PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Balandžio 2 d. 14:14

Vilniaus stadiono statybų likimas bus sprendžiamas sulaukus EK išvados

Lietuva

Nacionalinis stadionas / Irmantas Gelūnas/BNS

Žygimantas ŠilobritasŠaltinis: ELTA.LT


353761

Premjeras Gintautas Paluckas teigia, kada Vyriausybė vertins grupės „Nemuno aušros“ frakcijos narių prašymą laikinai stabdyti Nacionalinio stadiono statybas Vilniuje tik sulaukus Europos Komisijos išvados. Taip pat, anot jo, vertinimo metu bus atsižvelgta į tai, kad stadiono statyboms jau išleistos lėšos, bei susitarta su investuotojais.

„Pirmiausia reikia sulaukti EK išvados. Kiek aš žinau, nepaisant to, kad buvo nemažai pastabų, nei viena iš jų nebuvo kritinė. Tai palauksime tos nuomonės“, – trečiadienį žurnalistams teigė G. Paluckas.

„Ir vertinsime kolegų siūlymą nutraukti šį projektą ir jo pasekmės. Nes yra tam tikros išlaidos, susitarimai su investuotojais. Ir pozicijos pakeitimas gali turėti tam tikras finansines paskaitas“, – kalbėjo jis.

Visgi premjero teigimu, nors stadiono statybos nuolatos stringa, svarbu atsižvelgti ir į tai, kad Vilniuje investicijos į sporto infrastruktūrą yra vienos mažiausių.

„Reikia atkreipti dėmesį, kad Vilnių lyginant su kitomis savivaldybėmis ir regionų centrais, tai investicijos į sporto infrastruktūrą yra vienos mažiausių. Sporto infrastruktūrą suprantame plačiai, tai ne tik skirtą profesionalams, bet mokykloms ir būreliams ir pan. Todėl, nors nuo 1987 m. stadioną lydėjo virtinės nesėkmių, žiūrime į ateitį“ – kalbėjo jis.

Anksčiau savivaldybė Eltai nurodė, kad šiuo metu su Europos Komisija (EK) derina Nacionalinio stadiono koncesijos sutartį, balandį tikimąsi sulaukti išvados, ar projektui numatyta skirti parama yra teisėta valstybės pagalba.

Savivaldybės teigimu, iš jos pusės priimti visi projektui vykdyti reikalingi sprendimai, o gavus teigiamą EK išvadą tolesni veiksmai turės būti iš projekto koncesininko pusės – jis turės pateikti atitinkamus dokumentus, kad susitarimai dėl indeksavimo ir papildomų darbų įgyvendinimo įsigaliotų.

Stadiono projekto koncesininkė yra netiesiogiai investicijų bendrovės „BaltCap“ fondo „BaltCap Infrastructure Fund“ valdoma įmonė „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“.

Vilniaus apygardos teismas yra gavęs milijoninį nacionalinio stadiono projektuotojos „Cloud architektai“ ieškinį, šiai iš „Vilniaus daugiafunkcio komplekso“ esą beveik metus negaunant mokėjimų už atliktus darbus.

Koncesininkė portalui „Delfi“ šį delsimą motyvavo tuo, jog kol kas nėra gauti atsakymai dėl galutinės EK išvados, stadiono projektui leisiančios uždegti „žalią šviesą“.

Šiuo metu projektą valdo „Baltcap“ bendrovė, tačiau gavus teigiamą EK išvadą tai leistų įgyvendinti principinį susitarimą ir pradėti koncesininkės akcijų perleidimą naujajai savininkei – nekilnojamojo turto plėtros bendrovei „Hanner“.

Jos valdybos pirmininkas Arvydas Avulis spalio viduryje žurnalistams sakė, kad projekto vystymo procesai išsitęsė ne dėl EK vilkinimo, bet dėl nesutarimų tarp Lietuvos politikų, ir darbams stovint vietoje apie konkrečius statybų užbaigimo terminus kalbėti nevertėtų.

Pernai rugpjūčio pabaigoje sostinės savivaldybės taryba pritarė tuomet trečią kartą atnaujintam Daugiafunkcio komplekso projektui, koreguotam pagal Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pastabas.

Kaip teigė sostinės meras Valdas Benkunskas, vien faktinė komplekso statybų kaina nuo 2020 m. pradžios iki 2022 m. vidurio padidėjo 40 proc.

Persidalijus projekto rizikas, Nacionalinio stadiono projektas valstybei atpigo nuo 156 iki 155,2 mln. eurų (su PVM).

Visą daugiafunkcį kompleksą sudaro Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras su krepšinio, rankinio, gimnastikos, bokso salėmis, trys futbolo treniruočių aikštės, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.

#GINTAUTAS PALUCKAS#STADIONAS#VILNIUS