PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Birželio 26 d. 07:30

Vis dar pasitaiko gyventojų bei statybų rangovų, kurie draustis suskumba tik prieš pat statybų registravimą

Vilnius

Audronio Rutkausko nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


178630

Privalomasis statybų draudimas būtinas statybas pradėjus, o ne jas baigus, tačiau dalis žmonių net nežino apie šią draudimo rūšį, mat namus dažniausiai statosi kartą gyvenime. Statybų metu nutinka pačių įvairiausių nelaimių – statybininkų klaidos, ilgapirščių apšvarinti naujai kylantys būstai, gamtinių stichijų apgadintas turtas.

Dalis namų statytojų apsidrausti suskumba tik prieš kreipdamiesi į Statybos inspekciją norėdami įteisinti savo statinį, tačiau besidraudžiančių nuo pat statybų pradžios daugėja, žmonės tampa sąmoningesni.

„Kuo blogai draustis statybų pabaigoje? Asmuo perka draudimo polisą, tačiau negauna realios naudos statybų metu, kai jos labiausiai reikia, nes draudimo apsauga įsigalioja tik tada, kai sudaroma draudimo sutartis. Tokių atvejų, kai sutartis sudaroma pavėluotai, ne nuo statybų pradžios, vis dar pasitaiko“, – sako draudimo bendrovės BTA Turto draudimo rizikų skyriaus rizikos vertintojas Gintaras Gurskis.

Nuo keliasdešimties iki kelių tūkstančių eurų

Pasak eksperto, įvairių nelaimių statybų metu nutinka nuolat, o žalos siekia nuo keliasdešimties iki kelių tūkstančių eurų.

„Dažniausios statybų draudimo rizikos yra trijų rūšių – tai darbo klaidos, trečiųjų šalių tyčinė veikla ir žala turtui dėl gamtinių stichijų. Tarp darbų klaidų: nutrauktas elektros tiekimas kitiems gyventojams, dėl blogai sujungtų laidų perdegęs šilumos siurblys, vandens apgadintas turtas, netinkamai subetonuotos ir deformuotos sienos, sugriuvę židinio kaminai. Tarp tyčinių veiklų pasekmių turime apgadintą namo stogą, pavogtus stogelius, sulaužytus vartus vagims besibraunant į teritoriją“, – įvykius vardija G. Gurskis.

Anot jo, gamta namų statytojams irgi pridaro nemažai žalos, tarp tokių nutikimų – ir dėl audros išvirtusios sienos, gamtinių jėgų apgadintas stogas, stipraus lietaus išplauti kelio šlaitai, vėjo nuplėštas stogas bei kondicionierius. Tokių žalų sulaukiama ne tik statant naujus namus, bet ir modernizuojant, renovuojant daugiabučius. Tačiau skaičiuojame, kad didžiausi nuostoliai visgi patiriami dėl gaisrų.

Draudimo eksperto teigimu, kartais klientai, ypač tie, kurie pirmą kartą statosi namus, nežino, kad statybų draudimas apima ypatingai plačią apsaugą. Statybų metu draudimas apsaugo nuo visų galimų rizikų: draudžiamas tiek statomas namas, tiek statybinės medžiagos, skirtos to namo statybai. Jei namas statybų metu nukentėtų, draudimo įmonė atlygintų patirtą žalą.

„Draudžiama statytojo ir rangovų civilinė atsakomybė prieš trečiuosius asmenis. Jei dėl statybos darbų nukenčia kaimynai ar praeiviai, pastoliai nukrinta ant kaimyno automobilio, galioja civilinė atsakomybė. Žmogui gyvenant name, viskas yra prižiūrima, nėra pašalinių žmonių, tačiau, kai vyksta statybos, į statomą turtą yra daug investuojama, o statybų vietoje būti nuolatos negali, vyksta rizikingi darbai – tikimybė atsirasti žalai yra kur kas didesnė“, – atkreipia dėmesį G. Gurskis.

Kada privalomas statybų draudimas?

„Statybų draudimas yra privalomas dviem atvejais. Kai įmonė ar žmogus darbus atlieka ūkio būdu – visus darbus statytojas atlieka pats ir nesudaro rangos sutarčių su statybininkais arba mišriu būdu – kai dalį stato pats, o dalį darbų atlieka statybininkai, tuomet jam yra prievolė draustis. Prievolė draustis išlieka ir tuomet, kai statytojas samdo vieną generalinį rangovą, kuris yra atsakingas už visą statybų procesą. Šiuo atveju prievolė draustis yra generaliniam rangovui“, – teigia G. Gurskis.

Norint baigti statybų procesą, Statybų inspekcija reikalauja statybų draudimo ir tikrina kitus būtinus dokumentus. Draudimo nuo statybų pradžios neturėjusiems namų statytojams tokiais atvejais suteikiama retroaktyvi apsauga.

„BTA Baltic Insurance Company“ (BTA) priklauso Vidurio ir Rytų Europos draudimo rinkos lyderei Austrijos „Vienna Insurance Group AG“ (VIG) ir yra didžiausia VIG bendrovė Baltijos regione. Beveik 200 metų veikianti, per 50 įmonių 25-iose šalyse valdanti VIG pirmauja Baltijos šalyse, kur grupės įmonės 2020 m. užima ketvirtadalį ne gyvybės draudimo rinkos. 2020 m. BTA savo draudimo partneriu Lietuvoje pasirinko apie 420 tūkst. privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta apie 1 mln. draudimo sutarčių, atlyginta per 58 mln. eurų žalų.

ELTA