PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Sausio 22 d. 09:52

Vilniaus valdžia miestiečiams nusprendė numauti kelnes: lengviau išvardyti, kokios paslaugos nebrangs

Vilnius

Vilniaus meras V. Benkunskas nusiteikęs patuštinti miestiečių kišenes / Josvydas Elinskas/ELTA

Vilniaus naujienosŠaltinis: ALFA.LT


340352

Šie metai vilniečiams atneš didesnes išlaidas. Viešasis transportas, vanduo, šildymas, atliekų išvežimas, parkavimas ir net pašto paslaugos – tai paslaugos, už kurias gyventojai jau nuo metų pradžios turės mokėti gerokai daugiau.

Miesto valdžia šiuos pokyčius argumentuoja augančiomis išlaidomis ir investicijų į infrastruktūrą poreikiais, tačiau daugeliui vilniečių šie sprendimai reiškia papildomą finansinę naštą.

Jeigu miesto taryba pritars, nuo liepos 1 d. Vilniaus miesto viešojo transporto bilietų kainos augs dramatiškai. 30 minučių bilieto kaina nuo 0,65 euro šoktels iki 1,25 euro, o 60 minučių bilietas pabrangs nuo 0,9 iki 1,75 euro. 1 dienos bilieto kaina padidės nuo 5 iki 7,5 euro, 3 dienų – nuo 8 iki 13,5 euro. Ilgalaikiai bilietai taip pat nepabėgs nuo kainų augimo: mėnesinis bilietas, dabar kainuojantis 29 eurus, pabrangs iki 45 eurų, o metinis – nuo 310 iki 465 eurų. Tai ženklus šuolis, kurį miesto valdžia argumentuoja augančiomis transporto išlaikymo sąnaudomis.

Brangesnis vanduo: ne pirmas kainų kilimas

Nuo vasario 1 d. Vilniaus ir aplinkinių rajonų gyventojams brangs geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugos. Butų gyventojams tarifas pakils nuo 1,7 iki 1,82 euro, individualių namų – nuo 1,68 iki 1,79 euro už kubinį metrą (be PVM). Šį kainų pokytį Valstybinė energetikos reguliavimo taryba grindžia išaugusiomis prekių ir paslaugų kainomis, infliacija bei būtinybe atnaujinti ir plėsti infrastruktūrą.

Savivaldybei priklausanti bendrovė „Vilniaus vandenys“ pabrėžia, kad, nepaisant kainų kilimo, tarifai išlieka vieni mažiausių šalyje, o nuolat diegiamos efektyvumo priemonės padeda sušvelninti kainų augimą. Pastaraisiais metais į infrastruktūrą investuota daugiau nei 125 mln. eurų, o bendrovė savo reikmėms pasigamina 43 proc. visos reikalingos elektros energijos. Nepaisant šių pastangų, kainų kilimas prisidės prie jau ir taip didėjančių vilniečių išlaidų.

Šildymo išlaidos: PVM sugrąžinimas

Šių metų šildymo sezono sąskaitos ženkliai išaugs dėl PVM lengvatos panaikinimo. Už 50 kv. m butą renovuotame daugiabutyje šildymo sąskaita gruodį siekė apie 60 eurų su PVM, palyginti su praėjusių metų 55 eurais be PVM. Senuose daugiabučiuose sąskaita pakilo nuo 94 eurų be PVM iki 102 eurų su PVM. Nors šilumos kaina per kilovatvalandę padidėjo nežymiai – nuo 7,68 ct iki 7,98 ct, praradus lengvatą sąskaitos išaugo maždaug 8 proc. – šiek tiek mažiau nei Seimo sprendimu gyventojams taikomas 9 proc. pridėtinės vertės mokestis.

Atliekų išvežimas: rinkliavos didėjimas

Atliekų tvarkymo kainos didės tiek gyventojams, tiek verslo įmonėms. Vidutinio 60 kv. m buto savininkas už komunalinių atliekų tvarkymą dabar mokės apie 61 eurą per metus – 3 eurais daugiau nei iki šiol. 170 kv. m ploto namo šeimininkams rinkliava kils apie 5 eurus ir pasieks 106 eurus per metus. O verslo atstovams, priklausomai nuo nekilnojamojo turto objekto paskirties, atliekų surinkimas ir tvarkymas vidutiniškai pabrangs 5–20 eurų per mėnesį. Vilniaus miesto savivaldybė teigia, kad kainos didinamos dėl regioninės kainodaros pokyčių ir didėjančių infrastruktūros priežiūros kaštų.

Parkavimo kainos: didžiausias šuolis

Nuo liepos mėnesio Vilniuje automobilių statymo kainos didės vidutiniškai 70 proc. Mėlynojoje zonoje valandos įkainis šoktels nuo 2,5 iki 4 eurų, raudonojoje – nuo 1,5 iki 2,5 euro, geltonojoje – nuo 0,6 iki 1 euro, o žaliojoje – nuo 0,3 iki 0,5 euro.

Taip pat siūloma apmokestinti daugiabučių kiemus, jei gyventojai tam pritars – tokia vadinamoji baltoji zona kainuos 20 centų už valandą. Elektromobiliai mėlynojoje zonoje bus apmokestinti po pirmos nemokamos valandos.

Brangesnis paštas: nuo laiškų iki siuntinių

Pašto paslaugos jau tapo brangesnės. Pasak Lietuvos pašto, nuo sausio mėnesio siuntų siuntimo kainos šalies viduje vidutiniškai padidės 0,9 euro. Neregistruoto standartinio laiško ar atvirlaiškio siuntimas kainuos 2 eurus, o registruoto – 2,8 euro. Nuo sausio mėnesio mažosios korespondencijos, sveriančios iki 500 g, siuntimas kainuos 2,55 euro už neregistruotą ir 3,1 euro už registruotą siuntą.

Didžiosios korespondencijos siunta iki 500 g kainuos tiek pat – 2,55 euro neregistruota, tačiau registruotos siuntos kaina sieks 3,45 euro. Sunkesnių, iki 2 kg sveriančių, neregistruotų siuntų tarifas bus 4,4 euro, o registruotų – 5,05 euro.

Vieno pašto siuntinio Lietuvoje siuntimas kainuos 3,75 euro su PVM (netaikomas siuntoms iki 10 kg), o už kiekvieną papildomą kilogramą teks sumokėti 2,48 euro su PVM. Į užsienį siunčiamų siuntinių kainos taip pat augs – vidutiniškai 0,44 euro, o neregistruotos mažosios korespondencijos (iki 20 g) tarifas populiariausiomis kryptimis padidės apie 0,38 euro.

#JUDU#VILNIAUS MIESTO SAVIVALDYBĖ#VILNIAUS VANDENYS#LIETUVOS PAŠTAS#ATLIEKOS