Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Organizatorių nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas spaudai
Svajonė – vairuoti
Vilnietis R. Bogdanovič pasakojo, jog buvo etapas, kada abejojo, ar apskritai galės savarankiškai vairuoti. Patyręs traumą, įnikęs į blogus įpročius, keisti požiūrį ir gyvenimą jis pradėjo sporto salėje. Būtent sporto trenerių dėka, įgijo pasitikėjimo savimi ir drąsos įgyvendinti svajonę – vairuoti.
Pašnekovas pripažįsta: informacijos apie nemokamus vairavimo kursus žmonėms, turintiems negalią, žinojo mažai, tačiau domėjosi, ieškojo informacijos, kol vienoje socialinio tinklo grupėje sužinojęs, kur kreiptis, susisiekė su šiuos vairavimo kursus organizuojančiu Valakupių reabilitacijos centru.
Rimo žodžiais, mokytis vairavimo kursuose nebuvo sunku. Išsprendęs daugiau kaip 1500 testų, teorijos egzaminą išlaikė be didesnių sunkumų. Praktikos egzamino etapą taip pat įveikė be priekaištų.
Kadangi gyvena Vilniuje, pasak Rimo, drąsos išvažiuoti į sostinės gatves išties prireikė, tačiau dabar, net ir esant intensyviam eismui, vis labiau savimi pasitiki.
Gyvenimas pasikeitė iš esmės
Pašnekovas pasidžiaugė, jog turint vairuotojo pažymėjimą jo kasdienybėje daug daugiau spontaniškumo. Štai su draugais sugalvojo vienai dienai nuvykti į Palangą, dažnai keliauja į Kauną – tokių netikėtų kelionių pasitaiko gana dažnai.
Kaip pasakojo Rimas, gautas vairuotojo pažymėjimas padeda labiau pasitikėti savimi ir ieškant darbo. Jis sulaukė net kelių pasiūlymų iš taksi įmonės, teikiančios paslaugas žmonėms, turintiems negalią, dirbti vairuotoju.
„Galimybių įsidarbinti tikrai padaugėja“, – tvirtina vyras.
Kadangi gyvena Grigiškėse, be didesnių sunkumų, derinimų ir planavimo gali kasdien vykti į Vilnių pas gydytojus, į parduotuvę – galimybė vairuoti pačiam visiškai pakeitė vyro gyvenimą.
Rimas pasidžiaugė ir dar vienu nauju pomėgiu – savaitgaliais lankytis įvairiuose renginiuose.
Kol neturėjo vairuotojo pažymėjimo, naudodavosi taksi, viešuoju transportu, prireikus pagelbėdavo artimieji, tačiau taksi keliauti brangu, jį, pritaikytą žmonėms su negalia, būtina rezervuoti iš anksto, viešuoju transportu judėti ne visuomet patogu. Vairuodamas pats, Rimas nebepriklauso nuo kitų žmonių, gali judėti laisvai.
Pašnekovas mano, jog turintiesiems negalią trūksta drąsos. Vairavimo kursuose mokėsi penkiese, tačiau jis pats turi pažįstamų žmonių, turinčių negalią, kurie svajoja vairuoti, tačiau į jo raginimus pabandyti, nes yra galimybė tą padaryti nemokamai, moja ranka: bijo, abejoja savo jėgomis.
Pritaikytas automobilis, Rimo žodžiais, nebuvo problema – kur kas sudėtingiau ir jam, ir kitiems buvo nugalėti baimę, kad nepavyks.
Daugumos pasiteisinimai tie patys – per sudėtinga, nepavyks išmokti, bet realybė kitokia – visi vairavimo kursus lankiusios grupės nariai vairuoja.
Kviečia mokytis aktyviau
Mokymus organizuojančio Valakupių reabilitacijos centro Projekto veiklų organizatorė Rasa Noreikytė-Ustinavičienė kalbėjo, jog Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamus vairavimo mokymus negalią turintiems žmonėms organizuoja maždaug kas ketvirtį – susirinkus grupei norinčiųjų.
