PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Birželio 11 d. 18:25

Vilniaus rajono savivaldybei perduota 29 tūkst. kalio jodido tablečių

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


134577

Šiandien Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis perdavė Vilniaus rajono savivaldybės merei Marijai Rekst pirmąją stabiliojo jodo tablečių partiją, kuri bus išdalinta 30 km spinduliu nuo statomos Astravo atominės elektrinės gyvenantiems Vilniaus rajono gyventojams. Stabiliojo jodo tabletės skirtos apsaugoti gyventojus nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio skydliaukei branduolinės ar radiologinės avarijos atveju.

Susitikime taip pat dalyvavo Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorė Liucina Kotlovska, Civilinės ir darbo saugos vyriausiasis specialistas Robert Kovalevskis bei atvykę Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai.

Tabletės pagal savivaldybės nustatytus kalio jodido poreikius bus perduotos trijų Vilniaus rajono savivaldybės seniūnijų, kurios patenka į skubiųjų apsaugomųjų veiksmų zoną (30 km nuo Baltarusijos atominės elektrinės), t. y. Buivydžių, Lavoriškių ir Kalvelių, gyventojams. Tabletės bus perduotos gyventojams per seniūnijas ir seniūnaičius pagal gyventojų sąrašus. Gyventojams kartu bus dalinamos instrukcijos su nurodymais, kada ir kaip vartoti šį preparatą nelaimės atveju.

Lietuva, ruošdamasi Baltarusijos Astravo atominės elektrinės (toliau - AE) paleidimui, iš viso įsigijo 4 mln. stabiliojo jodo tablečių. Kalio jodidas bus paskirstomas tarp savivaldybių, kurios patenka skubiųjų apsaugomųjų veiksmų zoną (Vilniaus ir Švenčionių rajonai) bei išplėstinio planavimo zoną t. y. iki 100 km spinduliu apie Baltarusijos AE. Į šią zoną patenka Vilniaus miesto, Varėnos, Šalčininkų, Trakų, Elektrėnų, Kaišiadorių, Širvintų, Ukmergės, Molėtų, Anykščių, Utenos, Ignalinos, Zarasų ir Visagino teritorijos.

Naudinga informacija gyventojams dėl stabiliojo jodo tablečių vartojimo

SAM primena, kad kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų radioaktyviųjų medžiagų, kurios pasklinda aplinkoje branduolinės avarijos atveju, todėl jos turėtų būti vartojamos tik rekomendavus valdžios institucijoms.

Kalio jodido tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 val. iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Blokuoti skydliaukę kalio jodidu dar yra veiksminga praėjus 2 valandoms nuo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu, bet ne vėliau nei praėjus 8 valandoms. Naudoti kalio jodido tabletes kitu nei nurodyta laiku gali būti žalinga.

Kalio jodido tablečių po 65 mg vienkartinė paros dozė įvairioms žmonių amžiaus grupėms:

Amžius

Kalio jodido tablečių vienkartinė paros dozė, mg

Naujagimiai iki 1 mėn.

16 (ketvirtis tabletės)

Kūdikiai nuo 1 mėn. iki 3 metų

32 (pusė tabletės)

Vaikai nuo 3 iki 12 metų

65 (viena tabletė)

Vaikai nuo 12 metų ir suaugusieji

130 (dvi tabletės)


Vienkartinė kalio jodido tablečių paros dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas.

Naujagimiams iki 1 mėnesio amžiaus, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms rekomenduojama vartoti tik vieną kalio jodido tablečių paros dozę. Kitoms gyventojų grupėms, esant nepalankiai avarinei situacijai (užsitęsus radioaktyviųjų medžiagų išmetimui į aplinką, nėra galimybių saugiai evakuoti žmones, kt.), gali būti rekomenduojama vartoti dar vieną paros dozę.

Patartina kalio jodido tabletes gerti po valgio. Tabletes galima ištirpinti vandenyje ar skystuose vaikų maisto produktuose. Ištirpintos tabletės vartojamos nedelsiant, nes greitai suskyla veiklioji medžiaga.

Pašalinis kalio jodido tablečių poveikis pasireiškia retai, apie tai pateikiama informacija kalio jodido tablečių pakuotėje esančiame vartojimo lapelyje.

Skydliaukės apsaugai branduolinės ar radiologinės avarijos metu netinka vartoti vaistinėse parduodamų spiritinių ar vandeninių jodo tirpalų, purškalų su jodu, maisto papildų su jodu, nes jie neapsaugotų skydliaukės nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio dėl juose esančio mažo stabiliojo jodo kiekio.

Kodėl reikalingas kalio jodidas ir kokių papildomų priemonių imtis atsitikus branduoliniam įvykiui:

Anot sveikatos specialistų, branduolinės avarijos atveju radioaktyvusis jodas galėtų pasklisti ore ir įkvėpus juo užterštą orą arba nurijus užterštą maistą (pieną, geriamąjį vandenį, lauke augančias daržoves, uogas ir kt.) radioaktyvusis jodas kauptųsi skydliaukėje ir ją žalotų, o po kelerių metų galėtų atsirasti skydliaukės vėžinių susirgimų. Todėl skydliaukės apsaugai nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio naudojamos kalio jodido tabletės. Šiose tabletėse esantis stabilusis jodas kaupiasi skydliaukėje ir ją apsaugo nuo radioaktyviojo jodo patekimo. Kalio jodido tabletės vartojamos tik rekomendavus SAM.

Taip pat svarbu žinoti, kad kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų radioaktyviųjų medžiagų, kurios pasklinda aplinkoje branduolinės avarijos atveju. Dėl to nelaimės atveju būtina imtis ir kitų apsaugos priemonių – visų pirma nebūti lauke, slėptis viduje, užverti langus, duris, sekti informaciją, ruoštis galimai evakuacijai arba vykdyti kitus gaunamus nurodymus.

Lietuva, nustatydama reikalavimus kalio jodido tablečių naudojimui įvykus branduolinei avarijai, vadovaujasi 2017 m. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis.