PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2025 m. Liepos 23 d. 16:31

Vilniaus rajono poliklinika stiprina savižalos ir savižudybių prevenciją

Vilnius

Vilniaus rajono savivaldybės nuotr.

EtapliusŠaltinis: Vilniaus rajono savivaldybė


375182

Rūpinimasis psichikos sveikata yra esminis raktas į stipresnę ir atsparesnę visuomenę. Būtent tuo vadovaujasi Vilniaus rajono poliklinika, šį rugpjūtį pradedanti įgyvendinti projektą „Savižudybių ir bandymų žudytis prevencija“, finansuojamą Vilniaus rajono savivaldybės lėšomis. Tai tęstinė bendruomenės įsitraukimo ir profesionalios pagalbos teikimo iniciatyva, paremta sėkminga ankstesnių metų patirtimi ir praktiniais rezultatais.

„Nors apie tai kalbama nedaug, savižudybės ir savižala išlieka skaudžia realybe, paliečiančia daugybę šeimų tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Šis projektas yra būtent tam, kad ištiestume pagalbos ranką ir primintume: jūs nesate vieni, pagalba yra visada šalia. Tikime, kad per veiksmingą prevenciją ir savalaikę pagalbą sustiprinsime bendruomenės atsparumą, šeimų emocinius gebėjimus, psichikos sveikatą ir padėsime projekto dalyviams vėl atrasti prasmę ir viltį gyvenime“, – sako Vilniaus rajono savivaldybės vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Pagrindinis projekto tikslas – užtikrinti nuoseklų, profesionalų, kompleksišką, įrodymais grįstą atsaką į savižudybių riziką bei savižalos elgesį, suteikiant pagalbą tiems, kuriems jos labiausiai reikia. Projektas orientuotas į šias pagrindines kryptis: ankstyvas atpažinimas ir tęstinė pagalba, tėvų ir pedagogų edukacija, pagalba socialinę riziką patiriančioms šeimoms, bendruomenės informavimas ir psichikos sveikatos raštingumo didinimas.

Projektą įgyvendina VšĮ Vilniaus rajono poliklinikos Psichikos sveikatos centro su dienos stacionaru komanda, kurią sudaro patyrę gydytojai psichiatrai, vaikų ir paauglių psichiatrai, medicinos psichologai ir socialiniai darbuotojai. Bus taikomi kompleksinės pagalbos, individualių ir grupinių konsultacijų, interaktyvių mokymų ir praktinių užsiėmimų, emocinės paramos bei psichologinio vertinimo metodai tiek vaikams ir paaugliams, tiek suaugusiems, aktyviai įtraukiant ir jų šeimos narius.

Projektas bus įgyvendinamas 2025 m. rugpjūčio gruodžio mėnesiais. Per šį laikotarpį planuojama suteikti įvairaus pobūdžio pagalbą daugiau nei 250 asmenų iš Vilniaus rajono. Veiklos bus organizuojamos glaudžiai bendradarbiaujant su seniūnijomis, mokyklomis, socialinėmis tarnybomis ir bendruomenių organizacijomis.

Tikslinės grupės ir planuojamos veiklos

Sveikatos ir švietimo specialistai bei tėvai, auginantys vaikus su specialiaisiais poreikiais (ypač Paberžės, Maišiagalos ir Bezdonių ugdymo įstaigų bendruomenėse). Jiems bus teikiami mokymai apie emocinę sveikatą, vaikų raidos ypatumus ir pagalbos būdus. Numatomas dalyvių skaičius: 75.

Asmenys, patyrę savižalos ar bandymo žudytis epizodų, kuriems bus teikiama tęstinė kompleksinė pagalba – tiek po krizės, tiek siekiant jos prevencijos ateityje. Numatomas dalyvių skaičius: 89.

Rizikingo elgesio vaikų tėvai, tėvai, turintys emocinių ar psichikos sveikatos sunkumų, taip pat priklausomybių patiriantys asmenys. Šios šeimos gaus intensyvią specialistų pagalbą – individualias ir grupines konsultacijas, socialinių įgūdžių stiprinimą, pagalbą kuriant palankius santykius šeimoje. Numatomas dalyvių skaičius: 25.

Paaugliai (ypač Paberžės, Maišiagalos ir Bezdonių mokyklų mokiniai). Bus vykdomos interaktyvios edukacinės veiklos, diskusijos ir psichoedukacinės grupės, kuriose jaunuoliai mokysis atpažinti savo emocijas, ieškoti pagalbos ir stiprinti savivertę. Numatomas dalyvių skaičius: 67.

Kodėl tai svarbu?

Savižudybės dažnai kyla ne iš noro mirti, bet iš nesugebėjimo susitvarkyti su skausmingais emociniais išgyvenimais. Laiku suteikta pagalba gali išgelbėti gyvybę. Būtent todėl tokie projektai yra nepaprastai svarbūs – jie padeda atkurti viltį, suteikia paramą ir kuria saugesnę bendruomenę.

Projekto aktualumą patvirtina 2024 metais atlikti 123 psichosocialiniai vertinimai (iš jų 67 vaikams), nustatyti rizikos ir apsauginiai veiksniai, suteikta kompleksinė psichikos sveikatos priežiūros specialistų pagalba. 2025 m. per pirmąjį ketvirtį 31 asmuo po bandymų nusižudyti buvo nukreiptas ambulatorinei psichikos sveikatos priežiūrai ir kompleksinei pagalbai.

#SAVIŽUDYBĖ#PREVENCIJA#VILNIUS#RAJONAS#POLIKLINIKA
#SAVIŽALA