PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Balandžio 20 d. 13:10

Vilniuje rengiamasi įamžinti T. Tumo atminimą: ketinama pervadinti dalį gatvės

Vilnius

Ukrainoje žuvęs lietuvis Tadas Tumas / Facebook

Austėja PaulauskaitėŠaltinis: ELTA.LT


357155

Trečiadienį posėdžiavusi Vilniaus Istorinės atminties komisija nutarė dalį sostinės Kernavės gatvės pervadinti Tado Tumo vardu, taip siekiant įamžinti praėjusių metų pradžioje Ukrainoje žuvusio lietuvio atminimą.

„Šis sprendimas suderintas su Tado Tumo artimaisiais. Džiaugiuosi, kad pavyko rasti visiems tinkamą sprendimą“, – Eltai sakė komisijos pirmininkė Kamilė Gogelienė.

Komisijos pirmininkės teigimu, kol kas neaišku, kada ši gatvė bus pervadinta žuvusiojo vardu, tačiau, pasak jos, procesas neturėtų užtrukti.

„Aš manau, kad gal mes suspėsime su sprendimu atkeliauti jau į kitą tarybos posėdį, kuris vyks gegužės 7 dieną. Kai taryba priima sprendimą, tas gatvės pervadinimas tikrai neužtrunka“, – tikino savivaldybės tarybos narė.

Pasak K. Gogelienės, ateityje bus svarstoma ir apie Manto Kvedaravičiaus bei Tomo Valentėlio atminimo įamžinimą.

„Turbūt toliau judėsime ir su Manto Kveradavičiaus įamžinimu, bet irgi norim lygiai taip pat praeiti visus procesus, gauti artimųjų pritarimą ir rasti geriausią variantą, kuris atitiks ir artimųjų lūkesčius, ir galbūt siesis su paties Manto gyvenimu, jo meile kinui“, – kalbėjo komisijos pirmininkė.

„Kadangi mes esame Vilniaus miesto taryboje priėmę rezoliuciją, kuri įpareigoja įamžinti visus Ukrainoje žuvusius lietuvius, tai tikrai svarstysime ateityje ir Tomo Valentėlio įamžinimą“, – pridūrė ji.

Naujoje Vilniuje bus nukeltas atminimo paminklas, skirtas Vilnių okupavusiems Lenkijos daliniams

Trečiadienį vykusio posėdžio metu komisija taip pat nusprendė pašalinti Naujojoje Vilnioje, prie Švenčiausios mergelės Marijos Taikos karalienės bažnyčios klebonijos, esantį paminklą, skirtą Lenkijos kariuomenės daliniams, praeityje okupavusiems Vilnių.

„Šitas klausimas turbūt jau metai laiko buvo sprendžiamas, mes kelis kartus iš savivaldybės kreipėmės į parapiją su siūlymu patiems nusiimti tą ženklą, galbūt pakeisti esantį tekstą tame ženkle, bet jie nesutiko, tad galiausiai atėjome į komisiją su sprendimu nukelti šitą ženklą“, – Eltai pasakojo K. Gogelienė.

„Ir mūsų toks irgi siūlymas iš komisijos kuris keliauja – tai įrengti informacinį stendą, kuris pasakotų tos vietos istoriją, tos bažnyčios pastatymo istoriją, ir taip atliepti galbūt parapijos lūkestį“, – pridūrė ji.

Kiek anksčiau parapijai buvo siūloma vietoje nukeliamo paminklo įrengti informacinį stendą, kuriame būtų aprašyta šios vietos istorija, vis dėlto, toks pasiūlymas parapijiečių netenkino.

„Jie tiesiog teikė savo siūlymą, reaguodami į mūsų siūlymą, kad reikėtų pastatyti šalia paminklo esančią lentelę su tekstu, kad šis atminimo ženklas yra skirtas Bažnyčios fundatoriams, Bažnyčios statytojams, bet tekstas, esantis atminimo ženkle, nėra apie tai, tai šiek tiek turbūt kertasi logika jų siūlymo ir todėl mes nepriėmėme jo“, – aiškino komisijos pirmininkė.

ELTA primena, kad 2022 metų pavasarį Ukrainos mieste Mariupolyje buvo nužudytas kino režisierius, kultūros antropologas M. Kvedaravičius. Praėjusių metų vasario mėnesį Ukrainoje žuvo ir 1981 metais gimęs lietuvis karys T. Tumas. Šių metų pavasarį vykdydamas kovinę užduotį Ukrainos pajėgų Užsienio legione žuvo ir T. Valentėlis.

Praėjusiais metais sostinės savivaldybės taryba pritarė rezoliucijai, kuria įsipareigojo Vilniuje įamžinti Ukrainoje žuvusių lietuvių atminimą.

#TADAS TUMAS#TOMAS VALENTĖLIS#MANTAS KVEDARAVIČIUS#ĮAMŽINIMAS#VILNIUS