neigiamą poveikį įžvelgia ne tik specialistai, bet ir gyventojai. Paklausus marijampoliečių jų nuomonės apie laikrodžių sukimą, dauguma teigė, kad toks procesas apskritai nereikalingas.

„Jau geriau, kad būtų, stovėtų vietoj. Taip jau orgnizmas pripratęs, kaitaliojasi, tai atsikeli vidurnakty, nei šis, nei tas.“

„Šiaip tai nereikėtų sukioti to laikrodžio, jau tiek nusibosta. Mes, kaip vyresni – mums jau tas pats, bet mažiems vaikams ypač ir gyvūnams, ir visi kurie jaunesni, jie labai jaučia. Ypatingai karvytėms, tas jų ciklas melžimo. Nu tikrai nereikia to daryt, reik prie vieno laiko prieit.“

„Šiaip ta aklimatizacija yra, kaip ir minėjau, dėl išsimiegojimo, truputį pasijaučia. Bet šiaip, man atrodo, nieko blogo – turim daugiau šviesos, man atrodo dėl to laikrodžio sukinėjimo.“

„Tiesiog, kad ties vienu apsistoti – tai ir dėl vaikų ritmo režimo ir apskritai dėl visų režimų.“

Psichologė ramina gyventojus – persukus laiką, automatiškai kyla stresas mūsų organizme. Tačiau reikėtų atsiminti, kad stresas ne visada yra blogai, o mūsų organizmas yra linkęs pakankamai greitai adaptuotis.

„Nereikėtų išsigąsti, todėl, kad mūsų organizmai linkę adaptuotis pakankamai greitai. Tikėtina, kad per pirmas pora dienų ar pirmąją savaitę jau turėtume persiorientuoti prie naujo laiko režimo“, – sako specialistė.

Na, o kad lengviau išgyventume laiko keitimo laikotarpį ir geriau jaustumės veiksmų, galime imtis jau dabar – pamažu keisti miego ir pabudimo laiką, taip pat, pasak specalistės, jei įmanoma, pirmas pora dienų planuotis mažiau svarbių užduočių. O svarbiausi patarimai – kuo daugiau laiko leisti dienos šviesoje, nepamiršti fizinės veiklos, atkreipti dėmesį į valgymo įpročius, taip pat stengtis vakarais, bent valandą iki miego vengti ryškios šviesos ir skaitmeninių ekranų.

#LAIKRODIS; SUKIMAS; LAIKO SUKIMAS; PSICHOLOGĖ; JUSTINA RIBAKOVAITĖ; VISIPSICHOLOGAI.LT; POVEIKIS SVEIKATAI