PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2017 m. Gegužės 10 d. 17:15

Virtuozo siurprizai arba Alexander Paley vėl Klaipėdoje

Klaipėda

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


2424

Ar mėgstate muzikinius siurprizus? Ar esate girdėję populiarųjį Antonio Vivaldi smuiko koncertų ciklą „Metų laikai“ bei nuotaikingąją Gioachino Rossini operą „Sevilijos kirpėjas“, atliekamus... fortepijonu? Šia netikėta muzikine programa gegužės 10 dieną, trečiadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje klausytojus pamalonins  fortepijoninis duetas Alexander Paley ir  Pei-Wen Chen (JAV).

Klaipėdiečiams puikiai pažįstamas fortepijono virtuozas Alexander Paley jau 12 metų nepaliauja stebinti miesto melomanus tiek savo užburiančiu meistriškumu ir įkvepiančiomis interpretacijomis, tiek unikaliais programiniais sumanymais. Jis savo repertuare turi daugiau nei penkiasdešimt koncertų fortepijonui ir orkestrui, kelis šimtus solinių ir kamerinės muzikos kūrinių. Pianistas vadovauja festivaliams Moulin d’Andé (Prancūzija) bei Richmonde (JAV), nuolat keliauja tarp namų Niujorke ir Paryžiuje bei koncertinių šalių visoje Europoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Jo gastrolių maršrutai veda per tėvynę Moldovą, studijų vietą Rusiją, kur baigė Maskvos P. Čaikovskio konservatoriją, ir net kelis kartus per metus užsuka į Lietuvą.

Klaipėdos koncertų salėje A. Paley atliktų programų skaičius jau pasiekė 3 dešimtis. Daugiausia jis čia koncertavo su Klaipėdos kameriniu orkestru, atlikdamas J. S. Bacho, W. A. Mozarto, F. Chopino kūrinius (beje, šiose programose pianistas ne tik skambino solo partiją, bet ir dirigavo). Jis taip pat pasirodė su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, grojo solinius rečitalius ir kamerinę muziką.

Keletą kartu KKS scenoje A. Paley muzikavo duetu su žmona pianiste Pei-Wen Chen. Daugiau nei 20 metų jie yra kartu gyvenime ir scenoje. P.-W. Chen mokėsi Taivanio Nacionalinėje menų akademijoje ir Mannes muzikos koledže Niujorke. Pagrindinė jos specializacija – dainininkai. Pianistė dirba su vokalistais, padėdama jiems pasirengti kūrinių atlikimui įvairiomis kalbomis.

Šįkar koncertuoti į Klaipėdą A. Paley ir P.-W. Chen atvyksta tik pasibaigus festivaliui „A. Paley ir draugai“. Šis renginys jau 27 kartą buvo surengtas menininkų namuose Moulin d’Andé (Prancūzija). Žalumos apsuptoje ir mistiška praeities dvasia alsuojančioje aplinkoje – ant Senos upės kranto XII amžiuje statytame Andé malūne ir netoliese ant kalno esančiame teatre – garsusis pianistas ir jo kolegos beveik savaitę skleidė magišką garsų energiją. A. Paley įtikinančiai motyvuodavo ir vadovaudavo visą dieną trunkančioms repeticijoms ir vakariniams koncertams. Stebėtina, kad po jų atlikėjai neidavo ilsėts, o iki 2–3 valandos ryto repetuodavo kitos dienos programos kūrinius. Paties Alexanderio skambinimą festivalio dalyviai ir svečiai vėl girdėdavo nuo 7 valandos ryto. Nenuostabu, nes muzika yra pagrindinis šios įstabios asmenybės gyvenimo variklis.

Taip energingai buvo parengtos ir atliktos 6 skirtingos solinės fortepijono ir kamerinės muzikos programos, kuriose skambėjo Rytų Europos kompozitorių kūryba. Festivalio programa turėjo ir lietuviškus akcentus: jame grojo smuikininkas Rainondas Butvila ir buvo atlikta Loretos Narvilaitės kūrinio „Alpių traukinys“ pasaulinė premjera. Šis Šveicarijos kalnų grožio inspiruotas opusas kartu su pianistais A. Paley ir P.-W. Chen keliauja į Klaipėdą ir gegužės 10 dienos koncerte bus pristatytas KKS klausytojams.