PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2025 m. Kovo 31 d. 15:17

Vilniaus universitetas atidarė pirmąjį Lietuvoje populiacinį ir retųjų ligų biobanką

Vilnius

Lietuvos populiacijos ir retųjų ligų biobanko atidarymo akimirka / VU archyvas

EtapliusŠaltinis: BNS


353256

Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Medicinos mokslo centre pirmadienį atidarytas pirmasis šalyje Lietuvos populiacijos ir retųjų ligų biobankas, kurio dalyviais gali tapti visi Lietuvos gyventojai.

Biobanke bus renkami, saugomi ir valdomi visų sveikų ir kritinėmis ligomis (pavyzdžiui, onkologiniais susirgimais) nesergančių Lietuvos gyventojų biologiniai mėginiai ir sveikatos informacija.

Taip pat šiame biobanke bus kaupiami retomis ligomis sergančių gyventojų biologiniai mėginiai. Kritinėmis ligomis sergančių pacientų mėginius kaupia kiti Lietuvoje veikiantys ligų biobankai.

Kaip sakė biobanko direktorė Giedrė Kvedaravičienė, vienas pagrindinių biobanko tikslų – padėti mokslininkams rasti būdų kiek įmanoma anksčiau ir tiksliau diagnozuoti ligas, prognozuoti jų atsiradimą bei užkirst kelią negalavimams.

„Kita tokia plati sritis galėtų būti įvardinama inovatyvių, veiksmingesnių ne tik vaistų, bet ir galbūt tam tikrų gydymo protokolų koreliavimas. Tam reikia turėti informaciją ir žinoti, kaip kodėl vieni vaistai, pavyzdžiui, veikia geriau vienus žmones, bet neveikia taip gerai kitų žmonių, (...) kokios yra to priežastys. Vėlgi, tam reikia ir biologinių mėginių, ir sveikatos informacijos, ir protingų analitikų, kurie galėtų teisingai tuos duomenis sujungti“, – teigė G. Kvedaravičienė, pirmadienį dalyvavusi biobanko atidarymo renginyje.

Lietuvos populiacijos ir retųjų ligų biobanko atidarymo akimirka / VU archyvas

Naujasis biobankas veiks kaip duomenų biblioteka – mokslininkai gali naudotis jame sukauptais ėminiais ir sveikatos informacija, užuot kiekvienam tyrimui ieškoję naujų dalyvių.

G. Kvedaravičienės teigimu, biologinių mėginių banko tikslas šalies piliečių mėginius saugoti kuo ilgiau, tad jų saugojimo terminas nėra ribojamas. Pasak jos, biologinius mėginius saugant kruopščiai reguliuojamose temperatūrose, jie gali būti sėkmingai naudojami ir po 50-ies metų.

Biobankas įkurtas praėjusių metų spalį sostinėje, Santaros slėnyje, Medicinos mokslo centre. Anot G. Kvedaravičienės, investicijos į Medicinos mokslo centrą siekia apie 60,6 mln. eurų, biobanko įrangos įsigijimas kainavo per 3 mln. eurų.

„Biobankas yra brangus malonumas ir iš tiesų dėl to jis turbūt ir įpareigoja mus kurti tą vertę ir mes labai stengiamės papasakoti, kodėl mes esam čia ir ką mes darom, kad visuomenė įsitrauktų ir mes iš tiesų galėtumėme įgalinti visus tuos investuotus pinigus atnešti didelę grąžą mums visiems“, – pridūrė G. Kvedaravičienė.

Lietuvos populiacijos ir retųjų ligų biobanko atidarymo akimirka / VU archyvas

Biomėginių banko atidaryme dalyvavo ir Vilniaus universiteto rektorius Rimvydas Petrauskas, sveikatos apsaugos viceministras Danielius Naumovas, ateities biomedicinos fondo įkūrėjas Arvydas Janulaitis, VU Medicinos fakulteto dekanas profesorius Dalius Jatužis.

Renginyje paimti ir pirmieji populiacinio biobanko dalyvių kraujo mėginiai.

„Tikrai didžiuojuosi, kad esu tarp tų pirmųjų dalyvių, (...) kurie duos savo mėginį ir natūralu, kad kviečiu dabar ir vėliau kviesiu prisijungt ir labai tikiuosi, kad tai taps tokia savotiška dar viena (tradicija – BNS) šalia dalyvavimo rinkimuose ir visuose kituose dalykuose. Dar viena svarbi mūsų piliečių pareiga, kuriant sveikesnę ir pažangesnę Lietuvą“, – renginio metu sakė Vilniaus universiteto rektorius R. Petrauskas.

Biobanko dalyviais gali būti visi Lietuvos gyventojai, įskaitant vaikus. Norint savo kraujo mėginiais ir kita sveikatos informacija pasidalinti su biobanku, reikia užsiregistruoti specialiai tam sukurtoje dalyvio platformoje.

Šiuo metu kraują priduoti galima Vilniuje, Kaune ir Šiauliuose.


Foto galerija:


#VILNIUS#VU#BIOBANKAS#MEDICINA