Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Gintarinė vaistinė © Dominykas Griežė
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Vilniaus poliklinikose itin rentabilias vietas prarandanti „Gintarinė vaistinė“ turėtas patalpas iš savivaldybės bando atsikovoti per teismus. Tačiau sostinė – ne vienintelis miestas, kuriame šis vaistinių tinklas ilgus metus valdė savivaldybės patalpas, kurių nenori paleisti; analogiška situacija susiklostė Kelmės rajone, kuriame „Gintarinė vaistinė“ per teismą bando susigrąžinti teisę į trejas valdiškas patalpas.
„Gintarinės vaistinės“ verslo metodai jau buvo aprašyti Alfa.lt – Vilniuje, keliose poliklinikose, už itin mažą nuomos kainą šis vaistinių tinklas ilgus metus nuomojosi patalpas. Tačiau pasikeitusi sostinės valdžia nepanoro automatiškai pratęsti nuomos su „Gintarine vaistine“ ir dėl turėtų patalpų paskelbė nuomos konkursą. Šių konkursų metu paaiškėjo, kad „Gintarinė vaistinė“ kai kurias patalpas nuomojosi, galima sakyti, už centus – pavyzdžiui, už patalpas Naujininkų poliklinikoje šis vaistinių tinklas kas mėnesį mokėjo 696,83 euro, o naujoji nuomininkė už tas pačias patalpas sutiko mokėti net 13 562,02 euro. Tačiau „Gintarinė vaistinė“ patalpų gražiuoju neapleido ir bandė per teismus išsireikalauti, kad turėtos patalpos būtų paliktos jai.
Panaši situacija susiklostė Kelmės rajone – dar 2009 m. balandžio 7 d. „Gintarinė vaistinė“ išsinuomojo keturias savivaldybei priklausančias patalpas, o praėjus lygiai dešimčiai metų, 2019 m. balandžio 7 d., nuomos sutartis buvo nutraukta, dėl trijų patalpų nuomos (ketvirtų patalpų „Gintarinė vaistinė“ atsisakė pati, kadangi šios ėmė neatitikti minimalių vaistinei keliamų ploto reikalavimų) buvo paskelbtas nuomos konkursas. Patalpos turėjo būti išnuomotos didžiausią kainą pasiūliusiam nuomininkui, tačiau „Gintarinė vaistinė“ pasijuto lygesnė už lygius – esą jos pasiūlymui turėtų būti teikiama pirmenybė, kadangi šis vaistinių tinklas yra ankstesnis patalpų nuomininkas.
Dėl pažeistos pirmumo teisės atnaujinti nuomos sutartį „Gintarinė vaistinė“ kreipėsi į Šiaulių apygardos teismą, prašydama sugrąžinti jos žinion Kražiuose, Šaukėnuose ir pačioje Kelmėje esančias patalpas, o Kelmės rajono savivaldybės 2019 m. kovą paskelbtą nuomos konkursą pripažinti neteisėtu. „Gintarinė vaistinė“ šiame konkurse taip pat dalyvavo, tačiau jo nelaimėjo.
Tuo tarpu Kelmės rajono savivaldybė gynėsi nuo ieškinio teigdama, kad suteikdama pirmumo teisę „Gintarinei vaistinei“ pažeistų Konkurencijos įstatymo reikalavimus ir privilegijuotų konkrečią bendrovę.
Šiaulių apygardos teismas praėjusį rugsėjį „Gintarinės vaistinės“ ieškinį atmetė ir konstatavo, kad šis vaistinių tinklas neturi pirmumo teisės nuomotis prieš tai turėtas patalpas. Teisėjų sprendimu nebuvo panaikinti ir surengto nuomos konkurso rezultatai.
Tačiau „Gintarinė vaistinė“ nepanoro taip lengvai apleisti savo pozicijų Kelmės rajone, todėl apskundė nepalankų sprendimą Lietuvos apeliaciniam teismui, kurio prašo patenkinti anksčiau nepripažintą ieškinį ir grąžinti jai Kelmės rajone esančių patalpų kontrolę. Alfa.lt žiniomis, teismas šį skundą jau išnagrinėjo, o sprendimą turėtų paskelbti liepos pradžioje.
Išsinuomotų patalpų laikosi įsikibę
Žvelgiant į pastaraisiais metais su „Gintarine vaistine“ susijusias bylas matyti šio vaistinių tinklo modus operandi – išsinuomotų patalpų geruoju neapleisti ir dėl jų kautis teisme.
Bene ryškiausiai ši „Gintarinės vaistinės“ taktika matyti Vilniuje – Naujininkų, Karoliniškių poliklinikose, taip pat Centro poliklinikoje anksčiau patalpas išsinuomojęs vaistinių tinklas po kurio laiko turėjo šias patalpas užleisti naujiems nuomininkams, tačiau, užuot užleidęs patalpas, ėmė ginčyti nuomos konkursų teisėtumą, o bevykstant teismams toliau vykdė veiklą šiose patalpose.
Tokį „Gintarinės vaistinės“ atkaklumą galima paaiškinti šių patalpų rentabilumu – didelėse poliklinikose veikiančios vaistinės yra komerciškai itin patogiose vietose ir garantuoja labai didelį klientų srautą, kartu ir pajamas.
Supykdė Vilnių
Anksčiau „Gintarinės vaistinės“ atstovai žadėjo apleisti turimas patalpas, jei teismų sprendimai bus šiam vaistinių tinklui nepalankūs. Tačiau pažado netęsėjo – nors prieš pat Naujuosius metus Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) paskelbė, kad Naujininkų poliklinikoje esančias patalpas „Gintarinė vaistinė“ turėtų užleisti „Camelia“ vaistinių tinklą valdančiai „Nemuno vaistinei“, „Gintarinė vaistinė“ šių patalpų gražiuoju vis tiek nesutiko užleisti.
Atsakydama į tai Vilniaus miesto savivaldybė praėjusį vasarį kreipėsi į Konkurencijos tarybą, Vaistų kontrolės tarnybą, taip pat teigė ruošianti kreipimąsi į prokurorus. „Savivaldybė savo interesus gina ir toliau gins visose kompetentingose institucijose. Jau yra kreiptasi į Konkurencijos tarybą dėl galimai sąžiningą konkurenciją ribojančių UAB „Gintarinė vaistinė“ susitarimų su kita vaistine, taip pat ir į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, kad būtų sprendžiamas UAB „Gintarinė vaistinė“ licencijos klausimas. Svarstoma kreiptis ir į prokuratūrą dėl baudžiamosios bendrovės ir jos vadovų atsakomybės, kadangi galimas patalpų neteisėto užėmimo tikslas galėjo būti siekis tokiu neteisėtu būdu praturtėti“, – savo poziciją dėstė savivaldybė.
alfalt-logo-skaidrus.png