Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
S. Žiūros nuotr.
EtapliusŠaltinis: Vilniaus miesto savivaldybė
Aplinka – socialinės atskirties mažinimo priemonė
„Socialinis būstas dažnam yra tarpinė stotelė, kurioje gyvenimo sunkumų užkluptas žmogus gali atsitiesti ir pradėti iš naujo. Norėjome, kad šis etapas prasidėtų ne tik tarp švarių sienų, bet ir žvelgiant pro langą į tai, kas pasodinta su meile ir pagarba.
Tikimės, kad šie sodinukai taps mažais bendruomenės simboliais, kuriais rūpinsis kiekvienas gyventojas“, – sako Vilniuje socialinius būstus administruojančios ir kitokią paramą būstu teikiančios savivaldybės įmonės „Vilniaus miesto būstas“ direktorė Rosita Žibelienė.
Šalia prieš mėnesį atverto 17-os naujų socialinių būstų „Šilti namai“ projekto Lazdynuose SĮ „Vilniaus miesto būstas“ darbuotojai simboliškai pasodino 17 alyvų, jazminų ir hortenzijų krūmų. Juos naujakuriams dovanojo Vilniaus miesto savivaldybė.
Gražesnė, žalesnė aplinka yra svarbi socialinės atskirties mažinimo priemonė. Įvairūs želdiniai, poilsio zonos kuria ne tik estetinę, bet ir psichologinę bei socialinę vertę – tai kvietimas išeiti į kiemą, pabendrauti, jaustis saugiai ir oriai.
„Todėl tikime, kad kiekvienas naujas sodinukas mūsų aplinkoje taps ženklu, kad žmogus čia laukiamas. O tai yra esminis žingsnis į socialinę integraciją. Vadovaudamiesi darnaus vystymosi principais, norime, kad žalia aplinka būtų ne privilegija, o standartas kiekvienam vilniečiui, nepriklausomai nuo jo socialinės padėties“, – pažymi R. Žibelienė.
S. Žiūros nuotr.
Socialinio būsto poreikis – didžiulis
Projektas „Šilti namai“ – tai 17 šiuolaikiškų vieno kambario butų su bendruomenės erdve, konvertuotų iš apleistų bendrabučio kambarių. Šis projektas gimė reaguojant į didelį mažų socialinių būstų poreikį Vilniuje. Būtent 1 kambario būstų šiuo metu laukia 1102 asmenys ir šeimos.
Ateityje numatoma ir daugiau panašių socialinio būsto konversijų. Nors sostinėje nuolat plečiamas socialinio būsto fondas – kasmet perkami nauji, rekonstruojami ir konvertuojami senesni būstai, prižiūrima jų aplinka – tačiau jų poreikis išlieka itin didelis. 2024 metų pabaigoje Vilniuje socialinio būsto laukė 1617 šeimų, kurias sudarė 2943 šeimos nariai. Laukiantiems būsto eilės tvarka išnuomoti 75, ne eilės tvarka – 35 socialiniai būstai.
Nors 2024 m. pabaigoje SĮ „Vilniaus miesto būstas“ valdė daugiau nei 135,5 tūkst. kv. m. gyvenamųjų patalpų ploto arba 1735 savivaldybės ir 1344 socialinius būstus, tačiau socialinio būsto eilė trumpėja lėtai.
„Veikiame Vilniaus miesto nekilnojamojo turto rinkoje, kuriai šiuo metu būdingas sparčiausias kainų augimas Lietuvoje, kas turi tiesioginės įtakos įmonės veiklai. Didėjančios nekilnojamojo turto kainos riboja Vilniaus miesto savivaldybės galimybes sparčiai įsigyti būstą už prieinamą kainą ir jį nuomoti socialiai pažeidžiamiems asmenims, gaunantiems mažesnes pajamas.
Dėl brangstančio nekilnojamojo turto Vilniuje nemažėja ir įsirašančiųjų į socialinio būsto laukiančiųjų eilę, besikreipiančių dėl subsidijų pirmam būstui įsigyti ar nuomos mokesčio dalies kompensacijų gyventojų“, – dėsto R. Žibelienė.
Sunkiausia padėtis yra asmenų su negalia (2024 m. socialinio būsto laukė 361 toks asmuo), jaunų (172) ir daugiavaikių (107) šeimų, našlaičių (93) ir nuo įvairių nelaimių nukentėjusių gyventojų (68).
Apie projektą „Šilti namai“
2025 m. balandį SĮ „Vilniaus miesto būstas“ įgyvendino išskirtinį socialinio būsto konversijos projektą „Šilti namai“. Lazdynų mikrorajone, Šiltnamių gatvėje, buvusio bendrabučio pirmas aukštas buvo rekonstruotas į 17 modernių vieno kambario butų su bendruomenės erdve. Į projektą investuota beveik 570 tūkst. eurų.
Anksčiau bendrabutyje buvo prastos būklės kambariai su bendrais dušais, tualetais ir virtuvėmis. Per 1,5 metų trukusią rekonstrukciją įrengti atskiri butai su individualiomis virtuvėmis ir vonios kambariais, kokybiška garso izoliacija ir rekuperacine sistema, bendruomenės erdve su knygomis, stalo žaidimais ir modernia skalbykla.
Projekto tikslas – suteikti orius, laikinus namus socialiai pažeidžiamiems gyventojams bei parodyti, kad apleisti bendrabučiai gali būti sėkmingai pertvarkyti į patogius, funkcionalius ir energetiškai efektyvius būstus.