Programa pritaikyta žmonėms, kuriems nustatytas nuo 0–55 proc. dalyvumo lygis (iki 2024 m. sausio 1 d. – darbingumo lygis).
„Galimybė judėti savarankiškai, būti nepriklausomam, greitai nuvykti ten, kur reikia, prisideda ir prie dar svarbesnių dalykų: didesnio pasitikėjimo savimi, kokybiškesnio laisvalaikio, lengvesnio įsidarbinimo ir rūpinimosi šeima. Būdamas savarankiškas žmogus, turintis judėjimo negalią, gali daug daugiau: būti aktyvesnis, mobilesnis ir gyventi visavertį gyvenimą“, – kalbėjo R. Noreikytė-Ustinavičienė.
Valakupių reabilitacijos centras bendradarbiauja su vairavimo mokykla – patyrę vairavimo instruktoriai organizuoja teorinius ir praktinius vairavimo mokymus.
Programos rezultatai išties džiugina: didžioji dalis besimokančiųjų egzaminą „Regitroje“ išlaiko pirmuoju bandymu.
Valakupių reabilitacijos centro atstovė pabrėžia: mokytis vairuoti galėtų dar daugiau žmonių. Nors atrodo, kad kursus gali būti sudėtinga suderinti su studijomis, darbu ar šeiminiu gyvenimu, skirti laiko mokymuisi, praktiniams mokymams Vilniuje, tačiau organizatoriai siūlo įvairius būdus padėti: vairavimo teoriją galima mokytis nuotoliu, į vairavimo pamokas atvykusieji iš visos Lietuvos prireikus apgyvendinami, jei atstumas tolimas – pavėžėjami.
Nuo šių metų, esant poreikiui, teikiama ir funkcinio pajėgumo, reikalingo saugiai vairuoti automobilį, lavinimo paslauga, teikiama profesionalių ergoterapijos bei kineziterapijos specialistų. Tai užtikrina didesnes galimybes pasiruošti vairavimui ir judėti savarankiškumo link.
Kiekvienas žmogus, turintis negalią, norėdamas lankyti vairavimo kursus, turėtų atlikti namų darbus: pasirūpinti ir specialistams pateikti vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą iš savo gydymo įstaigos, kurioje būtų nurodyta, kad gali vairuoti ir kodai, kaip turėtų būti pritaikytas automobilis: reikalingas rankinis automobilio valdymas ar, galbūt, automatinė pavarų dėžė ir vairo priedas.
Išdrįsta turintys net sunkią negalią
Per daugiau nei 10 mokyklos veiklos metų ją sėkmingai baigė apie 300 įvairią judėjimo negalią turinčių asmenų, judančių vežimėliu, naudojantis vaikštyne ar ramentais bei patiriančių kitų judėjimo apribojimų.
Dešimtys žmonių, turinčių sunkią negalią, sėdo prie jiems pritaikytų lengvųjų automobilių ar mikroautobusų vairo. „Įsimintinas tetraplegiją (visišką arba dalinį galūnių paralyžių) turinčio vaikino, kuris su dideliu užsidegimu mokėsi, sėkmingai išlaikė egzaminus, įgijo vairuotojo pažymėjimą, o dabar vairuoja mikroautobusą, atvejis. Į savo transporto priemonę vaikinas patenka elektriniu vežimėliu pro mikroautobuso galines duris ir įrengtą keltuvą, sėda į vairuotojo vietą, jis mobilus ir pats, ir savo šeimos narius nuveža ten, kur reikia“, – pasakojo R. Noreikytė-Ustinavičienė.
Nemokamus vairavimo kursus gali lankyti ir ukrainiečiai su judėjimo negalia. Jiems, kartu su medicinine pažyma, būtina turėti leidimą gyventi Lietuvoje (suteikta laikinoji apsauga) bei Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotą dokumentą dėl dalyvumo lygio.
Vairavimo kursus finansuojaAsmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
Vairavimo mokymus organizuoja VšĮ Valakupių reabilitacijos centras. Daugiau informacijos: tel. +370 612 09926, el. paštas info@reabilitacija.lt.