Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Sudužęs DHL lėktuvas. Juliaus Kalinsko / ELTA nuotr.
Greta ZulonaitėŠaltinis: BNS
„Toliau planuojame mūsų ikiteisminio tyrimo veiksmus. Manau, kad įvykio vietos apžiūra gali būti baigta per maždaug dar ateinančias dvi–tris dienas. Tuomet lauks naujas etapas – orlaivio liekanų išgabenimas iš įvykio vietos. Šiuo metu aktyviai ieškome angaro, kur galėtume tas detales patalpinti“, – antradienį per spaudos konferenciją Vilniuje sakė policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas.
Vilniuje prie oro uosto pirmadienio rytą nukritus DHL krovininiam orlaiviui, kuriuo skrido keturių žmonių įgula, žuvo 48 metų Ispanijos pilietis, dar vienas ispanas, taip pat vokietis ir lietuvis buvo sužeisti. Vieno jų būklė sunki.
Lėktuvas taip pat kliudė namą, kuriame buvo 13 žmonių, tačiau visi gyventojai išsigelbėjo.
Kaip teigė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis, pirmadienį dėl nelaimės apklausta ne mažiau kaip 19 liudytojų.
Ragino vengti spekuliacijų dėl teroro akto
Prokuroras ragino vengti spekuliacijų, kad nukritusio lėktuvo katastrofa susijusi su teroro aktu.
„Mus stebi mūsų nelabai geri kaimynai ir kiekvieną tą situaciją jie bandys išnaudoti būtent tam, kad visuomenėje skleistų nepasitikėjimą oficialia informacija“, – sakė A. Urbelis.
Anot Teisingumo ministerijos orlaivių avarijų ir incidentų tyrimų vadovo Lauryno Naujokaičio, terorizmo arba sabotažo akto versija tiriama, tačiau požymių, kad nelaimė būtų susijusi su šiais veiksmais, šiuo metu nėra.
„Jeigu rasime tam įrodymų, perduosime ir ikiteisminėms institucijoms, ir informuosime visuomenę“, – kalbėjo jis.
Tiek krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas, tiek Valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis neatmetė, kad tai galėjo būti sabotažo aktas.
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok) pirmadienį pareiškė, kad orlaivio katastrofa netoli Lietuvos sostinės oro uosto galėjo būti nelaimingas atsitikimas arba „hibridinis incidentas“, į kurį buvo įsitraukę pašaliniai asmenys.
Tuo metu Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas (NKVC) Vilmantas Vitkauskas sakė, kad krovininio lėktuvo katastrofos tyrimas pereina į kitą stadiją.
„Pagrindinė žinia šiandieną – kad mes perėjome į kitą etapą, kuomet iš padarinių likvidavimo ir avarijos vietos apžvalgos skenavimo tiek dronų, tiek pareigūnų pagalba, jau pereisime į kitą ritmą – ramus, nuoseklus informacijos tyrimas, duomenų rinkimas ir tada sugretinimas tų duomenų, ką mes surinkome iš įvykio vietos, orlaivio ir tų duomenų, kuriuos turėjome surinkę anksčiau“, – kalbėjo jis.
„Tyrėjai, komisija ir ekspertai, kurie renkasi ir iš kitų valstybių, pradės savo darbą ir tuomet matysime rezultatus tuos, kurie atitinka faktinę informaciją ir visą tą seką įvykių, kurie lėmė šią avariją“, – teigė V. Vitkauskas.
Anot L. Naujokaičio, į Lietuvą tirti incidento atvyko Vokietijos tyrėjai, tyrėjai iš JAV ir Ispanijos atvyks antradienį.
Tarp prioritetinių darbų antradienį jis nurodė avarijos vietos skenavimą bei fotografavimą ir savirašių (juodųjų dėžių) suradimą.
Tyrimą perdavė Kriminalinės policijos biurui
V. Vitkauskas teigė, kad kol kas lėktuvo juodosios dėžės nerastos.
„Šiuo metu yra kol kas skenuojama teritorija, įvykio vieta, kuomet tas nepadaryta, negalime eiti į kitą etapą, tai yra ieškoti dėžių ir pradėti jų dešifravimą“, – sakė NKVC vadovas.
Sostinės policija pirmadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimų transporto priemonių ar kelių netinkamos priežiūros bei tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimų, savo tyrimą atlieka ir aviacijos saugos specialistai bei DHL.
Pasak A. Paulausko, pirmadienio vakarą priimtas sprendimas ikiteisminį tyrimą perduoti Kriminalinės policijos biurui. Jų kontroliuos Generalinė prokuratūra.
„Vertinant pačio įvykį faktines aplinkybes ir, akivaizdu, kilusį visuomenėje susidomėjimą ir tą rezonansinį pobūdį, Generalinės prokuratūros vadovybės sprendimu nutarta, kad tyrimą atliks Kriminalinės policijos biuras. Tai yra specializuoti padaliniai, turintys patirtį, dirbantys su panašaus pobūdžio nusikalstamomis veiklomis“, – teigė prokuroras A. Urbelis.
Jis neatsakė, ar dėl šio įvykio Generalinė prokuratūra bendradarbiauja su žvalgybos institucijomis, tik minėjo, kad tai daroma įprastai visais atvejais.
V. Vitkausko teigimu, įvykio vietoje dirbo apie 30 policijos pareigūnų ekipažų, maždaug 20 kriminalistinių tyrimų ekspertų, 35 Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai, į operaciją taip pat buvo įtrauktas Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis. Įvykio vietoje dirbo ir Aplinkos apsaugos departamentas bei Aplinkos apsaugos agentūra, kurios tyrė teritorijos taršą, ėmė mėginius.