Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Petras SkutulasŠaltinis: Etaplius.lt
Lietuvos medicinos darbuotojų dienos išvakarėse Vilniaus gatvėmis žygiavo iš regionų atvykę medicinos darbuotojai, siekiantys geresnių darbo sąlygų ir didesnių atlyginimų.
eisena-18-225x300.jpg
Dalyvavo ir šilutiškiai
„Renginio metu tarp eisenos dalyvių jautėsi vienybė. Jaunimas nori pokyčių ir tvirtai žino, kad kartu gali viską. Žinoma, jie protingi žmonės, todėl tikslų siekia neagresyviai, bet tariantis, diskutuojant, – apie praėjusį penktadienį vykusią eiseną kalbėjo renginio dalyvė VšĮ Šilutės ligoninės sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė, šios profsąjungos LR valdybos narė Izolda Jurjonienė. – Jaunieji medikai nori likti Lietuvoje, tačiau tam jiems reikia geresnių darbo sąlygų“.
Anot I. Jurjonienės, medikai siekia dirbti kaip įmanoma geriau ir teisingiau, tačiau to paties nori ne tik sau, bet ir savo pacientams.
Kokie reikalavimai?
Renginio metu valdžios atstovams buvo įteikta Lietuvos medikų profesionalumo deklaracija „Būk pokytis“. Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) atstovės Gabijos Pancekauskaitės teigimu ELTAI, pagrindiniai reikalavimai yra gerinti medikų darbo sąlygas ir mažinti korupciją sveikatos sektoriuje: „Yra keturi reikalavimai, keturi dalykai, kuriais mes esame nepatenkinti ir prašome keisti: darbo krūvio optimizavimas, taip pat prašome, kad užtikrintų sąlygas tobulėti, profesinei kvalifikacijai kelti, kad priimtų sprendimus, kurie padėtų kovoti su korupcija visai medicinos sistemai. Ir prašome adekvataus finansavimo ne tik algų klausimu, bet ir visai sveikatos priežiūrai“.
Pasak G. Pancekauskaitės, sveikatos sektoriuje klesti tiek smulkioji, tiek stambioji korupcija, o valdžia nedaro beveik nieko. „Mums visada labai skaudu žiniasklaidoje skaityti, kaip visuomenė nepasitiki medikais ir laiko mus kyšininkais, kažkokiais vagimis. Tiesiog mūsų specialybės prestižo nėra. Na, ir tie darbo krūviai yra neadekvatūs. Eilės nesutvarkytos, pacientų srautai neoptimizuoti, pirminė sveikatos grandis neveikia. Ir Vyriausybėje piktybiškai nepriimama sprendimų, kurie padėtų spręsti šias problemas“, – sako G. Pancekauskaitė.
Labiausiai laukė premjero
Iniciatyva, kurią pradėjo jaunieji gydytojai, prie kurios prisijungė ir kitos medikų organizacijos, sulaukė Lietuvos Prezidentės Dalios Grybauskaitės pritarimo. Vis dėlto labiausiai šventėje laukta premjero Sauliaus Skvernelio, kuris dar prieš prasidedant mitingui sakė padidinsiąs atlyginimus sveikatos sistemos darbuotojams jau ateinančiais metais.
„Mes kalbame su medikų bendruomene ir pasakyti, kad yra apleistas, būtų per grubu. Problemos, kurios yra keliamos, žinomos, ir sprendimai jau padaryti. Noriu priminti, kad per paskutinius porą metų medikams, gydytojams atlyginimai padidėjo beveik 30 proc., slaugytojams – panašia suma. Dar daugiau, Vyriausybės pasitarime pritarta koncepcijai, kalbant apie viešojo sektoriaus tvarų finansavimą. Mes manome, kad jau kitais metais įgyvendinsime susitarimą, jog gydytojų atlyginimai bus ne mažiau nei trys vidutiniai užmokesčiai šalyje, o slaugytojų atlyginamas sieks pusantro užmokesčio“, – Vyriausybėje žurnalistams kalbėjo premjeras.
Nors dalyvauti negalėjo, S. Skvernelis žadėjo priimti Jaunųjų gydytojų asociacijos peticiją. Ją jis įvertino, kaip žingsnį socialinės partnerystės link. „Mielai tą peticiją priimsime, manau, kad tai ryžtingas socialinės partnerystės žingsnis. Šiuo atveju tikrai nematau ginčo, nes mes ir žiūrime, ir einame ta pačia kryptimi“, – apibendrino Vyriausybės vadovas.
Nuotaikos po renginio
„Jaunimas supranta, kad tai ilgas procesas, o ši eisena tik mažas žingsnelis į priekį. Džiugu, kad ties tuo jie tikrai nesustos, bet ir toliau, žingsnis po žingsnio, sieks geresnių sąlygų“, – nuomonę išsakė I. Jurjonienė. Ji atviravo ir dėl premjero pažadų. Kaip žinia, Jaunųjų gydytojų asociacijos ir Lietuvos medikų sąjūdžio organizuojamos eisenos vienas svarbiausių uždavinių – kelti medikų darbo užmokestį ir tai daryti pagal aiškią sistemą, nes algos visur itin nevienodos. Pasak I. Jurjonienės, viliamasi, kad pažadai bus ištesėti, tačiau atkreipė dėmesį į tai, jog yra sudaryti ilgalaikiai susitarimai dėl medikų darbo užmokesčio didinimo, darbo sąlygų gerinimo. Procesai, nors ir lėtai, vyksta.