PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Vasario 21 d. 12:26

Vilniaus savivaldybės komisija siūlo pervadinti Salomėjos Nėries ir Sofijos Kovalevskajos gimnazijas

Vilnius

BNS Fotobanko nuotr.

Viktorija SmirnovaitėŠaltinis: ELTA


292679

Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisija trečiadienio posėdyje siūlys tarybai pervadinti Salomėjos Nėries gimnaziją Šv. Kotrynos vardu. Taip pat sostinės tarybai siūloma keisti Sofijos Kovalevskajos mokyklos pavadinimą į Vilniaus Sostinės gimnaziją.

S. Nėries gimnazijos pavadinimo keitimui pritarė 12 komisijos narių, o S. Kovalevskajos – 10.

Iš viso S. Nėries gimnazijos bendruomenė pateikė keturis mokyklos pavadinimų variantus – Medijų, Senamiesčio, Šv. Kotrynos ir Medijų-Senamiesčio gimnazijos pavadinimai, o naują S. Kovalevskajos gimnazijos pavadinimą pasiūlė pati įstaiga.

Anot komisijos pirmininkės Kamilės Šeraitės-Gogelienės, komisijos sprendimui dėl gimnazijų pervadinimo dar turės pritarti savivaldybės Švietimo reikalų komitetas, o tuomet klausimą svarstys sostinės savivaldybės taryba.

„Jei komitetas spės apsvarstyti, klausimas taryboje bus vasario 28 dieną, jei ne – pirmajame kovo mėnesio posėdyje“, – teigė komisijos pirmininkė.

Posėdyje dalyvavęs Vilniaus vicemeras, „laisvietis“ Arūnas Šileris pasveikino Istorinės atminties komisijos sprendimą pakeisti S. Nėries vardo gimnazijos pavadinimą.

„Po daugelio metų nežinios ir stumktraukio bandant keisti mokyklos pavadinimą, galiu pasidžiaugti, kad iki naujo pavadinimo liko tik vienas žingsnis – patvirtinimas miesto taryboje“, – asmeninėje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje trečiadienį paskelbė A. Šileris.

ELTA primena, kad diskusijos dėl Vilniaus Salomėjos Nėries mokyklos pavadinimo keitimo viešoje erdvėje tęsiasi jau kurį laiką. Mokyklos vadovybė jau anksčiau buvo prakalbusi apie ketinimus keisti ugdymo įstaigos vardą.

Vasario viduryje Salomėjos Nėries ir Sofijos Kovalevskajos gimnazijos kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, prašydamos pakeisti jų pavadinimus.

Nuo praėjusių metų gegužės 1-osios Lietuvoje įsigaliojo dekomunizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.

2022 metų gruodį Seimo priimtas įstatymas taip pat sudaro prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.

Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) ir savivaldybių institucijoms.