PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2020 m. Liepos 16 d. 15:54

Vilniaus universitetas turės atlyginti žalą per praktiką žuvusios studentės tėvams

Vilnius

VU nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


138763

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas ketvirtadienį nusprendė, kad Vilniaus universitetas turės atlyginti turtinę ir neturtinę žalą per praktiką Norvegijoje žuvusios studentės tėvams.

Universiteto Gamtos mokslų fakulteto studentė Norvegijos Hemsedalio kalnuose žuvo 2015 metų birželio 27 dieną.

Merginos tėvai tuomet kreipėsi į Vilniaus apylinkės teismą, prašydami iš aukštosios mokyklos priteisti po 50 tūkst. eurų neturtinės žalos ir atlyginti laidojimo išlaidas, tačiau pirmosios instancijos teismas šį ieškinį atmetė. Tėvai šį sprendimą apskundė.

Apeliacinį skundą išnagrinėjęs Vilniaus apygardos teismas studentės tėvams priteisė turtinės žalos atlyginimą ir 30 tūkst. eurų neturtinės žalos kiekvienam iš jų. Šį sprendimą Aukščiausiajam Teismui apskundė Vilniaus universitetas.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas kasacinį skundą atmetė ir paliko galioti apeliacinės instancijos teismo sprendimą.

Teismas pažymėjo, kad universiteto teikiamų studijų saugumas yra viena iš būtinų sutarties sąlygų ir aukštosios mokyklos pareiga. Universitetas privalo ne tik užtikrinti techninį praktikos organizavimą, bet ir jos saugumą.

Teismo teigimu, universitetas šiuo atveju neužtikrino praktikos saugumo reglamentavimo, studentų tinkamo instruktavimo ir saugumo nuostatų vykdymo kontrolės, o apeliacinės instancijos teismas tai pagrįstai įvertino, kaip neteisėtus universiteto veiksmus.

Nors VU skunde teigė, kad studentai kalnuose nukrypo nuo praktikos vadovo nustatyto maršruto, tačiau, pasak teismo, toks maršrutas nebuvo sudarytas.

Aukščiausiasis Teismas pabrėžė, kad universiteto elgesys neatitiko rūpestingo elgesio standarto ir tai turėjo įtakos studentės žūčiai.

Taip pat, teismo vertinimu, Vilniaus apygardos teismas tinkamai nustatė neturtinės žalos dydį, jis atitinka bendrus ekonominius ir pragyvenimo lygio pokyčius, teismų praktikas.

„Neturtinės žalos atlyginimo dydis nustatytas apeliacinės instancijos teismui įvertinus ieškovų situaciją, atsižvelgus į pažeistų vertybių specifiką, pažeidimo pobūdį ir jo aplinkybes bei sunkumą, taip pat įvertinus žalos padarymo aplinkybes, t. y. ir žalos atsiradimo priežastis bei atsakovo kaltę, taigi neturtinės žalos atlyginimo nustatymą individualizavus pagal jos nustatymo kriterijus“, – rašoma teismo nutartyje.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

BNS