Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
S. Žiūros nuotr.
EtapliusŠaltinis: Vilniaus miesto savivaldybė
Rugsėjo–spalio mėnesiais vilniečiai buvo kviečiami apsilankyti interneto svetainėje 100priezasciu.lt ir pasidalyti savo mintimis, kodėl gera gyventi, kurios įkvėptų labiau rūpintis savo ir kitų psichologine gerove ar tiesiog primintų tai, kas daugeliui jau yra pažinta, išgyventa.
Idėja tokiam socialiniam projektui kilo Vilniaus Šv. Kristoforo Rotary klubo bendruomenei.
„Prieš keletą metų bėgiojant Neries krantine pamačiau ant Baltojo tilto lentelę su pagalbos telefono numeriu žmonėms, kurie išgyvena psichologiškai sunkų etapą. Tuo metu lentelė pasirodė it mažytė iniciatyva, sunkiai pastebimas sprendimas tokiai didelei problemai spręsti. Projekto idėja gimė akimirksniu – juk turime bent šimtą ryškių, pozityvių priežasčių, dėl ko gera gyventi, o tuo džiaugsmu reikia dalintis“, – sako Vilius Šukys, Vilniaus Šv. Kristoforo Rotary klubo Paramos komiteto pirmininkas.
S. Žiūros nuotr.
Bendradarbiaujama dėl vieno tikslo
Ši iniciatyva Vilniaus mieste iliustruoja verslo, vietos savivaldos ir joje veikiančių įstaigų bendradarbiavimą siekiant visų mieste gyvenančių žmonių geresnės savijautos.
„Vilniuje siekiame, kuo dažniau kalbėti apie psichikos sveikatos raštingumo didinimą ir normalizuoti šią temą. Skirtingais gyvenimo etapais visi patiriame sunkumų, tačiau tam nutikus neturėtų apimti nesėkmės ar gėdos jausmas, priešingai – turime rūpintis savimi ar žmonėmis, esančiais šalia mūsų. Ant tilto turėklų atsiradusios mintys primena, kad dalykai, leidžiantys mums ir aplinkiniams jaustis geriau, iš tiesų kainuoja labai nedaug“, – sako Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė.
Labdaringa veikla užsiimančio klubo inicijuotas projektas įgyvendinimas kartu su Vilniaus miesto savivaldybe ir Vilniaus visuomenės sveikatos biuru „Vilnius sveikiau“.
S. Žiūros nuotr.
Tikimasi, kad meninis projektas padės pasiekti tuos gyventojus ir miesto svečius, kurie tikslingai neieško informacijos minėtomis temomis, tačiau jos gavę jausis labiau pasirengę spręsti savo ar artimų žmonių patiriamus sunkumus.
Vingio parko pėsčiųjų tiltas taip pat pasirinktas neatsitiktinai. Čia kasdien gyventojai bėgioja, vaikščioja, juda, sportuoja, praleidžia laiką su savo mintimis, todėl pasitelkiant meną galima tikslingai pakviesti kiekvieną susimąstyti, kodėl gera gyventi.
Sujungia meną ir visuomenės sveikatos sunkumų temą
Rudenį vilniečiai siūlė savo idėjas, o šimtą dažniausiai pasikartojusių priežasčių menininkas A. Kriščiūnas pavertė instaliacija, kurią nuo šiol bus galima išvysti ant Vingio parko pėsčiųjų tilto Vilniuje.
„Man pačiam ši tema yra artima, aš irgi išgyvenau sunkų gyvenimo etapą. Tuomet man stiprybės, prasmės suteikė paprastų žmonių pasakojimai, kas jiems leidžia jaustis laimingais, o jų atsakymuose – paprastos kasdienės smulkmenos, maži ir elementarūs dalykai. Tik gavęs Viliaus pasiūlymą nedvejojau prisidėti prie šios iniciatyvos – dalis gerumu turėtų būti kiekvieno žmogaus gyvenimo misija“, – sako instaliaciją kūręs menininkas Algis Kriščiūnas.
S. Žiūros nuotr.
Pirmą tokią meninę instaliaciją sostinėje ir visoje Lietuvoje sudaro 100 lentelių–priežasčių, galinčių įkvėpti pozityviomis mintimis ir įgalinti spręsti kasdienius iššūkius. Prie kiekvienos vilniečių pasiūlytos minties A. Kriščiūnas priderino jau anksčiau savo sukurtas spalvingas iliustracijas ir sukūrė naujų piešinių.
Patiriant sunkumus, svarbu jų neignoruoti
Socialinio projekto „100 priežasčių“ idėją paskatino vis dar didelė stigma kreiptis pagalbos ir savižudybių problema mūsų visuomenėje. „Vilnius sveikiau“ savižudybių prevencijos algoritmo koordinatorės Godos Nausėdaitės teigimu, žmonėms dažnai trūksta žinių, kaip padėti rizikoje esančiam žmogui.
„Šiemet atliktas tyrimas atskleidė, kad 1 iš 7 Vilniaus gyventojų patirtų gėdą, jei nusižudytų artimas žmogus, o 1 iš 4 nežino, kur kreiptis psichologinės pagalbos. Gėda kyla iš baimės neatitikti socialinių normų ar aplinkinių lūkesčių, tačiau kreiptis pagalbos yra būtina ir dažnai paprasčiau nei atrodo. Pastebėti blogai besijaučiantį, jį išklausyti ar nukreipti pagalbos galime kiekvienas“, – sako G. Nausėdaitė.
„Vilnius sveikiau“ nuo 2017 m. nuosekliai kasmet organizuoja visuomenei nemokamus mokymus, skirtus savižudybių prevencijai – „safeTALK“ ir „ASIST“. „safeTALK“ mokymai skirti visiems visuomenės nariams, norintiems išmokti atpažinti savižudybės riziką ir nukreipti tęstinės pagalbos.
„Vilnius sveikiau“ taip pat teikia individualias psichologo konsultacijas, kurių metu skiriamas asmeninis dėmesys asmens poreikiams ir išgyvenimams, kartu su psichologu kuriama savipagalbos strategija.
Ištisus metus „Vilnius sveikiau“ kviečia prisijungti prie įvairių grupinių užsiėmimų, kurių metu suteikiama galimybė didinti psichologinį atsparumą, psichikos sveikatos raštingumą, išmokti padėti sau ar artimajam.
Daugiau informacijos apie nemokamos pagalbos galimybes Vilniaus mieste patiriant psichikos sveikatos sunkumus galite rasti čia.